Na przestrzeni ostatnich paru lat rynek słuchawek mocno przybrał na sile. Obecnie możemy wybierać między całą gamą słuchawek otwartych, półotwartych, zamkniętych, nausznych, dousznych, wokółusznych, przewodowych lub bezprzewodowych. Kombinacji jest naprawdę bardzo dużo.

Wybór słuchawek powinien być poprzedzony rzetelnym wywiadem środowiskowym, a także określeniem swoich potrzeb. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, w jakim celu będziemy użytkować słuchawek i jaka konstrukcja słuchawek jest najbardziej pożądana.

Do tego należy określić, jak długo zamierzamy słuchać na nich muzyki, czy nosimy okulary, będziemy używać słuchawek w podróży, podczas uprawiania sportu, a może w zaciszu domowym lub wykorzystywać je do grania w gry?

Wiadome jest, że nie ma słuchawek uniwersalnych, które sprawdzą się w każdym środowisku i spełnią każdą funkcję. Dlatego należy dokładnie zastanowić się przed ich wyborem. W artykule przybliżymy, czym są słuchawki półotwarte, czym kierować się przy zakupie oraz podpowiemy czym powinny charakteryzować się dobre słuchawki półotwarte z różnych przedziałów cenowych.

Słuchawki półotwarte nadają się bardziej do używania w cichych miejscach – w domu, czy podróżach poza miastem. Świetnie sprawdzą się w roli słuchawek gamingowych, a to za sprawą niemęczącej ucha konstrukcji. Nie zaleca się używania słuchawek półotwartych w miastach i głośnych miejscach, ponieważ nie izolują tak dobrze jak słuchawki zamknięte.

Czym są słuchawki półotwarte?

Dobre słuchawki półotwarte łączą w sobie najlepsze cechy słuchawek otwartych i zamkniętych. Są to najczęściej konstrukcje z wyższej półki cenowej, których konstrukcja pozwala na doskonałe odwzorowanie sceny zarówno wysokich, średnich, jak i niskich tonów.

Poza tym słuchawki półotwarte zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, która pozwala oddychać uszom i skórze głowy i dodatkowo nie odcinają całkowicie od otoczenia.

Słuchawki półotwarte a słuchawki zamknięte

Różnica między tymi dwoma typami słuchawek zależy głównie w ich obudowie. Niesie to za sobą szereg różnic, które wpływają na komfort użytkowania sprzętu, a także na poziom izolacji zarówno na zewnątrz, jak i na tłumienie odgłosów środowiska.

Poza tym dochodzą różnice w samej emisji fali dźwiękowej. Polega ona na ruchu membrany, który w słuchawkach półotwartych jest bardziej swobodny, a co za tym idzie w słuchawkach półotwartych ciężej uzyskać głęboki bas.

Generalnie przyjmuje się, że słuchawki półotwarte bardziej nadają się do użytku domowego lub wszędzie tam, gdzie nie zależy nam na izolowaniu dźwięku wychodzącego ze słuchawek do otoczenia. Dodatkowo ich konstrukcja nie tłumi tak dobrze dźwięków z zewnątrz, jak konstrukcja słuchawek zamkniętych.

Parametry słuchawek półotwartych

Na jakość dźwięku składa się poziom zniekształceń określany skrótem THD. Im mniejszy ten współczynnik, tym lepiej. Słuchawki będą oferowały dźwięk lepiej odwzorowany, z mniejszą ilością zniekształceń.

Poza tym, istotnym parametrem jest czułość słuchawek. Im większa czułość, tym słuchawki wydajniej przetwarzają energię elektryczną na falę dźwiękową, a co za tym idzie, potrzebują mniejszej mocy ze wzmacniacza. Parametr ten podawany jest w dB/mW.

Wybierając słuchawki warto spojrzeć na ich impedancję. Mała impedancja sprawia, że łatwiej uzyskać maksymalny poziom głośności słuchawek. Nie można jednak przesadzać ze zbyt małą impedancją. Średnio impedancja wynosi około 30 Ohmów, a jej rozpiętość w zależności od słuchawek waha się od 10 do ponad 100 Ohmów.

Ostatnią techniczną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest maksimum SPL. Określa to maksymalną głośność zestawu słuchawkowego. Ze względu na szkodliwość zbyt głośnego słuchania muzyki, nie należy dążyć do jak największych wartości, a jedynie zadbać, żeby głośność była odpowiednia.

Słuchawki półotwarte do 100 – 150 zł

W tej kwocie będziemy w stanie kupić porządne słuchawki oferujące przyzwoitą jakość dźwięku. Zwykle taka półka cenowa oferuje mocne podbicie basu, a także czyste tony średnie i wysokie.

Ranking Słuchawki półotwarte do 100 - 150 zł Producent Cena
1Marshall Major II czarneMarshallAktualna Cena
2Marshall Major III czarneMarshallAktualna Cena
3Panasonic RP-HF400 czarnePanasonicAktualna Cena
4Marshall Major II Bluetooth białeMarshallAktualna Cena
5AKG K 912 czarneAKGAktualna Cena

Cena powoduje, że wykonanie słuchawek, które można kupić do 100 – 150 złotych, nie powala. Najczęściej góruje w nich plastik, a design przypomina ten, który można spotkać na stoiskach bazarowych. Jeżeli natomiast zależy nam głównie na jakości dźwięku, niż na wyglądzie, słuchawki z tego przedziału cenowego powinny spełnić nasze oczekiwania.

Dobre słuchawki półotwarte do 200 – 300 zł

Taka cena pozwoli na zakup słuchawek oferujących znacznie lepsze wykonanie. Większość lepszych produktów z tej półki pozwoli cieszyć się wyraźnymi średnimi oraz wysokimi tonami. Nie uświadczymy tu aż takiego nastawienia na mocny bas jak w przypadku niższej półki.

Ranking Słuchawki półotwarte do 200 - 300 zł Producent Cena
1Marshall Major II Bluetooth białeMarshallAktualna Cena
2AKG K 240 MKII Studio czarneAKGAktualna Cena
3Beyerdynamic DT 990 Pro czarno-srebrneBeyerdynamicAktualna Cena
4FOSTEX TH7BK czarneFOSTEXAktualna Cena
5AKG K 141 Studio mk II czarneAKGAktualna Cena

Większość parametrów słuchawek zależy oczywiście od konkretnego modelu. Wybór sprzętu godnego polecenia do 200 złotych jest o wiele szerszy niż ma to miejsce w przypadku słuchawek półotwartych do skromniejszej kwoty 100 złotych.

Słuchawki półotwarte

Słuchawki półotwarte - Ranking 2018

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Słuchawki półotwarte, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

TOP 6 Model (Słuchawki półotwarte) Cena
1Marshall Major II Bluetooth białeAktualna Cena
2Beyerdynamic DT 990 Pro czarno-srebrneAktualna Cena
3JBL SYNCHROS S500 czarneAktualna Cena
4AKG K 141 Studio mk II czarneAktualna Cena
5FOSTEX T-50RP MK3 czarno-pomarańczoweAktualna Cena
6Beyerdynamic DT880 czarno-szareAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • Słuchawki polotwarte czy warto

Słuchawki półotwarte - Opinie i komentarze

 • 9 listopada 2016 z 11:06
  Permalink

  Słuchawki Marshall to jedyne słuchawki, które robią na mnie wrażenie. Ten wygląd jest naprawdę cudowny, nowoczesny.. 🙂 Kiedyś miałam okazję je przetestować i rzeczywiście dźwięk w nich jest zdecydowanie inny niż w słuchawkach innych firm. Warto odłożyć trochę pieniędzy i kupić słuchawki właśnie z Marshalla.

  Powtórz
 • 27 czerwca 2017 z 13:46
  Permalink

  Thomson, kiedyś miałam bardzo dużo sprzętu z tej firmy. Ciekawa jestem jak teraz się sprawuje.. Może się skuszę. Lubię takie słuchawki, bardzo dobrze się w nich słucha muzyki.

  Powtórz
 • 22 stycznia 2018 z 23:05
  Permalink

  Moim zdaniem najlepsze słuchawki półotwarte to te z Marshall. Najlepsza firma, która specjalizuje się w słuchawkach. Miałam już dwie różne pary słuchawek, o różnych parametrach i to naprawdę bardzo wysoka jakość. Dużo osób narzeka na wygórowaną cenę ale warto dla takiej jakości dźwięku. Dobre słuchawki półotwarte to właśnie takie.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *