Subwoofer najlepszy

Subwoofer stanowi podstawowy element w zestawie kina domowego. Dzięki niemu ścieżka dźwiękowa odtwarzanego filmu zostanie uwydatniona w zakresie niskich częstotliwości, a efekty specjalne będziemy mogli nie tylko usłyszeć, ale i poczuć. Wybierając dobry subwoofer do domu, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. W artykule opowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze subwoofera i na co można liczyć w różnych przedziałach cenowych.

Subwoofer aktywny czy pasywny?

Subwoofery pasywne do poprawnej pracy wymagają przesłania sygnału wzmocnionego i odpowiednio odfiltrowanego. Są to konstrukcje, które nie posiadają wbudowanego wzmacniacza a jedynie sam przetwornik. W subwooferach aktywnych spotkamy się z wbudowanym wzmacniaczem, który jest optymalnie dopasowany pod kątem parametrów do przetwornika.

Wśród subwooferów stosowanych w kinie domowym najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest konstrukcja aktywna. W porównaniu do urządzeń pasywnych posiadają one szereg zalet. Jedną z nich jest optymalne dopasowanie parametrów wzmacniacza i układów filtrujących do zainstalowanego przetwornika. Głównie z tego względu uruchomienie subwoofera aktywnego jest niezwykle proste i sprowadza się do doprowadzenia sygnału z amplitunera.

Subwoofer – konstrukcja zamknięta czy otwarta?

Wśród urządzeń dostępnych na rynku prym wiodą dwa typy konstrukcji subwooferów. Są to skrzynie zamknięte oraz otwarte, inaczej zwane bass-reflex. Otwarte konstrukcje sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ważne są małe wymiary subwoofera. Gwarantują one uzyskanie obfitego, mięsistego basu przy jednoczesnym ograniczeniu wymiarów skrzyni.

Wybranie obudowy typu bass-reflex zapewni uzyskanie emocjonującego brzmienia, którego oczekuje każdy słuchacz. W porównaniu do konstrukcji zamkniętej możemy liczyć na głębsze brzmienie, które niestety jest uzyskiwane kosztem precyzyjności basu. W przypadku gdy system kina domowego służy również do odtwarzania muzyki, warto postawić na subwoofery ze skrzynią zamkniętą. Wybierając ten typ urządzenia, zyskamy na precyzyjności basu, która jest kluczowa podczas odtwarzania dynamicznych utworów o wysokim tempie (powyżej 128 bpm).

Rozmiar skrzyni i umieszczenie przetwornika

W wielu przypadkach oprócz parametrów i ceny subwoofera jest ważny również jego rozmiar. Gdy poszukujemy kompaktowego urządzenia dającego świetne wrażenia odsłuchowe, warto wziąć pod uwagę konstrukcie niskoprofilowe. Tego typu urządzenia są konstruowane na podstawie skrzyń typu bass-reflex i mają niewielkie wymiary. Świetnie wpasują się w elementy wystroju wnętrza i znajdą swoje miejsce między książkami na wzmocnionej półce, pod stolikiem lub pod kanapą. Wśród najczęściej wybieranych subwooferów o niskim profilu znajdują się produkty takich firm jak Yamaha, Bluesound, REL oraz PARADIGM.

Kolejnym aspektem, który wpływa na wrażenia odsłuchowe, jest miejsce umieszczenia przetwornika w skrzyni basowej. Mowa tu o konstrukcjach front-firing oraz down-firing. Pierwsze z wymienionych zakładają w swej budowie umieszczenie przetwornika we frontowej ścianie subwoofera, natomiast drugie – skierowanie głośnika w stronę podłogi. Najczęściej spotykany na rynku jest wariant front-firing, choć obecnie coraz większy wybór pojawia się również w kategorii urządzeń down-firing. Na pytanie, który z tych dwóch typów subwooferów jest lepszy, trudno jest odpowiedzieć. Oba mają zgoła odmienne założenia konstrukcyjne, lecz jeśli chodzi o wrażenia odsłuchowe, są one niemalże identyczne.

Oczywiście charakter pracy obu z tych urządzeń jest nieco inny i w identycznej konfiguracji będą one grały inaczej. Zamiast rozmyślać nad tym, który z nich pozwoli na uzyskanie lepszych wrażeń brzmieniowych, lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na odpowiednim dobraniu subwoofera do panujących w pomieszczeniu warunków i pomiarach pozwalających na kalibracje sprzętu. Z kwestii praktycznych, oba typy urządzeń wymagają innego miejsca instalacji w pomieszczeniu w celu zagwarantowania najlepszych wrażeń odsłuchowych. I tak subwoofera down-firing raczej nie umieścimy na półce między książkami, gdyż może on powodować rezonowanie mebla. Proponowanym miejscem instalacji takiego sprzętu jest umieszczenie go na podłodze, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie fali akustycznej w pomieszczeniu.

Odpowiednia konfiguracja kluczem do wspaniałego brzmienia

W momencie, gdy dokonaliśmy wyboru dobrego subwoofera, bardzo ważnym elementem jest odpowiednia konfiguracja urządzenia, dzięki której cały zestaw audio będzie ze sobą współpracował. Najczęściej kalibracje zestawów głośnikowych, w tym również subwoofera, dokonuje się z poziomu panelu obsługi amplitunera AV.

Umieszczony w urządzeniu mikrofon pomiarowy, układ kalibracji i oprogramowanie pozwoli na dość dokładne dopasowanie zestawu audio do panujących w pomieszczeniu warunków w celu osiągnięcia najlepszego możliwego brzmienia. W droższych modelach subwooferów można znaleźć również specjalne układy kalibracji sprzęgnięte z oprogramowaniem, umożliwiającym przeprowadzenie pomiarów i dokonanie optymalnych ustawień z poziomu aplikacji.

Włączenie subwoofera w istniejący już zestaw stereofoniczny może sprawić nieco problemów z kalibracją dlatego warto w tej materii zasięgnąć opinii specjalisty lub zdobyć odpowiednią wiedzę. Na ogół dopasowanie subwoofera sprowadza się do ustawienia fazy, dopasowania głośności względem innych przetworników w systemie audio oraz przeprowadzenia testów na zróżnicowanym pod kątem dynamiki materiale muzycznym.

Jaki subwoofer do 500 zł?

Urządzenia audio takie jak subwoofery należą do tego typu sprzętu, którego cena zaczyna się od niskich stawek, natomiast górna granica potrafi wywindować do horrendalnych kwot. Wśród urządzeń dostępnych na rynku do kwoty 500 zł spotkać można subwoofery gwarantujące całkiem dobre brzmienie i ciepły bas.

Najczęściej moc wzmacniacza osiąga wartość 100 W, a rozmiar przetwornika to 200 mm. Najpopularniejszym producentem subwooferów do kina domowego tej klasy jest Yamaha. Producent wspiera swoje urządzenia takimi technologiami jak Advanced YTS, która pozwala na osiągnięcie optimum pod kątem pracy wzmacniacza z przetwornikiem i maksimum poziomów ciśnienia akustycznego. Subwoofery tej klasy charakteryzują się dostateczną jakością wykonania i gwarantują całkiem dobre wrażenia odsłuchowe. Świetnie sprawdzą się dla osób, które lubią spędzić wolny wieczór z filmem, ale z pewnością nie zadowolą one melomanów.

Subwoofer do 500 zł

Subwoofer do 500 zł Yamaha YST-FSW050

➾Szczegóły TOP1: Yamaha YST-FSW050

Jaki subwoofer do 1000 zł?

Produkty dostępne na rynku w kategorii subwooferów do kina domowego w tej kategorii cenowej zagwarantują dobre wrażenia odsłuchowe i głębie basu. Moc wzmacniacza w tym wypadku oscyluje w okolicy 130 W, a rozmiar przetwornika osiąga wielkość 200 mm. Można tu liczyć na dość dobrą jakość wykonania i ciekawe rozwiązania designerskie. Dobre brzmienie i klasyczną stylistykę spotkamy wśród produktów firmy Yamaha. Gdy potrzebujemy urządzenia kompaktowego o dobrej jakości odtwarzanych treści, warto rozejrzeć się wśród propozycji firmy Indiana Line.

Subwoofer do 1000 zł

Subwoofer do 1000 zł Jamo S 810 SUB orzech

➾Szczegóły TOP1: Jamo S 810 SUB orzech

Jaki subwoofer do 1500 zł?

Subwoofery do 1500 zł charakteryzują się nieco lepszą jakością wykonania oraz parametrami niż tańsze produkty. Moc wzmacniacza oscyluje w granicach 250 W, a rozmiar przetwornika to 250 mm lub 275 mm. Produkty tej klasy w porównaniu z tańszymi rozwiązaniami odznaczają się na ogół większymi wymiarami i wagą, która osiąga nawet 18 kg. Podobnie jak w poprzedniej grupie subwooferów możemy spotkać się tu ze spójnymi rozwiązaniami designerskimi, od klasycznego wyglądu wpasowującego się w niemal każdą przestrzeń, po nowatorskie i futurystyczne konstrukcje. Firmami, które wiodą prym w tym przedziale cenowym, pozostaje Yamaha, Indiana Line oraz REL i Roth.

Subwoofer

Subwoofer - Ranking 2020

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Subwoofer, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Subwoofer. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Subwoofer - RankingProducentCena
1.
Klipsch R-115SW
KlipschAktualna Cena
2.
Monitor Audio Bronze W10
Monitor AudioAktualna Cena
3.
Dali Sub E-12 F
DaliAktualna Cena
4.
Bose Bass Module 700
BoseAktualna Cena
5.
REL S2
RELAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • jaki subwoofer najlepszy
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Subwoofer - Opinie i komentarze - 10

 • 28 maja 2018 z 22:30
  Permalink

  Koda to całkiem fajny sprzęt. Jeżeli chodzi o dobry subwoofer, to ostatnio właśnie kupiliśmy kino domowe i mogłem się przekonać czym on tak naprawdę jest. Zdecydowanie dobrej jakości sprzęt, przełoży się na jakość którą słychać. Polecam się zaznajomić z tematem, może przetestować niektóre sprzęty, bo wiem po sobie, że nawet osoba nie zainteresowana zbytnio tematem, będzie mogła zauważyć różnicę.

  Powtórz
  • 12 listopada 2019 z 19:37
   Permalink

   My w domu mamy SW-850 i uważam, że KODA świetnie się sprawdza. Wcześniej nie znałem tej marki, nie wiedziałem czy sprzęt będzie wart swojej ceny, ale teraz, po 3 latach użytkowania mogę powiedzieć, że jak najbardziej TAK. Warto kupić, warto wydać pieniądze, bo cieszymy się sprzętem najwyższej jakości – OK, może bardzo dobrej. Ale jak ktoś szuka i myśli nad tym, żeby był to dobry suwoofer, to polecam właśnie rozejrzeć się w tej marce.

   Powtórz
 • 6 listopada 2018 z 19:42
  Permalink

  Subwoofer Pioneer to super rozwiązanie, które w tej cenie wydaje mi się być najbardziej odpowiednie. Sama zdecydowałabym się właśnie na ten subwoofer, bo jak dla mnie jest to dobry sprzęt, na który warto zwrócić uwagę. Do domowego użytkowania jak najbardziej.

  Powtórz
 • 15 lutego 2019 z 17:32
  Permalink

  Odkryłam ostatnio firmę KODA i tutaj też widzę ją w zestawieniu, bardzo się cieszę. Jaki jest najlepszy subwoofer? Wydaje mi się, że właśnie z tej firmy. Sama kupiłam go przypadkowo, bo nie było tego, na którym najbardziej mi zależało, a nie mogłam dłużej czekać i to był super wybór. Ta firma jest bardzo dobra i ma dobrej jakości sprzęt.

  Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 19:39
  Permalink

  Ze swojej strony powiem : wydajecie 600 zł, kupujecie Magnat Monitor Supreme II Sub 202A i cieszycie się tym, że macie najlepszy subwoofer. W sklepie nie został mi polecony ale zamawiałem przez internet i cieszę się, że zdecydowałem się właśnie na ten model. Jak dla mnie nie ma on żadnych wad. Duży plus za automatyczne włącz/wyłącz, ponieważ działa bez zarzutu. Polecam do korzystania przy oglądaniu, bo czujemy się jak w kinie 🙂

  Powtórz
  • 12 listopada 2019 z 19:40
   Permalink

   Długo się zastanawiałem i nadal się zastanawiam jaki subwoofer wybrać. Trochę mi pomógł Twój komentarz, ponieważ zastanawiałem się też nad tym modelem. Co prawda miałem na liście trochę tańszy, ale może w końcu kupię ten. Chciałbym sprzęt na dłuższy czas, więc chyba lepiej dopłacić i cieszyć się naprawdę wysoką jakością, a tutaj, jak opisujesz, chyba tak właśnie jest. To chyba zamówię 🙂

   Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 19:42
  Permalink

  Tydzień temu kupiłem nowy sprzęt, bo poprzedni 12 letni już nie wytrzymał 🙂 Zdecydowałem się na Yamaha NS-SW100 i już po tygodniu wiem, że nie mogłem kupić niczego lepszego. To jest magia jak on działa! Nie ma chyba czegoś co by mi w nim nie pasowało. Uważam, że nie tylko do imprez będzie się nadawał, chociaż bassy ma świetne. Najlepszy subwoofer jaki kupiłem i mam nadzieję, że po dłuższym użytkowaniu się nie zawiodę.

  Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 19:44
  Permalink

  Marzy mi się naprawdę dobry subwoofer, który mógłbym kupić… Gdybym tylko mógł to zdecydowałbym się na Yamaha NS-SW700. To jest moje marzenie od dawna, żeby mieć tego typu sprzęt w domu. Uważam, że chyba nie ma niczego lepszego. Jeżeli uważacie inaczej to proszę, wyprowadźcie mnie z błędu, może będę miał na liście coś jeszcze. Mam nadzieję, że sobie go w końcu kupię i będę zadowolony, bo opinie ma świetne…

  Powtórz
  • 12 listopada 2019 z 19:47
   Permalink

   No, no… Rzeczywiście wybrałeś z górnej półki, ale co mogę powiedzieć, dobry wybór. Sam posiadam właśnie ten model, który testuję już od roku. Jestem wyjątkowo zadowolony i potwierdzam – jest to najlepszy subwoofer. Warto wydać na niego pieniądze. Potrzebowałam tego sprzętu bo posiadamy duży i wysoki salon, w którym bardzo dużo oglądamy filmów i dźwięk się dla nas liczy. Tutaj jest po prostu idealnie i więcej mówić nie muszę. Jeżeli będziecie mieć okazję to po prostu przetestujcie.

   Powtórz
 • 12 listopada 2019 z 19:49
  Permalink

  Obczaiłam różne modele i podoba mi się Bose Bass Module 700 – czy ktoś z was z niego korzysta? Posiada ten model? Wygląda naprawdę ciekawie i podoba mi się to, że jest taki minimalistyczny. Ale patrzę na wygląd, a parametry niewiele mi mówią. Artykuł trochę mi pomógł, ale chciałabym wybrać dobry subwoofer, ponieważ ma on być na prezent. Jak myślicie, nada się?

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *