Głośniki do komputera

Dobre głośniki do komputera sprawiają, że praca i rozrywka wkraczają na nowy poziom. Niestety wybór idealnego sprzętu z naprawdę rozbudowanych ofert wcale nie jest łatwy. Poza cechami technicznymi ważna jest także cena, a ta może sięgać kilkuset złotych. Jak wybrać najlepsze głośniki do komputera, a przy tym nie zrujnować budżetu?

Głośniki do komputera: 2.0, 2.1 czy 5.1? Jaki układ wybrać?

Podstawowe zestawy głośników 2.0 do komputera można kupić już za kilkanaście złotych. Rozbudowane zestawy 5.1 to często koszt nawet około tysiąca. Czy samo porównanie cen wystarczy, żeby wskazać idealne rozwiązanie? Z całą pewnością nie.

Jakie głośniki 2.0 do komputera? Kiedy się sprawdzą?

Głośniki 2.0 to podstawowy standard z dwoma wolnostojącymi głośnikami. W najtańszych zestawach mają one niewielką moc i żadnej dodatkowej regulacji. Kosztują niewiele, ale dźwięk, jaki można z nich uzyskać, jest niewiele lepszy od tego, jaki wydają naprawdę dobre głośniki wbudowane czy to w dobry laptop gamingowy, czy nowoczesny monitor do gier. Mówiąc najkrócej – tanie głośniki 2.0 sprawdzą się raczej do odtworzenia dźwięków systemowych. Ewentualnie zadowoleni z nich będą użytkownicy sporadycznie słuchający na przykład prostego podcastu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że głośniki 2.0 do komputera to mogą być też droższe zestawy o znacznie lepszych parametrach. Najdroższe to multifunkcjonalne kolumny ze wbudowanymi głośnikami tonów niskich. To już sprzęt, który zajmuje sporo miejsca, ale też daje całkiem niezłe doznania. Oczywiście pozostaje tu kwestia imitacji dźwięku przestrzennego. Uzyskanie wiernego stereo jest możliwe już dzięki głośnikom 2.0 za 100 złotych, ale to nadal „tylko” stereo, a więc rozwiązanie niezbyt adekwatne na przykład dla fana kina.

Głośniki 2.0 do komputera

Głośniki 2.0 do komputera Sven MS-2050 Czarny

➾Szczegóły TOP1: Sven MS-2050 Czarny

Głośniki 2.1 do komputera: czy to ma sens?

Rozwojowa wersja systemu 2.0, czyli 2.1 wprowadza jedną istotną różnicę. Głośniki satelitarne w takich zestawach zwykle są przeznaczone do odtwarzania tonów wysokich, a pojedynczy głośnik centralny – niskich. Nazywanie tego środkowego głośnika subwooferem nie zawsze jest trafne. O ile w droższych zestawach faktycznie świetnie przenosi on basy, o tyle w tańszych (najtańsze można kupić już za 50-70 złotych) po prostu nieco lepiej przenosi niskie tony. Jest to zdecydowanie spory postęp w stosunku do prostych głośników komputerowych 2.0.

Głośniki komputerowe 2.1 sprawdzają się do codziennego użytku: łatwo można je ustawić na biurku, zwykle dostępna jest regulacja barwy głosu, więc można je ustawić odpowiednio do własnych preferencji. Tańsze modele są kompaktowe, co w połączeniu z całkiem niezłymi parametrami zapewnia przyjemne wrażenia przy niewielkim wysiłku na ustawienie całego zestawu.

Trzeba jednak dodać, że zestawy o dużej mocy to już naprawdę poważna propozycja. Poza korektorem graficznym oferują też często naprawdę szerokie pasmo przenoszenia i wiernie oddają dźwięki przestrzenne. Sprawdzą się jako udźwiękowienie komputera będącego centrum multimedialnym w małym pokoju, ale także jako optymalne rozwiązanie dla graczy.

Głośniki 2.1 do komputera

Głośniki 2.1 do komputera Logitech Z313 (980-000413)

➾Szczegóły TOP1: Logitech Z313 (980-000413)

Głośniki do komputera 5.1: najlepsze, ale czy zawsze?

Podstawowa zaleta głośników do komputera w systemie 5.1 to doskonałe odwzorowanie dźwięku przestrzennego. Cztery niskotonowe głośniki kwadrofoniczne i subwoofer o sporych możliwościach pozwalają cieszyć się filmami, udźwiękowieniem gier komputerowych i przenoszą słuchanie muzyki na nowy poziom. Takie zestawy są jednak dość drogie – nie ma sensu w nie inwestować, jeśli komputer służy głównie do odsłuchiwania wiadomości albo tylko do odtwarzania prostych podcastów, w których i tak nie ma efektów przestrzennych.

Tańsze zestawy 5.1 i droższe 2.1 mieszczą się w tym samym przedziale cenowym i zapewniają podobne brzmienie. W takich przypadkach decydująca może być łatwość instalacji, a na tym polu zestawy głośników do komputera 5.1 raczej nie mają wielkich szans. Najczęściej głośniki są w nich sporych rozmiarów i trzeba dobrze rozplanować ich ustawienie, żeby naprawdę w pełni cieszyć się efektem surround.

Głośniki 5.1 do komputera

Głośniki 5.1 do komputera Logitech Z906 (980-000468)

➾Szczegóły TOP1: Logitech Z906 (980-000468)

Jaka konstrukcja zestawu głośników komputerowych będzie najlepsza?

W wielu przypadkach optymalnym rozwiązaniem będą głośniki do komputera w systemie 2.1. Wciąż są to głośniki raczej kompaktowe, a ich ustawienie jest proste. Prawidłowa instalacja systemu 5.1 wymaga przestrzeni, a efekt surround zależy nie tylko od rozmieszczenia kolumn, ale także odbicia dźwięku. Z kolei system 2.0 często niedomaga w zakresie przenoszenia tonów niskich.

Do codziennego użytku 2.0 może być wystarczający i te głośniki do komputera będą najtańsze. Żeby jednak choć od czasu do czasu pocieszyć uszy dobrą muzyką albo filmem, który będzie nieźle brzmiał, przyda się dodatkowy głośnik niskotonowy, stąd raczej 2.1, albo naprawdę dobre 2.0 z głośnikami wielotonowymi. System 5.1 to rozwiązanie dla domowego centrum rozrywki albo dla osób, które przy komputerze montują filmy lub produkują muzykę. Takie głośniki do komputera będą najlepsze, a w zasadzie będą jedynym akceptowalnym rozwiązaniem, ponieważ jakość dźwięku w tych sytuacjach jest absolutnie kluczowa.

Głośniki do komputera: jak ocenić, które są najlepsze

Porównanie teoretycznych możliwości głośników komputerowych w różnych układach pozwala dość ogólnie rozpoznać ich potencjał. Żeby jednak podjąć ostateczną decyzję co do wyboru głośników do komputera, trzeba zapoznać się przynajmniej z niektórymi cechami technicznymi.

Jak podłączyć głośniki do komputera?

Wbrew pozorom sprawa wcale nie jest oczywista. O ile przekazanie dźwięku odbywa się w większości przypadków przez wyjście słuchawkowe, o tyle różnie może być rozwiązana kwestia zasilania. Mniejsze zestawu 2.0, a nawet 2.1 można zasilać z portu USB, natomiast zestawy 5.1 i głośniki 2.1 o dużej mocy zasilane bywają bezpośrednio z sieci.

Głośniki do komputera przewodowe czy Bluetooth?

Coraz powszechniej stosowane są głośniki bluetooth do komputera. I tu znów można postawić albo na tańsze rozwiązania, ale wtedy głośniki zwykle mają ograniczone pasmo przenoszenia, albo na najwyższą półkę cenową, w której jednak BT jest tylko jedną z opcji połączenia. Warto o tym pamiętać, jeśli głośniki mają współpracować nie tylko z komputerem, ale też innymi urządzeniami: wtedy Bluetooth może bardzo ułatwiać życie. Tu konieczne jest jednak jeszcze jedno zastrzeżenie: głośniki bezprzewodowe do komputera, pracujące na Bluetooth mogą, ale wcale nie muszą, obsługiwać też protokół rozmów głosowych. Drugim ich ograniczeniem może być niższa jakość połączenia w miejscu, gdzie funkcjonuje wiele urządzeń bezprzewodowych. W takich przypadkach nieco bardziej kłopotliwy logistycznie przewód AUX jest niezawodny

Pasmo przenoszenia i niskie tony

Ważnym kryterium wyboru jest pasmo przenoszenia. Optymalne będzie 20-20000 Hz, natomiast tu trzeba od razu zauważyć, że głośniki bluetooth do komputera, szczególnie te najtańsze, będą miały pasmo znacznie węższe (nawet 180-18000 Hz). O ile wystarczy to do zrozumienia słów w podcaście, o tyle na pewno nie pozwoli na czerpanie radości ze słuchania muzyki. Poza pasmem przenoszenia ważne jest też rozwiązanie kwestii przenoszenia tonów niskich. Idealnym rozwiązaniem jest użycie do tego oddzielnego głośnika, co oznacza punkt dla głośników do komputera z subwooferem. W bardziej ekonomicznej wersji można ten problem rozwiązać standardowymi głośnikami, ale z regulacją basów. Głośniki do komputera z basem to zwykle zestawy 2.1, rzadziej lepsze 2.0, ale w ostatnim przypadku należy pamiętać, że sama konstrukcja może być ograniczeniem. Jeśli głośniki mają tylko po jednej membranie, to ich pasmo przenoszenia będzie, tak czy inaczej, bardziej ograniczone niż w kolumnach o kilku membranach.

Moc i skuteczność głośników do komputera – jak je rozumieć?

W przypadku najtańszych modeli skuteczność nawet nie jest podawana. Ta wartość jednak im jest wyższa, tym lepiej, ponieważ oznacza to zawsze mniej zniekształceń. Więcej uwagi warto poświęcić mocy. Ta powinna również zawsze przekraczać niezbędne minimum. To dlatego, że kiedy głośniki pracują z mocą zbliżoną do maksymalnej, pojawiają się słyszalne zakłócenia. Zapas mocy pozwala nieco bardziej podkręcić głośność i zachować wysoką jakość. Tu oczywiście należy zachować umiar: głośniki do komputera muszą być mocne, ale nie musi to być sprzęt estradowy, bo możliwości takiego sprzętu najpewniej nigdy nie zostaną wykorzystane.

Jak sterować głośnikami do komputera?

Jeśli chodzi o sterowanie głośnikami ustawionymi przy biurku, to z powodzeniem wystarczy do tego tylko jedno pokrętło. Warto natomiast spojrzeć na tę kwestię szerzej. Szczególnie widoczne jest to w przypadku głośników bluetooth do komputera. Dobrze, aby miały one opcję sterowania pilotem – wtedy nie trzeba ustawiać ich w jednym, stałym miejscu w zasięgu ręki. Dodatkową opcją, ale bardzo przydatną, będzie umieszczenie w obudowie potencjometru służącego do regulacji barwy dźwięku. To lepsze niż przycisk włączający i wyłączający „basy” – płynna regulacja daje jednak większe możliwości. Naprawdę wysokiej klasy sprzęt, w tym potężne głośniki bluetooth do komputera i nie tylko, będą miały na obudowie nawet po kilka pokręteł do dostosowania barwy.

Dodatkowe funkcje

Jak w każdym przypadku, także jeśli chodzi o głośniki komputerowe, pewne dodatkowe funkcje mogą okazać się przydatne dla niektórych użytkowników. Bezprzewodowe głośniki do komputera mogą być wyposażone w mikrofon, głośniki bluetooth bywają wodoodporne i pyłoszczelne, z kolei największe kolumny mogą mieć uchwyt do przenoszenia lub nawet podstawę z kółkami. Od czasu do czasu producenci montują też podświetlenie LED: żaden z tych dodatków nie jest niezbędny i należy o nich myśleć wyłącznie jako dodatkowych ułatwieniach.

Czym kierować się przy zakupie głośników do komputera?

Określenie idealnych parametrów dla głośników komputerowych jest niemożliwe – wszystko zależy od sposobu ich wykorzystania. Przy wyborze trzeba więc charakterystykę odnosić do własnych wymagań, ale to nie wszystko. Bardzo ważne będzie, żeby po prostu dało się głośniki wygodnie ustawić: prawie każdy chciałby mieć do dyspozycji dobry zestaw 5.1 albo nawet 7.1, ale prawda jest taka, że w wielu przypadkach miejsca będzie na tyle, żeby ustawić 2.1, i to nieprzesadnie duży.

Drugie ograniczenie może wynikać ze stylistyki. Dziś bowiem producenci głośników do komputera rywalizują ze sobą nie tylko na polu możliwości technicznych, ale również estetyki. Warto wybrać takie głośniki, które będą po prostu wizualnie pasowały do wnętrza. To szczegół, ale bardzo ważny.

Nie warto za to kierować się marką. Często głośniki mniej znanych producentów zapewniają całkiem niezłe wrażenia i są wystarczająco trwałe. Technologia głośników komputerowych nie jest rewolucyjna – tu o satysfakcji użytkownika przesądzają często detale i może się okazać, że rezygnując z logo znanej firmy, można oszczędzić kilkadziesiąt złotych i nie stracić nic z przyjemności słuchania dobrej muzyki z komputera.

Głośniki do komputera

Głośniki do komputera - Ranking 2024

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Głośniki do komputera, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Głośniki do komputera - RankingProducentCena
1.
Logitech Z906 (980-000468)
LogitechAktualna Cena
2.
Sven MS-2050 Czarny
SVENAktualna Cena
3.
Logitech Z313 (980-000413)
LogitechAktualna Cena
4.
Edifier S1000MKII
EdifierAktualna Cena
5.
Genesis Helium 300BT ARGB Czarny
GenesisAktualna Cena

Komentarzy do 8 thoughts on “Głośniki do komputera

  • 2 listopada 2021 z 23:59
    Permalink

    No masz racje, nie znalem tych glosnikow ale spoczko sa, maja dobre parametry i fajnie wygladaja . Genesis dobra marka a te Helium 300 konkret

    Powtórz
  • 4 lipca 2021 z 11:35
    Permalink

    Spoko sa te nowe głośniki bezprzewodowe Genesis Helium 300 BT ARGB. Pierwsze na rynku głośniki z podłączeniem pod płytę główną – świecą tak samo jak reszta kompa

    Powtórz
  • 10 stycznia 2021 z 17:00
    Permalink

    Głośników już się nie używa raczej w grach, natomiast z myślą o muzyce czy chociażby filmach/serialach odtwarzanych na PC/TV to tutaj można wiele podziałać. Ja kiedyś miałem creativy i logitechy ale teraz mam Tesi kupione w TopHiFi Video&Design. Różnica to jest niebo a ziemia, a nie są o wiele droższe, wręcz porównywalne z Logitechami posiadającymi podstawowy subwoofer, który wymięka przy głośnikach 2.0 lepszych marek.

    Powtórz
  • 15 sierpnia 2020 z 13:18
    Permalink

    Od kiedy pamiętam posiadam głośniki do komputera od Logitech. Jestem bardzo zadowolony z ich działania. Dźwięk fajny. Wygląd fajny, klasyczny. Cena konkurencyjna w porównaniu z innymi firmami. Moim zdaniem warto wybierać sprawdzone rozwiązania i sprawdzone, dobre firmy.

    Powtórz
  • 15 lipca 2020 z 14:41
    Permalink

    Ja potrzebowałem głośników do komputera, bo dużo przy nim pracuje i chciałem odsłuchiwać muzykę na lepszej jakości. Ale nie jestem melomanem, zależało mi głównie na głośności. Więc ostatecznie wybór padł na Creative Pebble 2.0 – mają super wygląd. Bardzo mi się podoba ta jajkowa forma. Dobrze grają, cena jest bardzo niska. Do domowego użytku to dobre głośniki do komputera za niską cenę.

    Powtórz
  • 10 czerwca 2020 z 19:12
    Permalink

    Czy dobre głośniki do komputera to Logitech Z533?? Jestem ciekawa waszego zdania o nich, bo chciałabym je kupić, ale nie bardzo się znam 🙂 Często słucham muzyki z komputera i dodatkowe głośniki by mi się przydały do tego.

    Powtórz
    • 10 czerwca 2020 z 19:14
      Permalink

      Możesz kupić model, który podałaś. Kiedyś widziałem je w sklepie. Ja od siebie polecam Creative Inspire A250 bo są w dobrej cenie, mają dobrą jakość dźwięku i jak najbardziej nadają się do komputera.

      Powtórz
    • 15 sierpnia 2020 z 20:27
      Permalink

      Możesz kupić. Dobra cena, jakość spoko… Ja osobiście jednak polecam Genius SW-G – super fajne głośniczki. W przystępnej cenie. Dla mnie bardzo dobre głośniki do komputera jeśli ktoś potrzebuje albo zewnętrznych albo dodatkowych.

      Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *