Wybierając słuchawki, niezbędne jest odpowiednie określenie indywidualnych potrzeb, wymagań, a także osobistego gustu słuchacza. Aspekty te są kluczowe do wybrania odpowiednich słuchawek, które spełnią wymagania nabywcy. Różnorodność dostępnego na rynku sprzętu Hi-Fi sprawia, że wybór słuchawek – zwłaszcza przez osobę nieznającą tematu, może być dosyć kłopotliwe. W artykule podpowiadamy, jak skutecznie dobrać słuchawki otwarte, by móc cieszyć się świetnym dźwiękiem i komfortową eksploatacją.

Słuchawki otwarte – co to znaczy?

Słuchawki dzielimy na otwarte, zamknięte i półotwarte. To kryterium podziału związane jest z konstrukcją słuchawek. Słuchawki zamknięte odznaczają się szczelną obudową, która nie przepuszcza powietrza ani dźwięków – zarówno tych z zewnątrz, jak i wydobywających się z wnętrza słuchawek.

Słuchawki otwarte – bo o nich traktuje dzisiejszy wpis – są konstrukcjami opartymi na obudowie ażurowej, czyli przepuszczającej zarówno dźwięk, jak i powietrze. Słuchawki otwarte doskonale sprawdzają się do słuchania muzyki, seansów kinowych oraz grania w gry w domowym zaciszu lub miejscach o otoczeniu emitującym niski poziom hałasu. Należy pamiętać, że dźwięk generowany przez słuchawki otwarte może przeszkadzać osobom znajdującym się w bezpośrednim otoczeniu słuchacza.

Konstrukcja tych słuchawek umożliwia efektywną wentylację powietrza. Dzięki temu nie męczą uszu i skóry głowy w taki sposób, jak robią to słuchawki zamknięte. Umożliwia to dłuższą i wygodniejszą ich eksploatację.

Poza izolacyjnością słuchawek otwartych istotny jest również wpływ konstrukcji na emisję dźwięku. Membrana porusza się w nich swobodniej niż w słuchawkach zamkniętych. Wobec tego w otwartych konstrukcjach generalnie trudniej uzyskać obfity bas. Niemniej, słuchawki otwarte oferują na ogół bogatszą i bardziej szczegółową scenę niż słuchawki zamknięte. Na co zwracać uwagę kupując słuchawki otwarte?

Konstrukcja słuchawek otwartych

Podstawowym kryterium powinna być obudowa słuchawek. Wśród konstrukcji otwartych wyróżniamy słuchawki wokółuszne i nauszne. Które okażą się najwygodniejsze?

Słuchawki wokółuszne nakładane są na głowę, okalają całą małżowinę uszną. Są to najwygodniejsze słuchawki, które mogą zaoferować najlepszej jakości dźwięk (nie jest to regułą). Słuchawki wokółuszne wykorzystywane są niemal wyłącznie do pracy studyjnej, słuchania muzyki i oglądania filmów domu. Poza tym większość profesjonalnych słuchawek gamingowych to właśnie konstrukcje wokółuszne.

Z racji tego, że nie ściskają małżowiny, ich eksploatacja nie powoduje tak szybkiego męczenia aparatu słuchu i uszu jak użytkowanie słuchawek nausznych. Poza tym odpowiednia odległość źródła dźwięku od kanału słuchowego nie przyczynia się do degradacji słuchu.

Słuchawki nauszne z kolei nakładane są na małżowinę uszną. Odznaczają się mniejszą wagą i mniejszymi gabarytami. Poza tym konstrukcje tego typu męczą uszy i zwykle są konstrukcjami zamkniętymi, wykorzystywanymi w głośnym środowisku – np. przez DJ’ów.

Słuchawki otwarte – Parametry

Do parametrów słuchawek otwartych (oraz wszystkich innych) zaliczamy: pasmo przenoszenia, poziom zniekształceń (THD), impedancję, czułość, moc oraz maksymalny SPL. Są to najistotniejsze aspekty specyfikacji (poza pasmem przenoszenia i współczynnikiem THD), na które powinniśmy bezwzględnie zwrócić uwagę przy zakupie. Poniżej charakteryzujemy każdy z wymienionych parametrów.

Pasmo przenoszenia

Praktycznie pasmo przenoszenia nie stanowi aż tak istotnego parametru. Zdecydowana większość słuchawek i tak gra w słyszalnym przez ludzkie ucho paśmie 20 Hz – 20 kHz lub w paśmie minimalnie węższym. Niemniej, jeśli nie jesteśmy audiofilami i tak nie usłyszymy różnicy.

Poziom zniekształceń (THD)

Jest to równie mało ważny parametr. Współczynnik THD określa on poziom zniekształceń nieliniowych, które zakłócają i zniekształcają dźwięk w słuchawkach. Wartość współczynnika THD niewiele nam powie o samych słuchawkach, a jego minimalne wahania względem poszczególnych modeli słuchawek będą niezwykle trudne do wyłapania nawet przez bardzo wprawne ucho.

Impedancja

W końcu doszliśmy do ważnych parametrów. Im wyższa impedancja, tym słuchawki wymagają mocniejszego wzmacniacza i nie będą w stanie grać tak głośno, jak słuchawki odznaczające się mniejszą impedancją. Zwykle słuchawki posiadają impedancje od kilkunastu omów do nawet kilkuset omów. Średnio są to wartości oscylujące w granicach 16 – 32?.

Maksymalny SPL

Jest to parametr określający, jak głośno są w stanie grać słuchawki. Należy pamiętać, że głośność nie jest równoznaczna z jakością, a zbyt głośne słuchanie muzyki jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Poza tym by słuchawki grały odpowiednio głośno, poza współczynnikiem SPL podawanym w dB, niezbędne jest sprawdzenie specyfikacji wzmacniacza słuchawkowego.

Czułość

Im wyższa czułość słuchawek, tym będą one efektywniej konwertować impulsy energetyczne na fale akustyczne, a co za tym idzie, słuchawki będą potrzebowały mniejszej mocy by sprawnie i głośno pracować. Czułość podawana jest w dB/mW.

Ten parametr podaje się w mW. Moc słuchawek musi być dopasowana do mocy wzmacniacza słuchawkowego. Naturalnie wpływa również na głośniejszą pracę słuchawek. Moc słuchawek należy rozpatrywać pod kątem posiadanej przez nie impedancji, ponieważ może ona stanowić wąskie gardło specyfikacji.

Słuchawki otwarte do 100 zł

W tej cenie będziemy w stanie kupić low-endowe rozwiązania. Będą to słuchawki oferujące zawężone pasmo przenoszenia, wyposażone w podstawowy osprzęt i odznaczające się mierną specyfikacją. Niemniej, mogą okazać się wystarczająca dla mniej wymagających użytkowników.

Słuchawki otwarte do 200 zł

W tym przedziale cenowym zetkniemy się z komfortowymi, designerskimi i przyzwoitymi słuchawkami otwartymi, które zaoferują nam naprawdę dobrą jakość wykonania. Zapewnią pełne pasmo przenoszenia, maksymalną moc wejściową oscylującą w okolicach 200 mW, 16 – 32 Ohm impedancję. Słuchawki otwarte do 200 złotych w zupełności wystarczą standardowym użytkownikom.

Słuchawki otwarte do 300 zł

Mając do dyspozycji 300 złotych, bez trudu kupimy wyspecjalizowane słuchawki do gier oferujące naprawdę świetną specyfikację połączoną z atrakcyjnym designem. W cenie tej bez trudu znajdziemy wysokiej klasy słuchawki do muzyki oraz filmów, pozwalające zanurzyć się w multimedialnym świecie. Wysoka moc, odpowiednia impedancja zapobiegająca powstawaniu zakłóceń, wysoka czułość i komfort użytkowania na odpowiednim poziomie – takie słuchawki otwarte kupimy w cenie do 300 złotych.

Słuchawki otwarte do 500 zł

Pół tysiąca złotych wystarczy, by kupić słuchawki z pogranicza asortymentu dedykowanego profesjonalistom. Będą to niesamowicie wygodne urządzenia oferujące świetne właściwości tłumiące i najwyższą jakość brzmienia.

Słuchawki otwarte

Słuchawki otwarte - Ranking 2018

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Słuchawki otwarte, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

TOP 6 Model (Słuchawki otwarte) Cena
1Sennheiser RS 120 II czarneAktualna Cena
2Audeze Audeze LCD-4 Czarno-brązowyAktualna Cena
3AKG K 702 czarneAktualna Cena
4HiFiMAN HE-1000 srebrno-brązoweAktualna Cena
5Beyerdynamic DT 990 Pro czarno-srebrneAktualna Cena
6AKG K 240 MKII Studio czarneAktualna Cena

Słuchawki otwarte - Opinie i komentarze

 • 22 stycznia 2018 z 22:55
  Permalink

  Podobają mi się te słuchawki: Beyerdynamic DT 990 Pro czarno-srebrne! Często zadawałam sobie pytanie jakie słuchawki otwarte można wybrać i teraz mam Philipsa. Super się sprawdzają, kosztują niewiele i mają dobre brzmienie. Dobre słuchawki otwarte o dobrej czułości – idealne słuchanie ulubionej muzyki.

  Powtórz
 • 28 maja 2018 z 22:34
  Permalink

  Mam dobry słuchawki otwarte, z których jestem bardzo zadowolona. W ogóle to są moje ulubione słuchawki i uważam, że są najlepsze. Nie lubię innych, bo wydaje mi się, że nie słyszę tego dźwięku całego. Te, które mam i które tak lubię, to słuchawki, które kupiłam przez przypadek. Nie kosztowały dużo, bo około 130 zł, a więc dla mnie cena mała, jak za taki dobry i fajny sprzęt.

  Powtórz
 • 29 sierpnia 2018 z 16:29
  Permalink

  Najlepszym wyborem będą tu któreś z aftershozków trekz titanium albo trekz air. Osobiśćie przeszedłem z Titanium na nowsze Airy i jestem mega zadowolony. Jeśli kogoś nie stać to Titanium również spełniają oczekiwania

  Powtórz
 • 26 września 2018 z 00:37
  Permalink

  Polecam każdemu wypróbować Koss Porta Pro

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *