Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach każdy nowoczesny laptop i każda kamerka internetowa, smartfon, czy aparat fotograficzny ma wbudowany mikrofon. Jednak mikrofony te nie są kierunkowe, co oznacza, że nagrają nasz głos, ale też szum wentylatora, dźwięk klaksonu samochodu za oknem i trzaskanie drzwiami. Główną zasadą, jaką należy się kierować przy wyborze mikrofonu, jest wybór sprzętu kierunkowego. Warto dokonać pewnej inwestycji i we własnym, domowym studio nagraniowym mieć chociaż jeden dobry mikrofon do nagrywania.

Kupując mikrofon do nagrywania, warto upewnić się również, że jego używanie nie wymaga dokupienia kosztownych przejściówek i da się go podłączyć bezpośrednio do komputera.

W zależności od tego, czy chcemy nagrywać dźwięk do filmików na YouTube, potrzebujemy mikrofonu do nagrywania wokalu, czy chcemy sprzętu używać do zapisywania innych dźwięków, różne parametry będą nas interesować. Oczywiście nasze potrzeby zapewne znajdą odzwierciedlenie również w kosztach zakupu najlepszego dla nas mikrofonu.

Przedział do 400 zł – mikrofon do nagrywania wokalu

Możemy za te cenę kupić całkiem rozsądny, wielko-membranowy mikrofon pojemnościowy, który nada się do nagrywania samego wokalu, jak i nagrywania instrumentów akustycznych. Mikrofony z tego przedziału cenowego nie będą szczególnie ciche, jednak już utrzymują jakiś poziom w swojej klasie (średnio ok. 22-25 dB). Możemy liczyć na niwelację efektu zbliżeniowego przy nagrywaniu „bliskiego wokalu”, a także na funkcję odcięcia niskich częstotliwości. W tym przedziale cenowym spokojnie można znaleźć mikrofon z dużą tolerancją na ciśnienie akustyczne. Dobry mikrofon poradzi sobie również z wokalem dynamicznym, a nawet z dźwiękiem ze wzmacniacza gitarowego. W zależności od firmy i modelu różnić będzie się czułość sprzętu i jego masa. Budżetowe mikrofony mają zwykle 2-3 letnią gwarancję.

RankingMikrofon do nagrywania wokalu do 400-500 złProducentCena
1Shure SM 58 SEShureAktualna Cena
2 M2Aktualna Cena
3Audio Technica Audio-Technica PRO31 - Mikrofon dyn.mikrofon wokalowyAudio TechnicaAktualna Cena
4AKG D5C Dynamic mikrofon wokalowyAKGAktualna Cena
5Shure PGA31 TQG - mikrofon wokalowyShureAktualna Cena
Mikrofon do nagrywania wokalu do 400-500 zł

Mikrofon do nagrywania wokalu do 400-500 zł Shure SM 58 SE

➾Szczegóły TOP1: Shure SM 58 SE

Jeśli jednak wymienione powyżej parametry nie spełniają twoich oczekiwań względem sprzętu do nagrywania dźwięku, poniżej opisano, jakich funkcji można się spodziewać od mikrofonów do nagrywania muzyki w przedziale cenowym do 1000 zł.

Mikrofon do nagrywania muzyki do 1000 zł

Oprócz w miarę naturalnego brzmienia, mikrofony w tym przedziale cenowym charakteryzuje przyjemnie niski poziom szumów własnych oraz poziom maksymalnego ciśnienia akustycznego. Wciąż co prawda musimy w niektórych modelach w tej cenie pogodzić się z brakiem filtra górnoprzepustowego, czy tłumika na wejściu, jednak do 1000 zł kupimy już dobry mikrofon do nagrywania dźwięku o przyjemnym brzmieniu. W tej cenie kupić można bardzo czuły sprzęt, nie należy jednak zapominać, że czułość pozwala wychwycić i podkreślić nawet najmniejsze detale w nagraniu, tym samym jednak czułość sprzętu sprawi, że każde niedociągnięcie i fałszywy dźwięk również zabrzmi intensywniej na nagraniu.

RankingMikrofon do nagrywania muzyki do 1000 złProducentCena
1Marantz Marantz MPM2000 Mikrofon pojemnościowyMarantzAktualna Cena
2Rode Rode Stereo VideoMic mikrofon pojemnościowyRodeAktualna Cena
3Rode ProcasterRodeAktualna Cena
4Rode NT5-SRodeAktualna Cena
5sE 2200A - mikrofon pojemnościowyAktualna Cena
Mikrofon do nagrywania muzyki do 1000 zł

Mikrofon do nagrywania muzyki do 1000 zł Marantz Marantz MPM2000 Mikrofon pojemnościowy

➾Szczegóły TOP1: Marantz Marantz MPM2000 Mikrofon pojemnościowy

Inaczej ma się sprawa, jeśli mikrofonu potrzebujemy do nagrywania dźwięku i streamingu, bo na innych parametrach będzie nam wówczas zależeć. Bardzo często bowiem gracze wyrażają opinie, że mikrofon wbudowany w słuchawki jest dla ich potrzeb wystarczający. Istnieje jednak grupa osób, dla których tylko samodzielny mikrofon może posiadać parametry zapewniające użytkowanie na najwyższym poziomie. Te najtańsze można kupić już od 25 zł i nawet taka najtańsza propozycja cenowa może dawać do 5 razy czystszy dźwięk niż uzyskiwany przy użyciu headsetów.

Jeśli natomiast masz możliwość i chęć zainwestowania więcej w sprzęt, to w cenie do 150 złotych często już nie trzeba iść na ustępstwa. Sprzęt z tej półki powinien być odpowiedni nawet dla dosyć wymagających graczom (więcej: mikrofon do komputera).

Jeśli natomiast pieniądze nie są dla Ciebie decydującym czynnikiem wyboru sprzętu, możesz pokusić się o zakup profesjonalnego mikrofonu do nagrywania. W cenie do 300 złotych jakość dźwięku jest świetna i niewielki jest poziom zbierania szumów z otoczenia. Powyżej 300 złotych możemy kupić oczywiście wiele propozycji sprzętowych, jednak co ważne, będą one się różnić głównie niższym poziomem zbierania szumów.

Jeśli chodzi o jakość, to mikrofony na statywie mogą dla wielu osób okazać się dużo korzystniejszym rozwiązaniem.

Podsumowując:

 • Unikamy używanie mikrofonów wbudowanych, szczególnie niekierunkowych,
 • W pierwszej kolejności należy rozważyć zastosowanie mikrofonu kierunkowego pojemnościowego, jeśli jednak nie wchodzi to w grę, warto poszukać sprzętu o szerszym kącie zbierania,
 • Jeśli planujesz zakup mikrofonu dynamicznego, również w pierwszej kolejności wybieraj sprzęt kierunkowy,
 • Najlepiej do każdego mikrofonu stosować pop-filtry lub inne filtry w miarę potrzeb Twojego nagrania.
Mikrofon do nagrywania

Mikrofon do nagrywania - Ranking 2019

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Mikrofon do nagrywania, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingMikrofon do nagrywaniaProducentCena
1Shure SM 58 SEShureAktualna Cena
2Novox USB NC-1NovoxAktualna Cena
3Rode NT55RodeAktualna Cena
4Marantz Marantz MPM2000 Mikrofon pojemnościowyMarantzAktualna Cena
5Rode Rode Stereo VideoMic mikrofon pojemnościowyRodeAktualna Cena

Mikrofon do nagrywania - Opinie i komentarze

 • 22 marca 2017 z 10:25
  Permalink

  Ja mam mikrofon do nagrywania Audio Technica i to wg mnie jedna z najlepszych firm dla tego typu sprzętu. Natomiast szukam drugiego mikrofonu, czy możecie polecić jakąś formę albo model? Jakie są Wasze doświadczenia?

  Powtórz
 • 27 czerwca 2017 z 13:41
  Permalink

  Dobry mikrofon musi mieć dobre parametry. Spotkałam się kiedyś z takim za około 250 zł, który nagrywał lepiej niż ten za 500 zł. Wszystko trzeba sprawdzić. Jednak uważam, że zestawienie bardzo dobre i pomocne dla osób niezdecydowanych.

  Powtórz
 • 5 kwietnia 2018 z 21:46
  Permalink

  Jaki polecacie mikrofon do nagrywania na YouTube? Do 400zl

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *