amplituner

Amplituner to urządzenie łączące w sobie funkcje wzmacniacza elektroakustycznego i odbiornika radiowego. Trudno wyobrazić sobie nawet najprostszy zestaw muzyczny pozbawiony takiego sprzętu. Jest zbudowany z zestawu gniazd wejściowych, które służą do podłączenia różnych źródeł dźwięku, jak odtwarzacz DVD lub gramofon (ewentualnie mikrofon) i wyjść, które prowadzą do zespołów głośnikowych oraz urządzeń zapisujących przetworzony przez amplituner dźwięk.

Amplituner jest uzupełnieniem każdego domowego zestawu kina domowego. Na jakie funkcje należy najbardziej zwrócić uwagę, decydując się na zakupu takiego urządzenia?

Wiele osób jest zwolennikiem rozdzielania wzmacniacza i tunera, tłumacząc to niższą jakością zestawów połączonych, jednak producenci produktów wysokiej klasy udowodnili, że amplitunery mogą działać na równie wysokim poziomie, co dwa osobne urządzenia. Jeśli chcemy mieć amplituner wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na to, żeby moduły w naszym urządzeniu były odizolowane od siebie (chodzi o izolację transformatorów, modułu odbiornika radiowego, samego wzmacniacza oraz innych modułów, jeśli występują).

Jakie podstawowe funkcje powinien pełnić dobry amplituner?

 • wzmacnia sygnały audio pochodzące z różnych źródeł (odtwarzacz CD, DVD, magnetofony, Blu-ray, konsole, czy nawet odtwarzacz mp3) i przekierowanie dźwięku do kolumn głośników,
 • amplituner dekoduje ścieżki dźwiękowe nagrane na płytach DVD, np. z formatu Dolby Digital,
 • Odbiera kanały radiowe,
 • Przełącza źródła, z których chcemy w danym momencie korzystać (dzięki większej ilości wejść, możemy podłączyć wiele źródeł jednocześnie.

Amplituner poza funkcjami do jakich został stworzony, ma też dodatkowy plus. Pozwala nam uporządkować kable wszystkich obsługiwanych przez niego urządzeń.

Jakie opcje musi posiadać dobry amplituner?

Co jest bardzo ważne przy zakupie amplitunera – nie inwestujmy w przestarzałe rozwiązania – zgodny z aktualnymi trendami amplituner powinien obsługiwać Dolby Pro Logic Ilx, Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio

Zwrócić należy uwagę też na ilość wzmacniaczy – aby obsłużyć w należytej jakości najnowsze systemy dźwięku, dobry amplituner powinien mieć ich co najmniej 7 o równej mocy wyjściowej. Jeśli osobno podłączamy do amplitunera Subwoofer to dodatkowy, ósmy wzmacniacz nie jest już w amplitunerze potrzebny.

Uwaga, bardzo ważną kwestią jest możliwość podłączenia do naszego urządzenia także kabli HDMI (lepsze modele mogą mieć nawet 4-6 wejść HDMI). Dzięki takiemu rozwiązaniu, mając nawet tylko jedno wejście HDMI w telewizorze, dzięki amplitunerowi możemy jednocześnie podłączyć do telewizora wiele urządzeń.

Cennym wyposażeniem amplitunera będzie także skaler do wysokiej rozdzielczości. Chodzi o funkcję interpolowania, czyli zmiany rozdzielczości obrazu SD do HD. Należy pamiętać, ze obraz z magnetowidu nie wyświetli się na ekranie telewizora jako pełne HD, jednak na pewno podniesie jakość obrazu.

Różne rodzaje kalibracji w autotunerach

W starszych modelach amplitunerów należało manualnie ustawić wszystkie odległości głośników od źródła dźwięku oraz skalibrować sprzęt do wymiarów pomieszczenia (osobno dla każdego kanału). Producenci sprzętu wychodząc naprzeciw potrzebom mniej obeznanych technicznie użytkowników (kalibracja ręczna nie raz sprawiała użytkownikom niemałe problemy), stworzył amplitunery z możliwością autokalibracji i automatycznego ustawienia wszystkich wymaganych parametrów.

Pilot zdalnego sterowania. W zależności od jakości kupowanego sprzętu możemy liczyć na różnej jakości możliwość zdalnej obsługi – od najprostszych pilotów z podstawowymi funkcjami, do inteligentnych, zapamiętujących ulubione ustawienia użytkownika.

Ile kosztuje dobry amplituner?

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na najdroższe rozwiązanie, to nie znaczy, że nie warto w ogóle kupować amplitunera. Inną ważną sprawą jest to, ile mamy miejsca w pokoju, w którym urządzenie ma pracować – nie na każdej powierzchni zmieści się zestaw 8 głośników. Kolejnym wyzwaniem jest ukrycie dużych ilości kabli. W wersji budżetowej możemy jednak nabyć urządzenie złożone z miniaturowej jednostki centralnej (amplituner połączony z głośnikami). Takie rozwiązanie już podnosi jakość odbioru audiowizualnego, nie obciążając zbyt mocno domowego budżetu. Jest to wydatek rzędu 300-500 zł.

W średnim przedziale cenowym ciekawym rozwiązaniem wydają się być mini zestawy kina domowego, które są złożone z soundbarów, kilku głośników i jednostki centralnej, Za taki zestaw zapłacimy od 800 do 2000 zł .

Rozwiązania zaawansowane zaczynają swoje ceny od około 2500 zł w górę. Tak naprawdę tutaj ogranicza nas już tylko budżet, ponieważ zakres funkcji jest bardzo rozbudowany i mamy możliwość kupienia sprzętu wykorzystującego najnowsze osiągnięcia technolgiczne w swojej dziedzinie.

Amplituner

Amplituner - Ranking 2020

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Amplituner, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Amplituner - RankingProducentCena
1.
Yamaha A-S201 + NP-S303
YamahaAktualna Cena
2.
Yamaha R-S202D
YamahaAktualna Cena
3.
Onkyo TX-8250 (TX-8250-B)
OnkyoAktualna Cena
4.
Pioneer SC-LX90
PioneerAktualna Cena
5.
Onkyo TX SR393 (TX-SR393)
OnkyoAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Amplituner - Opinie i komentarze - 11

 • 9 listopada 2016 z 11:01
  Permalink

  Nigdy nie słyszałam o takim urządzeniu, ale mam bardzo duży problem z odpowiednim odbiorem i to właśnie może być dla mnie rozwiązanie! Dziękuję. Jutro pójdę do sklepu i się rozejrzę za czymś co mogłoby mi pomóc. Teraz przynajmniej wiem czego mam szukać.

  Powtórz
 • 27 czerwca 2017 z 13:45
  Permalink

  Zastanawiałem się ostatnio nad nim, ale nigdzie nie trafiłem na polecane sprzęty i nie widziałam zestawienia na co zwrócić uwagę. Teraz mi się trochę rozjaśniło w głowie. Jutro zamawiam.

  Powtórz
 • 7 listopada 2017 z 19:44
  Permalink

  No właśnie, ja po małym doświadczeniu z amplitunerem którego zakupiłem jakieś pięć lat temu, już wiem, że trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę abym nie musiał spędzić z instrukcją obsługi kilka dni, aby móc usłyszeć dźwięk przestrzenny przy oglądaniu jakiegoś filmu (a i tak wystarczy, by ktoś po twoich męczarniach wcisną przycisk stereo/mono i zaczynasz ustawienia od nowa). Zawsze nalegajcie aby sprzedawca pokazał wam jak łatwo przejść do szybkich ustawień, jeśli nie NIE KUPUJCJE szkoda nerw. pozdrawiam i życzę trafnych zakupów.

  Powtórz
 • 22 stycznia 2018 z 23:10
  Permalink

  Ciągle się zastanawiam czy kupić, czy nie kupować. Jak widzę komentarze na temat tego sprzętu są różne, więc trudno jest znaleźć odpowiedź jaki amplituner kupić. Moim zdaniem jeżeli trafimy na dobrą cenę to warto spróbować. Mi zawsze wydawało się, że najlepszy amplituner musi kosztować do kilku tysięcy, a jak widać wcale tak nie jest.

  Powtórz
 • 16 lutego 2019 z 10:49
  Permalink

  Widzę, że nie wszyscy wiedzą, co to jest amplituner i ja też należę do takich osób. W ogóle nie jestem jakoś dobrze zapoznana z taką tematyką. Ale lubię o niej czytać, bo to zawsze interesujące. Tutaj okazuje się, że to może być pomocne dla moich chłopaków w domu. Więc jak będą chcieli kupić, to ja będę mogła im już pomóc. Na pewno ich zaskoczę, bo się nie spodziewają po mnie takiej wiedzy.

  Powtórz
 • 1 sierpnia 2019 z 19:23
  Permalink

  Czy to dobry pomysł, żeby kupić amplituner razem z odtwarzaniem treści z internetu? Czyli Spotify, itp. Chyba są też takie zintegrowane z CD. Od razu napiszę, że nie jestem jakimś audiofilem, ale zależy mi na fajnym sprzęcie do salonu, który nie będzie miniwieżą albo muzyczką z głośnika komputerowego.

  Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 19:23
  Permalink

  Mam na oku kilka sprzętów i zastanawiam się nadal jaki amplituner wybrać.. Ten ranking jak i cały artykuł bardzo mi pomógł, bo już mniej więcej wiem na co powinienem się zdecydować. Dodatkowo napiszę, że kilka pozycji w rankingu pokrywa się z tym o czym myślałem jeszcze nie wchodząc na tę stronę. Więc chyba jakieś względne pojęcie mam na ten temat skoro umiałem wytypować dobry sprzęt, polecany przez Państwa.

  Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 19:25
  Permalink

  Moim zdaniem jeżeli ktoś chce kupić dobry amplituner jeżeli nie najlepszy to powinien zwrócić uwagę na firmę Denon. Sam posiadam Denona AVR-X550BT i jestem bardzo zadowolony z tego sprzętu. Naprawdę warto wydać pieniądze i kupić ten model. W tym modelu mamy 5.1 kanałów, moc na kanał to 130 W. W tej cenie (a kosztuje około 1200 złotych) nie znajdzie się nic o lepszej jakości. Takie jest moje zdanie, a już kilka tego typu sprzętów przetestowałem.

  Powtórz
  • 12 listopada 2019 z 19:28
   Permalink

   Posiadałem Denona i byłem bardzo zadowolony. Zdecydowanie warto zdecydować się na tę firmę. Chociaż obecnie korzystam z Yahamy i też swoje bardzo chwalę. Jest to jak najbardziej dobry amplituner. Kupiłem go około 900 zł. Cena jak marzenie za ten sprzęt. Ten model wyposażony jest w tuner analogowy FM i cyfrowy DAB+, a także moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth! Chyba warto skusić się na model R-S202D, bo w porównaniu do innych modeli jest dobrze wyposażony.

   Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 19:30
  Permalink

  Mam na oku dwa modele i zastanawiam się jaki amplituner ostatecznie wybrać. Może mi pomożecie? Na pewno znacie się na temacie bardziej i macie doświadczenie. Ja wytypowałam dwa modele, które mnie interesują, ale nie wiem, który mam ostatecznie wybrać i na jaki się skusić. Pierwszym z nich jest amplituner PIONEER SX-10AEB, a drugim modelem jest amplituner ONKYO CR-N765S. Onkyo jest nieco droższy, ale to tylko 100 złotych, więc żadna różnica.

  Powtórz
 • 27 grudnia 2019 z 18:27
  Permalink

  Jak nie wiecie co kupić … to kupcie Krella i wszystko w temacie !

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *