Soundbar jaki najlepszy

Rozwój technologii sprawił, że dzięki ogromnym telewizorom możemy poczuć się tak, jak byśmy oglądali filmy w kinie. Nic więc dziwnego, że oprócz obrazu najlepszej jakości, oczekujemy również od naszego sprzętu równie dobrego dźwięku. Niestety, producenci telewizorów często muszą iść na kompromis podczas produkcji telewizorów i najczęściej to właśnie dźwięk jest najbardziej zaniedbanym aspektem. Z tego właśnie względu bardzo często do telewizorów dokupuje się specjalne systemy audio – czy to zwykłe głośniki czy droższe kina domowe. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że istnieje również inna możliwość, a mianowicie tak zwany soundbara.

Co to jest soundbar? Dlaczego coraz częściej to właśnie to urządzenie wybierane jest jako dostarczyciel bardzo dobrej jakości dźwięku, a nie popularniejsze kino domowe? Artykuł poniżej zapozna Cię z podstawową wiedzą na temat soundbarów. Co więcej, opiszemy czym charakteryzuje się dobry soundbar, jakie powinien mieć cechy, jakie funkcje oraz jaką specyfikacje. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać możliwe jak najlepszy soundbar, który spełni twe oczekiwania w każdym możliwym aspekcie i będzie idealnym rozwiązaniem zarówno do małego pokoju, jak i trochę większego!

Co to jest soundbar?

W dobie coraz to bardziej zaawansowanych urządzeń do emisji dźwięku, wymagania klientów coraz bardziej się powiększały. Jedni szukali urządzeń gwarantujących najlepszy możliwy dźwięk nie patrząc na cenę oraz na gabaryty, inni jednak starali się znaleźć urządzenie, które nie będzie kosztowało więcej niż kilka tysięcy złotych. Jeszcze inni chcieli poprawić jakość dźwięku swojego telewizora, czymś kompaktowym. W ten sposób powstało urządzenie soundbar. Co to jest? Najprościej rzecz ujmując jest to wielokanałowe urządzenie emitujące dźwięk w kształcie listwy o niewielkich rozmiarach.

Głośniki typu soundbar charakteryzują się przede wszystkim kompaktowością oraz możliwością podwieszenia pod telewizor (albo nad telewizor). Jednakże, w przeciwieństwie do zwykłych głośników, nawet najbardziej podstawowe wersje soundbara są w stanie imitować dźwięk przestrzenny, jakże istotny podczas słuchania muzyki lub oglądania filmu. Oczywiście najlepsze efekty oddają urządzenia droższe, niż np.: soundbary do 500 zł. Najlepsze soundbary na rynku mogą poszczycić się niemal kinowym dźwiękiem. Oczywiście należy pamiętać o tym, że dźwięk ten jest ograniczony i nie za wiele można z tym fantem zrobić z oczywistych powodów.

Soundbar do 500 zł

Soundbar do 500 zł LG SJ2

➾Szczegóły TOP1: LG SJ2

Do czego wykorzystać soundbar?

Soundbar jest przeznaczony głównie z myślą o osobach, które chcą wyposażyć swój telewizor w zewnętrzne źródło dźwięku. Jest to bardzo często spowodowane kiepską jakością głośników, które fabrycznie są wbudowane w telewizor. Możliwość skonfigurowania zestawu tak, aby bezproblemowo połączył się z każdym urządzeniem daje oczywiście wiele innych możliwości, jeśli chodzi o jego użyteczność. Z tego właśnie powodu coraz częściej soundbar wykorzystywany jest również nie tylko jako głośnik telewizyjny, ale do innych celów, w tym po prostu do słuchania muzyki czy grania w gry komputerowe.

Soundbar do słuchania muzyki?

Listwa głośnikowa sprawdzi się również nie tylko jako uzupełnienie do telewizora, ale również jako samodzielny, zaawansowany zestaw głośnikowy. Droższe soundbary mają bardzo dużo funkcji (o których opowiemy w dalszej części artykułu), dzięki czemu idealnie nadają się do słuchania muzyki zarówno z komputera, jak i z radioodtwarzacza, z USB, telefonu, smartfonu i z innych bezprzewodowych urządzeń domowych. Dzięki bardzo małemu rozmiarowi, możemy wykorzystać soundbar nie tylko jako dodatek do telewizora, ale umieścić go w każdym innym miejscu!

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej opisane zalety, soundbar do słuchania muzyki jest świetnym rozwiązaniem i coraz częściej stosowanym. Dlatego właśnie producenci tych urządzeń rozwijają go nie tylko w kierunku jak najlepszej współpracy z telewizorami, ale również, aby produkty te były super kompatybilne z innymi urządzeniami.

A może soundbar z radiem?

Jeżeli szukamy najlepszy soundbar na rynku, to nie powinno nas zdziwić, że trafimy na soundbar z radiem. Mowa tutaj nie tylko o radiach internetowych, które dostępne są poprzez Wi-Fi w urządzeniu, ale również radia FM, znane bardzo dobrze z tradycyjnych odtwarzaczy. Oczywiście funkcja radia, czy to tradycyjnego czy internetowego, jest opcją dodatkową i pojawia się jedynie w droższych, mocno doposażonych urządzeniach. W zwykłych, tańszych soundbarach do 500 zł ciężko będzie nam znaleźć taką funkcję. Oczywiście, jeżeli przyjrzymy się soundbarom do 1000 zł, to mogą pojawić się już jakieś oferty z radiem.

Jaki soundbar wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy spojrzeć na wielokanałowość. Jest to cecha charakterystyczna dla listew głośnikowych i to, jak dobrze nasz soundbar będzie odtwarzać dźwięk, zależy głównie od ilości kanałów. Ta specyfikacja jest jednak charakterystyczna nie tylko dla tego konkretnego rodzaju systemu audio. Na ilość kanałów zwracamy uwagę w przypadku poszukiwania każdego kina domowego czy każdego głośnika. Im więcej kanałów, tym lepsze doświadczenie mamy. Oznacza to, że najlepsze soundbary mogą się pochwalić ilością kanałów 7.1 lub więcej! Jest to jedna z wielu kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki soundbar najlepszy do twojego domu.

Oprócz wyżej wspomnianej wielokanałowości, należy również zwrócić uwagę na szerokość pasma przenoszenia, które im szersze tym jest lepsze oraz na moc wyjściową na kanał. O ile jest to czysto teoretyczna wartość i rzadko odzwierciedla prawdziwe możliwości soundbarów, jest to w pewien sposób wskaźnik mocy. Jednakże, oprócz odpowiednio wysokiej mocy wyjściowej, soundbary powinny również być wyposażone w najnowsze kodeki dźwiękowe, w tym jeden z najpopularniejszych, czyli format dźwięku soundbar dolby atmos.

Odpowiedni format dźwięku to podstawa!

Jeżeli zależy nam na najwyższej klasie dźwięku z soundbara, dolby atmos to format, o którym nie powinniśmy zapominać. Jest on dostępny w najnowocześniejszych najlepszych soundbarach. Oznacza to, że jeśli zależy nam na tym formacie dźwięku, urządzenia, jakie zamierzamy przeglądać, będą nieco droższe. Dlatego trzeba się przygotować na soundbara do 2000 zł, jeśli zależy nam na kinowym dźwięku przestrzennym.

Inne dodatkowe funkcje, które również powinny nas zainteresować

Skoro wiemy co ma największy wpływ na jakość dźwięku emitowanego przez soundbary oraz wiemy dlaczego dobry soundbar kosztować może nawet do 2000 zł, warto sprawdzić jakie dodatkowe funkcje takie urządzenie grające ma. Oczywiście Soundbar z bluetooth oraz wi-fi to dla wielu osób podstawa. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko połączyć soundbar z radiem internetowym, ale również za pomocą Bluetooth połączyć soundbara z każdym urządzeniem mobilnym lub telewizorem. Połączenie bezprzewodowe to z pewnością zaleta, którą wiele osób doceni.

Soundbar z subwooferem czy bez?

Jedną z głównym zalet soundbara jest mały rozmiar i możliwość tak naprawdę bezproblemowego zamontowania w prawie każdej konfiguracji i w prawie każdym pokoju. Jest to spowodowane głównie tym, że sam soundbar zajmuje bardzo mało miejsca, a w wielu przypadkach nie musimy nawet martwić się podłączeniem urządzenia do telewizora, gdyż istnieją soundbary bezprzewodowe. Jednakże, z oczywistych powodów, soundbary nie charakteryzują się aż tak dużą głębią dźwięku. W produkcie o rozmiarze krótkiej listwy nie jest zwyczajnie możliwe zainstalowanie wysokiej klasy głośnika nisko tonowego. Dlatego jeżeli mamy wystarczająco miejsca, warto sprawdzić soundbar z subwooferem. Dobre soundbary z subwooferem to wciąż dosyć kompaktowe rozwiązanie. Jednakże, są one droższe, co również może przełożyć się na to czy zdecydujemy się na takie rozwiązanie.

Jeżeli zastanawiamy się więc czy wybrać soundbar z subwooferem czy bez, to należy pamiętać o tym, że ograniczymy w ten sposób nasze pole manewru, lecz dzięki specjalnemu głośnikowi nisko tonowemu, nie będziemy musieli się martwić o gorsze doznania podczas seansów filmowych.

Soundbar do 1000 zł

Soundbar do 1000 zł Samsung HW-Q60T Czarny

➾Szczegóły TOP1: Samsung HW-Q60T Czarny

Soundbar czy kino domowe?

Od wielu lat zwolennicy jednego systemu audio starają się przekonać innych o wyższości czy to soundbara, czy właśnie kina domowego. Jednakże, pomimo tej samej charakterystyki i tego samego celu, soundbary i kina domowe różnią się od siebie i to bardzo, gdyż kierowane są one do osób o innych wymaganiach.

Dźwięk z głośników telewizora jest w wielu przypadkach na tyle kiepski, że dokupienie zewnętrznego źródła dźwięku jest rzeczą obowiązkową. Niektórzy jednak nie mogą pozwolić sobie na zestawy audio, które kosztowałyby kilka tysięcy złotych. Co więcej, kina domowe są idealnym rozwiązaniem tylko wtedy, jeżeli mamy do dyspozycji pokój o większej przestrzeni, a zakupione urządzenie nie będzie zakłócało spokoju innym sąsiadom.

Z tego właśnie względu następujące korzyści płyną z korzystania z soundbaru:

 • Urządzenie tańsze od kina domowego;
 • O wiele lepszy wybór do małych i średnich pomieszczeń;
 • Oszczędność miejsca, kompaktowość;
 • Możliwość bezprzewodowego połączenia z innymi urządzeniami;
 • Radio internetowe i FM (również radio cyfrowe DAB+).

Jednakże, kino domowe będzie lepszym rozwiązaniem, jeśli:

 • Poszukujemy najlepszej jakości dźwięku;
 • Oczekujemy dźwięku przestrzennego na poziomie kinowym;
 • Mamy zamiar zakupić zestaw głośnikowy do dużego pokoju;
 • Nie przejmujemy się tym, co sąsiedzi powiedzą;
 • Dysponujemy większym budżetem, w wysokości powyżej 2000 zł.

Podsumowanie – jaki soundbar najlepszy?

Jeżeli zastanawiacie się jaki soundbar najlepszy, to na to pytanie odpowiedź będziecie musieli znaleźć sami. Soundbar to alternatywa zdecydowanie warta rozpatrzenia, szczególnie, jeśli dysponujemy nieco ograniczonym budżetem, a wciąż chcielibyśmy usłyszeć namiastkę kina we własnym domu. Oczywiście jest to również świetna alternatywa dla kina domowego i z pewnością skusi niejednego użytkownika. Zachęcamy do sprawdzenia rankingów przygotowanych przez ekspertów w dziedzinie soundbarów i sprzętów grających, którzy wzięli pod uwagę każdy istotny aspekt!

Soundbar

Soundbar - Ranking 2021

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Soundbar, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Soundbar - RankingProducentCena
1.
JBL Bar 5.1 (XLO U6 - single wire - banany)
JBLAktualna Cena
2.
Samsung HW-Q60T Czarny
SamsungAktualna Cena
3.
Sony SOUNDBAR HTX8500 2.1-kanałowy, listwa głośnikowa z technologią Dolby Atmos HTX8500.CEL
SonyAktualna Cena
4.
Sony HT-ZF9
SonyAktualna Cena
5.
LG SPK8
LGAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Soundbar - Opinie i komentarze - 10

 • 15 lutego 2019 z 17:27
  Permalink

  W moim domu soundbar najlepszy to ten, który ostatnio kupiłem. Wybrałem Sharpa, bo to firma, która jest ze mną od bardzo długiego czasu. Pamiętam swoje pierwsze radio z tej właśnie firmy. Później już kupowałem tylko to. To praktyczny sprzęt, który działa długie lata. Jeżeli szukacie czegoś w dobrym przedziale cenowym, to jak najbardziej polecam.

  Powtórz
 • 6 czerwca 2019 z 18:46
  Permalink

  Kupowała ostatnio soundbar, bo poprzedni mi się zepsuł. Z mojego doświadczenia mogę polecić… Takie bardziej uniwersalne, które kosztują w miarę ok to Sharp Soundbar HT-SB150. Bardzo dobry model, który świetnie się sprawuje. Z tych lepszych to zdecydowanie Yamaha YSP-5600, ale też JBL BAR 3.1 świetnie się sprawdza do warunków domowych.

  Powtórz
 • 13 czerwca 2019 z 13:59
  Permalink

  Mi z podanych propozycji najbardziej podoba się propozycja Philipsa – Philips HTL1190B/12. Mam zaufanie do tej marki, bo korzystam z jej sprzętu od lat. A z audio od nich jestem zadowolony, czy to w postaci słuchawek, czy właśnie m.in. głośników.

  Powtórz
  • 27 czerwca 2019 z 20:23
   Permalink

   Ja też mam Philipsa, ale model HTL1510B i też jestem zadowolony, zarówno z jakości dźwięku jak i łatwości obsługi.

   Powtórz
   • 13 listopada 2019 z 18:01
    Permalink

    W zasadzie jestem w szoku, że Philips pojawia się dość rzadko w zestawieniach i jeśli chodzi o soundbar to nie jest to topowy producent. Ale dziwi mnie to dlatego, że naprawdę dobry sprzęt robią. Ja uważam, że mam dobry soundbar właśnie od Philipsa. Nie śledziłem jakie macie modele, ale ja np. chwalę sobie HTL1190B/12. Ok, czyli taki jak jeden z komentarzy wyżej. Ja używam do telewizora i naprawdę jestem zadowolony. Wiem, że są głosy, że sam jakoś średnio daje radę, ale ja w TV nie mogę się przyczepić.

    Powtórz
 • 13 listopada 2019 z 18:03
  Permalink

  Ja się przyznam, że trochę się wykosztowałem, bo kupiłem Sony HT-RT4 ale jestem mega zadowolony. Uważam, że jest to najlepszy soundbar jaki tylko mogłem kupić. Komplet kosztuje trochę ponad 1000 PLN ale każdą cenę warto wydać. Tutaj mamy: Bluetooth, NFC, HDMI, optyczne, AUX, USB, Dolby Digital, DTS Digital Surround… O czym jeszcze mówić… Jego możliwości są naprawdę wielkie.

  Powtórz
 • 13 listopada 2019 z 18:11
  Permalink

  Posiadamy w domu model Panasonic SC-HTB488 i co mogę o nim powiedzieć, działa bez żadnego zarzutu. Kosztował mnie 800 złotych, ale jeszcze skorzystałem z opcji cashback bo była promocja. Więc świetny sprzęt mam w prawdziwie niskiej cenie. Jestem w szoku. Wiem, że w porównaniu do innych sprzętów tego typu, posiadam dobry soundbar! I zgadzam się, bo jakość jak dla mnie jest fantastyczna. Może nie mam takiego wyczulonego ucha, ale mi odpowiada.

  Powtórz
  • 13 listopada 2019 z 18:13
   Permalink

   Panasonic SC-HTB488 to super sprzęt! Najlepszy z tej półki cenowej. Jeśli ktoś nie wiem jaki soundbar wybrać, to ja polecam zwrócić uwagę właśnie na ten model. Fantastyczne parametry, bardzo dobre wykonanie, dobry wyświetlacz, łączy się bezproblemowo, świetnie działa z TV, mocny i dobry dźwięk… Naprawdę super! Jasne, że można się do czegoś przyczepić, ale ja akurat nie mam do czego.

   Powtórz
 • 13 listopada 2019 z 18:17
  Permalink

  Nie jestem zbyt profesjonalnym odbiorcą, ale korzystam z różnych sprzętów. Mój chłopak zna się na tym trochę lepiej ode mnie. W domu posiadamy myślę, że dobry soundbar SONY HT-SF150. Nie jest to najdroższy sprzęt, ale po co wydawać dużo pieniędzy, skoro za mniej mamy równie dobry sprzęt? U nas świetnie się sprawdza. Na nasze wymagania jest w sam raz. Posiada dwa kanały, głośnik Bass Reflex, jeden przewód HDMI ARC, podłączanie przez USB… Zwróćcie uwagę na ten model 🙂

  Powtórz
 • 13 listopada 2019 z 18:18
  Permalink

  Urządzamy się w nowym mieszkaniu i w prezencie dostaliśmy dobry soundbar z którego mega się cieszę. Jest to HT-SB110 od marki SHARP. Znam ten sprzęt, różne miałem z nim relacje, ale akurat tutaj jest OK. Dobrze działa, daje mocne wzmocnienie. Na razie mamy go do telewizora ale czas pokaże co będzie dalej 🙂 Nawet żona odczuwa różnicę, więc to mnie cieszy. Bardzo trafiony prezent ze strony naszych znajomych.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *