Głośniki samochodowe jakie wybrać

Muzyka w czasie jazdy to dla prawie każdego podróżującego niezwykle ważna kwestia. Odpowiednie nagłośnienie pozwala nam na odkrycie najpiękniejszych brzmień, dzięki czemu umilamy sobie nawet najkrótszą podróż. Jednakże, znalezienie odpowiednich głośników samochodowego jest trudne, gdyż nie tylko powinniśmy zwrócić uwagę na wymiary i dane techniczne, ale również na dodatkową specyfikację, o której niewiele osób zdaje sobie sprawę.

Poniższy artykuł przedstawi najważniejsze kwestie, które zdecydowanie pomogą wam w odpowiedzi na pytanie jak wybrać dobre głośniki samochodowe i na co dokładnie zwrócić uwagę podczas zakupu. Przedstawimy również najważniejsze cechy w przypadku głośników samochodowych do 200 zł. Oczywiście opiszemy również czy głośniki samochodowe do 300 zł są pod względem jakości o wiele lepsze i czy rzeczywiście istnieje jakaś różnica w dźwięku oraz możliwościach. Zapraszamy zatem do zapoznania się artykułem!

Głośniki samochodowe – czego oczekujemy?

Zanim jednak zdecydujemy się na jakikolwiek model i zaczniemy losowo przeglądać nagłośnienie na rynku, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czego tak naprawdę oczekujemy od głośników samochodowych? Jak dużo jesteśmy w stanie wydać na czysty dźwięk? Oraz oczywiście na co pozwala nam nasze auto? Niewiele osób wie, ale wiele marek i modeli samochodów różni się pod względem rozstawu śrub montażowych, a co za tym idzie możliwością zamontowania danego głośnika samochodowego. Z tego względu nawet jeśli mamy finanse na zamontowanie największych głośników do samochodu o niezwykłej mocy z dodatkowym wzmacniaczem, może się okazać, że będziemy zmuszeni do nie tylko wymontowania starych głośników, ale również do wprowadzenia zmian w rozstawie śrub. Innymi słowy, oprócz zakupienia nowych najlepszych głośników samochodowych, będziemy musieli wydać również pieniądze na przebudowę miejsc fabrycznych, które producent przewidział na głośniki.

Jednakże, nie tylko odpowiednia ilość miejsca na głośniki samochodowe będzie przekładać się na jakość dźwięku. To w jaki sposób głośnik zostanie zabudowany również wpłynie na brzmienie, jakie będzie się z nich wydobywać. Oznacza to, że powinniśmy przemyśleć wielkość głośników samochodowych mając na uwadze nie tylko to czy zmieszczą się w tylnych drzwiach lub na tylnej półce, ale również głębokość i ich położenie. Uszczelnienie drzwi (z wyjątkiem otworów odprowadzających wodę z oczywistych powodów) i wyciszenie to kolejne kwestie, o które należy zadbać.

Teraz, kiedy wiemy jak przygotować się do montażu głośników oraz wiemy co należy zrobić, aby wybrane przez nas głośniki samochodowe charakteryzowały się odpowiednią jakością akustyczną, sprawdźmy teraz czym się kierować, aby wybrać najlepsze głośniki do samochodu.

Głośniki samochodowe 165mm czy 135 mm, 100 mm?

Pierwszą i zarazem najpopularniejszą charakterystyką głośników samochodowych jest ich wielkość. Jest to jeden z wielu czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze nagłośnienia samochodowego. Najczęściej wybieranymi szerokościami są głośniki samochodowe 165 mm, 135 mm i 100 mm. Zalecane jest dobranie szerokości głośników do klasy samochodu oraz jego wielkości. Jednakże, nikt nam nie zabroni przebudować fabryczne miejsca montażowe na głośniki w małym samochodzie i uposażyć go w głośniki samochodowe 165 mm czy nawet większe. Oczywiście aby cieszyć się odpowiednią jakością, musimy pamiętać o odpowiednim wyciszeniu drzwi oraz o mocnym, stabilnym mocowaniu.

Głośniki samochodowe 165 mm

Głośniki samochodowe 165 mm Hertz DSK 165.3

➾Szczegóły TOP1: Hertz DSK 165.3

Oczywiście powinniśmy pamiętać również o tym, że w przypadku małych samochodów mamy zazwyczaj do czynienia z wykończeniem drzwi o wątpliwej jakości. Z tego powodu nawet najlepsze wyciszenie i najlepiej wykonany montaż może nie wystarczyć przy tak dużej szerokości. Z tego powodu powinniśmy odpowiednio dostosować nagłośnienie i zamiast skupiać się na jak najszerszym rozstawie śrub, wziąć pod uwagę inne, równie istotne czynniki wpływające na jakość odtwarzania muzyki przez nośniki samochodowe. Takie aspekty jak odpowiednia częstotliwość rezonansowa (podawana w hercach), moc znamieniowa, moc maksymalna, pasmo przenoszenia czy sztywność membrany są równie ważne i jeżeli zwrócimy uwagę na wyżej wymienione elementy, wybór między głośnikiem samochodowym 130 mm a głośnikiem samochodowym 100 mm czy ich większymi odpowiednikami nie będzie miał aż tak dużego znaczenia.

Głośniki samochodowe 130 mm

Głośniki samochodowe 130 mm Hertz DSK 165.3

➾Szczegóły TOP1: Hertz DSK 165.3

Głośniki samochodowe – Moc RMS

Gdy już wybierzemy odpowiednią szerokość głośników, która pasować będzie do standardowego, fabrycznego montażu i upewnimy się, że przeprowadzona przez nas instalacja będzie oferować wysokiej jakości dźwięk, warto zapoznać się z kolejnymi, jakże ważnymi czynnikami wpływającymi na dobrze odtwarzane audio. Moc RMS, czyli Root Mean Square, jest to inaczej zwana moc znamionowa. Mierzona jest w watach i pozwala ona nam słuchanie muzyki bez zniekształceń, nawet przy większej głośności. Innymi słowy, moc RMS powie nam jaką moc dany głośnik samochodowy ma bez martwienia się o zniekształcenie dźwięku lub o uszkodzenie głośnika.

Warto odnotować, że oprócz mocy RMS bardzo często pojawiają się również inne wartości i inne moce. Jednakże, moce maksymalne (zwane również dynamicznymi) i inne wariacje nie wskazują faktycznej mocy głośników i często wykorzystywane są przez producentów jako chwyt marketingowy, mający na celu jedynie zainteresowanie potencjalnych klientów swoim produktem.

Rodzaje głośników samochodowych

Oprócz specyfikacji wewnętrznej, która to odpowiada za produkowany dźwięk, warto również wspomnieć o zewnętrznej, mechanicznej charakterystyce głośników. Budowa sprzętu grającego różni się pod wieloma kryteriami. Możemy wyróżnić głośniki stożkowe, kopułowe, piezoelektryczne oraz wstęgowe. Każdy z nich wykorzystywany jest do wydobycia innych dźwięków.

Głośniki stożkowe, najpopularniejsze, jeśli chodzi o wybór głośników samochodowych, charakteryzują się usztywnioną membraną, która jest zawieszona wklęśle. Na rynku najwięcej głośników stożkowych jest głośnikami nisko i średnio tonowymi. Innymi słowy, najlepiej radzą sobie z niskimi oraz średnimi częstotliwościami. Z tego względu najwięksi melomani dbają o jak najlepszą częstotliwość podziału, montując głośniki stożkowe jako głośniki nisko lub średnio tonowe, a głośniki kopułkowe jako głośniki samochodowe wysokotonowe.

Wspomniane wyżej głośniki kopułkowe najlepiej radzą sobie z dźwiękami średnio i wysoko tonowymi, gdyż bardzo szybko rozpraszają dźwięk dzięki lekkiej i wypuklej membranie. Oznacza to, że w przeciwieństwie do głośników stożkowych, montowane są na wyższym poziomie, aniżeli wcześniej opisywany rodzaj.

Pozostałe rodzaje głośników samochodowych, to jest głośniki piezoelektryczne oraz wstęgowe, są bardzo rzadko wykorzystywane jako sprzęt car audio, gdyż nie mają wystarczająco dobrej jakości przewodzonego pasma lub po prostu nie mają zastosowania gdyż inne rodzaje głośników lepiej się spisują.

Głośniki samochodowe basowe

Jeżeli szukamy głośników, które poprawią jakość dźwięków nisko tonowych, to powinniśmy zwrócić nasza uwagę na głośniki samochodowe basowe. Przygotowując system audio do naszego samochodu powinniśmy kierować się następującymi zasadami:

 • Głośniki wysokotonowe, tak zwane tweetery powinny znaleźć się z przodu, najlepiej na wysokości uszu kierowcy i pasażerów. Jednakże, biorąc pod uwagę rozstaw miejsc na głośniki w samochodach, to bardzo często wykorzystuje się tweetery w okolicach kokpitu.
 • Głośniki basowe, czyli nisko tonowe, lądują z tyłu, najlepiej w drzwiach. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno w przypadku budżetowego montażu car audio, jak i trochę droższych konfiguracji.

Jeżeli chodzi o dźwięki nisko tonowe, to oprócz głośników basowych warto również zainteresować się wzmacniaczami. Jednakże, jest to dosyć drogi biznes i jeśli zastanawiamy się jakie głośniki samochodowe do 200 zł lub 300 zł lub nawet 400 zł wybrać, to będziemy musieli zadowolić się głośnikami samochodowymi bez wzmacniacza.

Głośniki samochodowe basowe

Głośniki samochodowe basowe Hertz DS 30.3

➾Szczegóły TOP1: Hertz DS 30.3

Głośnik samochodowy jednodrożny czy inny?

Teraz gdy wiemy jaka jest różnica między głośnikami stożkowymi, a głośnikami kopułkowymi, warto byłoby zastanowić się czy lepiej wybrać głośniki jednodrożne, dwudrożne, trójdrożne, czterodrożne, czy wybrać tak zwane separatorowe systemy głośnikowe.

Jednodrożne głośniki samochodowe są najczęściej spotykanym rodzajem głośników, gdyż wyposażone są w jedną membranę. Oznacza to, że są jedno tonowe. Innymi słowy, taki głośnik nie ma podziału na dźwięki o wysokiej lub niskiej częstotliwości. Głośniki samochodowe dwudrożne charakteryzują się dwiema membranami, co pozwoliło producentom na zastosowanie membrany do układów nisko i wysoko tonowych. Analogicznie ma się sprawa z głośnikami trójdrożnymi, które to oprócz podziału na niskie i wysokie tony, pochwalić się mogą również średnimi tonami. W przypadku czterodrożnych głośników, producenci zastosowali tak zwany super tweeter, który wykorzystywany jest jedynie w zaawansowanych systemach dźwiękowych, gdzie nachodzi potrzeba do wykorzystania bardzo wysokich częstotliwości.

Jeżeli mowa o separatorowych systemach głośnikowych, to najłatwiej porównać je do zestawów kina domowego, gdzie otrzymujemy oddzielne głośniki nisko i średnio tonowe oraz oddzielnie wysokotonowe. Jest to pełen zestaw, który montuje się w odpowiednich miejscach w samochodzie, przewidzianych w instrukcji. Jest to kompletna paczka głośników, która gwarantuje odpowiedni odbiór każdego tonu.

Jaki wybrać głośnik samochodowy za 300 zł?

Jeżeli szukamy budżetowego rozwiązania i interesują nas głośniki samochodowe za 200/300 zł, to powinniśmy skupić się na zakupie dwóch par – głośników średnio/nisko tonowych na tył oraz głośników wysoko tonowych na przód. Wtedy zapewnimy sobie dostateczne wrażenia akustyczne i przy okazji będziemy mogli pocieszyć się odpowiednim udźwiękowieniem bez kupowania specjalnie głośników samochodowych z dobrym basem. Warto również pamiętać o tym, żeby głośniki niskobudżetowe pasowały do fabrycznych wejść na głośniki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Gwarancja kluczem do sukcesu!

Czas, na jaki producent głośników samochodowych gwarantuje bezproblemowe działanie jest równie istotny, co rzetelność danej marki. Należy przede wszystkim zwracać uwagę na głośniki samochodowe, które mają gwarancję na przynajmniej dwa lata. Długa gwarancja to również zapewnienie producenta, że jest on przekonany o sprawności produktu, co również wpływa na jego rzetelność.

Podsumowanie – który głośnik samochodowy będzie najlepszy?

Podczas wyboru dobrych głośników samochodowych trzeba przede wszystkim zapoznać się ze specyfikacją naszego samochodu oraz ocenić jak duże głośniki chcemy zamontować. Rekomendowane jest jednak zostanie przy standardowych, fabrycznych rozstawach śrub. Ponadto, aby poprawić jakość dźwięku, warto pomyśleć również o lepszym uszczelnieniu i wyciszeniu, co jest podstawą przy montowaniu nowego sprzętu dźwiękowego.

Należy również pamiętać o specyfikacjach takich jak moc znamionowa, szerokość głośników, rodzaj membrany oraz materiał z jakiego została wykonana, czy jest to głośnik jednorożny czy stożkowy. Nie zapominajmy o gwarancji, która będzie dodatkowym wskaźnikiem jakości produktu. Tylko jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie aspekty wymienione powyżej, będziemy w stanie wybrać głośniki samochodowe w najlepszym stosunku jakościowo-cenowym.

Głośniki samochodowe
Najlepsze zapytania:
 • jakie głośniki samochodowe najlepsze
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Głośniki samochodowe - Opinie i komentarze - 11

 • 15 lutego 2019 z 17:24
  Permalink

  Mój mąż ciągle się mnie pyta jakie głośniki samochodowe wybrać i które będą najlepsze? Ja tego nie wiedziałam, bo nie interesuję się tym po prostu. Trafiłam na ten artykuł i trochę mi się w głowie rozjaśniło. Przyznam, że wydawało mi się, że trzeba na takie głośniki wydać duże pieniądze, a tutaj się okazuje, że nie! Super. Teraz będę mogła mu pomóc i pokażę, co może kupić.

  Powtórz
 • 24 lutego 2019 z 13:52
  Permalink

  Zastanawiałem się nad pioneerami, ale za namową szwagra kupiłem głośniki samochodowe STX W.30.500.2×4.MC i jestem bardzo zadowolony. Nie dałem za nie więcej niż 200 zł.

  Powtórz
 • 28 marca 2019 z 19:17
  Permalink

  Też mam głośniki polskiej firmy stx i nie widzę za bardzo różnicy między nimi a droższymi markami. Ale zaznaczam, że nie jestem jakims super audiofilem 😉

  Powtórz
 • 28 maja 2019 z 19:03
  Permalink

  Mam podobne zdanie do kolegów wyżej, miałem okazję przetestować głośniki od stx i wypadły lepiej niż zakładałem. Nie powiem, zaskoczony byłem trochę, oczywiście pozytywnie 🙂

  Powtórz
 • 24 lipca 2019 z 21:07
  Permalink

  Jak dla mnie marka STX jest niezawodna. Posiadam sprzęt od nich już 4 rok i nadal jakość dźwięku jest idealna.

  Powtórz
 • 5 września 2019 z 00:04
  Permalink

  Ja również polecam markę STX posiadają najlepszy sprzęt nagłaśniający w całkiem przyzwoitych cenach.

  Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 15:17
  Permalink

  Różne głośniki przerabiałem, ale obecnie mogę polecić jeden model, który dobrze się u mnie sprawdza. Są to sprawdzone, dobre głośniki samochodowe JVC CS-J420X. Głośniki okrągłe, średnica 10 cm. Ten model to Pasmo przenoszenia 45 – 20 kHz i skuteczność 90 dB. Jeśli czegoś takiego szukacie to idźcie albo zamawiajcie od razu te. Jakość dźwięku super – czysto i głośno grają. Nie mam zastrzeżeń. Niektórzy mówią, że dla niewymagających, ale czego oczekiwać za 80 zł? Ja uważam, że naprawdę przewyższają jakością swoją cenę.

  Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 15:19
  Permalink

  Jeśli ktoś z Was poszukuje większego zestawu to polecam ten Hertz DSK 165.3 składający się z 4 głośników. Mają średnicę 16,5 cm więc są dużo większe od tych tanich, dostępnych w marketach. Są solidne, fajnie się prezentują. U mnie wyglądają naprawdę ekstra – łatwe w montażu. Raczej dla osób, które nie lubią dużego basu, ale ja nie narzekam na ten model. Przy wygłuszonych drzwiach miodzio. Bardzo dobre głośniki samochodowe w cenie około 250 zł.

  Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 15:22
  Permalink

  Dla mnie najlepsze głośniki samochodowe to te od JBL, a dokładniej, model który posiadam czyli Club 1024. Swoje kosztują i kupuje się każdy głośnik osobno. W zestawie nie ma 2 czy 4. Więc trzeba się trochę wykosztować. Ale dla mnie jest to bardzo dobry dźwięk. W samochodzie super się sprawdzają! Grają jak ta lala! Moc 1000 W, rozmiar 10″, duże, fajne, okrągłe. Mają pasywny subwoofer… No czego chcieć więcej? Na te z najwyższej półki mnie nie stać, ale tutaj, w tym modelu polecam wszystko.

  Powtórz
  • 12 listopada 2019 z 15:25
   Permalink

   No, JBL to super jakość. Też jestem fanką tych głośników i w ogóle ten firmy. Posiadam trochę sprzętu i myślę, że teraz z takich popularnych są najlepsze. W dobrej cenie, adekwatnej co do jakości. Mam porównania z innymi markami i głośnikami i nie polecam innych. Jeśli te się kupi to od razu słychać różnicę. Osobiście chciałabym JBL Stadium 1024, bo mają 1350 W mocy ale muszę sobie jeszcze na ni poczekać 🙂 Niestety cena robi swoje. Jednak popatrzyłam trochę na te, które ty opisujesz i rzeczywiście wydają się być OK, może to dla mnie najlepsze głośniki samochodowe na teraz 😉 Później zmienię na JBL Stadium 1024.

   Powtórz
 • 20 stycznia 2020 z 22:46
  Permalink

  Ja zakupiłem Hertz DSK 165.3 i powiem jak dla mnie to bardzo zły zakup jestem rozczarowany wcześniej miałem IBL i grajom dużo lepiej..nie wiem, dlaczego w rankingu głośników są na pierwszym miejscu…a druga sprawa producent na pudelku pisze z maja 160w a na magnesie głośnika pisze 120 w jak dla mnie to dziwna sprawa.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *