Słuchawki True Wireless

Słuchawki True Wireless, często opisywane jako TWS to rozwinięcie idei słuchawek bezprzewodowych, które w pierwszych podejściach co prawda nie wymagały przewodowego połączenia ze smartfonem, ale między sobą były połączone czy to kablem (w przypadku słuchawek dousznych), czy pałąkiem (w nausznych).

Najważniejsze kryteria wyboru słuchawek TWS – 5 głównych parametrów

Jakie najlepsze słuchawki True Wireless można sobie kupić? Choć oczywiście ostateczna decyzja będzie w dużej mierze sprawą indywidualną, jest kilka kryteriów, które pozwolą wybrać najbardziej obiecujące modele.

Czas pracy na baterii

Czas pracy na baterii w słuchawkach True Wireless jest sprawą kluczową. W przeciwieństwie do zwyczajnych słuchawek bezprzewodowych, które produkowane są także jako nauszne, douszne czy zauszne, zdecydowana większość TWS to modele dokanałowe. Skutkiem miniaturyzacji jest też zmniejszenie dostępnej przestrzeni, w której można umieścić akumulator. W najtańszych modelach będzie to zwykle źródłem problemów, tym bardziej że nie mają one funkcji szybkiego ładowania, które w trochę wyższym segmencie pozwala w kilkanaście minut naładować słuchawki do poziomu 70-80%.

Wodoszczelność

O ile większość użytkowników nie odczuje szczególnej różnicy po wyborze słuchawek wzmocnionych i wodoszczelnych, o tyle jest to polecana opcja dla wszystkich, którzy zamierzają używać słuchawek w czasie treningów czy aktywności na zewnątrz. Fakt, że słuchawki mieszczą się w uchu, nie osłania ich całkowicie przed deszczem i modele nieoznaczone jako wodoodporne mogą przetrwać mżawkę, ale w ich przypadku będzie to raczej łut szczęścia.

Ergonomia i komfort obsługi

Przejście na pchełki TWS oznacza, że zmienia się sposób sterowania słuchawkami. O ile w modelach nausznych duże, wyczuwalne przyciski nie były problemem, o tyle w przypadku najlepszych słuchawek True Wireless zostały one zastąpione panelem dotykowym. W tańszych modelach nadal używa się przycisków, jednak z racji niedużych wymiarów często ich obsługa jest niewygodna, a używanie ich i tak wiąże się z dyskomfortem wywoływanym przez nacisk słuchawki na ściany kanału słuchowego.

Łączność

Ponieważ Bluetooth to technologia wstecznie kompatybilna, słuchawki będą działały praktycznie z każdym w miarę nowym urządzeniem. Problemem może być dostępność niektórych zaawansowanych funkcji wprowadzonych w nowszych protokołach. W nowszych wersjach bluetooth wyraźnie lepiej też dopracowane są algorytmy odpowiedzialne za oszczędzanie baterii, więc ogólną wskazówką jest, żeby – jeśli budżet na to pozwala – kupować TWS-y z najwyższym standardem bluetooth, jaki jest dostępny.

Redukcja hałasu

Sam fakt, że TWS to praktycznie wyłącznie słuchawki dokanałowe już sprawia, że mają one niezłe właściwości tłumiące. Wielu osobom będzie to wystarczało i niedoskonałe tłumienie może nawet zostać uznane za zaletę choćby w przypadku osób trenujących w ruchu ulicznym. Drugą opcją są słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu (ANC), które zapewniają niemal idealną izolację od dźwięków z zewnątrz. Jest to wciąż dość kosztowna technologia, jednak różnica w czystości dźwięku jest praktycznie zawsze zauważalna.

Jakie najlepsze słuchawki True Wireless do 200, 400 i 1000 zł kupić?

Słuchawki True Wireless można kupić już za kilkadziesiąt złotych, natomiast najdroższe modele przekraczają barierę 1000 złotych. Różnice między nimi są kolosalne, choć nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka.

Jakie najlepsze słuchawki TWS do 200 zł?

W analizie nie są brane modele kosztujące 50-70 złotych. W teorii wyglądają one nieźle, w praktyce natomiast mają prawie zawsze te same wady: bardzo duży szum, fatalną jakość wykonania i gumki, które są twarde lub zwyczajnie niedopasowane do kanałów słuchowych. Najtańsze słuchawki True Wireless, które zapewniają akceptowalny poziom komfortu, nie wypadają z uszu i brzmią poprawnie, to zwykle wydatek rzędu 100-130 złotych.

Najlepsze słuchawki do 200 złotych będą pracowały z pasmem przenoszenia 20-20000 Hz, co stanowi wymagane minimum, żeby cieszyć się dobrym brzmieniem muzyki. Będą pasywnie tłumiły hałas, co oznacza, że ich gumki powinny pozwolić na szczelne zamknięcie kanału. W niektórych modelach mikrofony będą wbudowane w obie słuchawki, co pozwala na ich użycie w trybie mono – rozwiązanie przydatne na przykład w czasie biegu w pobliżu drogi.

Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, przeważnie nie będzie on przekraczał 4 godzin, natomiast w tańszej części segmentu budżetowego można niekiedy liczyć zaledwie na dwie godziny. Etui ładujące jest standardem, choć często nie jest wyposażone w USB C, tylko starszego typu gniazdo, a pojemność powerbanku w etui też nie jest imponująca – niekiedy nie wystarczy nawet na jedno pełne naładowanie obu słuchawek.

Jakie najlepsze słuchawki TWS do 400 zł?

Słuchawki True Wireless do 400 zł

Słuchawki True Wireless do 400 zł JBL Tune 230 NC TWS czarne

➾Szczegóły TOP1: JBL Tune 230 NC TWS czarne

Dla wielu osób segment 200-400 złotych będzie optymalnym wyborem. Oferta w tych cenach jest szeroka, sporo modeli pochodzi od znanych marek cieszących się dobrymi opiniami. Podstawowa różnica w stosunku do tańszego segmentu to fakt, że bez problemu można znaleźć już słuchawki True Wireless z ANC (aktywną redukcją szumu). Ma to sens w połączeniu z wydajniejszymi akumulatorami, które wystarczają na 7 (z włączonym ANC) do 10 (bez redukcji szumu) godzin pracy. Bardzo zróżnicowana jest natomiast pojemność akumulatora w etui – czasem pozwoli on na naładowanie słuchawek tylko raz, w innych modelach może wydłużyć czas pracy nawet czterokrotnie.

Tym, co rzeczywiście zwraca uwagę poza wydajniejszą baterią, jest znacznie staranniejsze wykończenie. Tworzywo jest już pozbawione nadlewek, a gumki są miękkie i pozwalają bez trudu dopasować słuchawki do kanału. Ergonomiczny projekt oznacza również łatwiejszą obsługę – już praktycznie wyłącznie za pośrednictwem paneli dotykowych o odpowiedniej czułości.

Jakość dźwięku jest wyższa, ponieważ w sporej części tych słuchawek poza bazowym kodekiem SBC obecny jest już aptX, który wnosi zupełnie nową jakość. Obecność tego kodeka w słuchawkach wireless jest pożądana, ponieważ bazowa przepustowość BT jest po prostu zbyt niska, żeby odtwarzać muzykę w jakości Hi-Fi – aptX stanowi jedno z lepszych obecnie rozwiązań tego problemu. Równie atrakcyjne mogą być AAC czy rozbudowana wersja apt-a, aptX HD.

Jakie najlepsze słuchawki True Wireless do 1000 zł?

W segmencie do 1000 złotych największe zainteresowanie wzbudzają słuchawki Apple: Apple AirPods i Apple Beats. Warto powiedzieć o nich nieco więcej – o ile od strony sprzętowej są ciekawe, ale raczej nie przełomowe, stanowią istotne rozszerzenie ekosystemu Apple i dla użytkowników regularnie korzystających ze sprzętu tej firmy będą logicznym wyborem. Łatwiejsze parowanie i przełączanie między wieloma urządzeniami, adaptacyjna korekcja czy możliwość skorzystania z MagSafe sprawiają, że Apple TWS stanowią na swój sposób oddzielną kategorię. Osoby, które nie korzystają ze sprzętu Apple, nie będą mogły skorzystać z wielu rozwiązań mających zapewnić większy komfort, ponieważ inne systemy są wspierane tylko w podstawowym zakresie.

Poza Apple w segmencie najlepszych słuchawek True Wireless do 1000 złotych swoje produkty oferuje jednak jeszcze kilka dobrze znanych firm. W tym budżecie można już liczyć na świetnie skalibrowaną redukcję szumów, baterie pozwalające na 6-10 godzin pracy, czasem nawet więcej, a także duży akumulator w etui. Wrażenie robi też rozszerzone pasmo przenoszenia, nawet 4-40000 Hz. O ile dźwięki w tak szerokim zakresie pozostają niesłyszalne, pozwalają całkiem skutecznie budować wrażenie głębi, której wielu słuchawkom True Wireless brakuje.

Z ciekawych rozwiązań w tym segmencie można wspomnieć na przykład o wstrzymywaniu odtwarzania po wyjęciu słuchawek z uszu czy etui z ładowaniem indukcyjnym, rozbudowanych zestawach do 6 mikrofonów (do redukcji szumów, prowadzenia rozmów czy wychwytywania dźwięków np. rozmowy z otoczenia). Są to funkcje, których zdecydowanie za niezbędne nie uznają wszyscy użytkownicy, natomiast mają one swoje szczególne miejsce i zastosowanie, więc dla niektórych będą naprawdę cenne.

Słuchawki TWS od Apple poza ekosystemem Apple

Słuchawki od Apple są w podstawowym zakresie kompatybilne także z urządzeniami z Androidem: będą pozwalały na obsługę rozmów telefonicznych, słuchanie poleceń nawigacji czy odtwarzanie muzyki. Spora część ich funkcji wymaga jednak aktywnego połączenia z iPhonem i te funkcje nie działają poza ekosystemem Apple. Są to między innymi:

  • automatyczne pauzowanie odtwarzania po wyjęciu słuchawki z ucha;
  • zmiana skrótu startu/wstrzymania odtwarzania (można korzystać tylko z domyślnego podwójnego stuknięcia);
  • według różnych źródeł nie działać może też funkcja automatycznego equalizera;
  • przełączanie między urządzeniami (trzeba sparować słuchawki z każdym urządzeniem oddzielnie);
  • funkcja udostępniania dźwięku (ten sam dźwięk na więcej niż jednej parze Airopodsów).

O ile zatem właściwie parowanie słuchawek True Wireless od Apple z innymi urządzeniami jest możliwe, to w bardzo podobnej cenie można znaleźć słuchawki innych producentów, które zagwarantują funkcjonalność bardzo zbliżoną do Airpodsów współpracujących z iPhonem. W podstawowym zakresie, czyli jeśli chodzi o jakość dźwięku, pasmo przenoszenia, czas pracy na baterii, dopasowanie do ucha czy jakość wykonania, Apple w swoich TWS nie wyznacza nowego standardu i mieści się w zakresie jakościowym, jakiego należy się spodziewać od słuchawek True Wireless za kilkaset do tysiąca złotych.

Podsumowanie

Same kryteria wyboru najlepszych słuchawek True Wireless nie różnią się bardzo od wyboru innych słuchawek bezprzewodowych. Języczkiem u wagi jest w tym przypadku najczęściej czas pracy na baterii, siłą rzeczy ograniczony przez niewielki rozmiar pchełek. Warto natomiast przyjrzeć się technologiom i rozwiązaniom dostępnym w wyższych przedziałach cenowych, ponieważ niekiedy za kilkadziesiąt złotych więcej można kupić słuchawki True Wireless, które zdecydowanie lepiej spełnią oczekiwania konkretnego użytkownika.

Słuchawki True Wireless

Słuchawki True Wireless - Ranking 2024

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Słuchawki True Wireless, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Słuchawki True Wireless. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Słuchawki True Wireless - RankingProducentCena
1.
Apple AirPods MV7N2ZM-A
AppleAktualna Cena
2.
Jabra Elite 7 Pro czarne
JabraAktualna Cena
3.
JLAB Epic Air Sport Czarne (IEUEBEPICAIRSPRTRBLK)
JLABAktualna Cena
4.
Razer Hammerhead True Wireless Czarne (RZ12-02970100-R3G1)
RazerAktualna Cena
5.
Panasonic RZ-S500WE-W Biały
PanasonicAktualna Cena

Komentarze 2 thoughts on “Słuchawki True Wireless

  • 21 listopada 2022 z 10:45
    Permalink

    Słuchawki True Wireless, które ostatnio kupiłam to BOSE Sport Earbuds. Moim zdaniem BOSE ma jedną z lepszych jakości jeśli chodzi o te małe słuchawki. Cena trochę wysoka, ale można trafić na fajne promocje i to duże. Wtedy zakup naprawdę się opłaci. Dla mnie na duży plus fakt, że mają super redukcję hałasu.

    Powtórz
  • 19 listopada 2022 z 19:12
    Permalink

    Mam słuchawki true wireless i korzystam z nich regularnie. Mam dwie pary. Jedne to AirPods ale nie te najnowszej generacji i JBL WAVE 100. Zarówno jedne i drugie mają dobrą jakość dźwięku, świetnie leżą i dobrze trzymają baterię. Ja niczego więcej nie potrzebuję jeśli chodzi o takie słuchawki, więc dla mnie idealnie.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *