Kolumny podłogowe

Kolumny podłogowe to zwieńczenie doskonałego zestawu grającego dla każdego audiofila. To ich jakość w stopniu większym niż jakiekolwiek inne czynniki decyduje o tym, jakie brzmienie uda się uzyskać. Jednocześnie jednak producenci wypuszczają na rynek coraz to więcej kolumn, a każda konstrukcja ma być według nich rewolucyjna. Jak w tym zalewie produktów wybrać najlepsze kolumny podłogowe?

Kolumny podstawkowe czy podłogowe?

Pierwsze ważne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, to kwestia wyboru między kolumnami podłogowymi a podstawkowymi. Choć to te pierwsze w ogólnym zarysie mają większy potencjał, aby go zrealizować, trzeba będzie spełnić kilka określonych wymagań. Kolumny podstawkowe są pod tym względem nieco bardziej elastyczne i dają możliwość zastosowania w nieidealnych warunkach.

Są zasadniczo dwie przesłanki, które pozwalają stwierdzić, że w danym przypadku kolumny podłogowe nie będą najlepszym wyborem:

 • niewielki metraż. Kolumny podstawkowe są mniejsze i mają mniejszą moc, co jednak w niedużym pomieszczeniu (zwykle przyjmuje się, że do 20 metrów) nie będzie wielkim problemem;
 • nieduży budżet. Ponieważ w podstawkowych używa się mniejszych głośników i przetworników, są one również tańsze od kolumn podłogowych. W praktyce oznacza to, że przy mocno ograniczonym budżecie nie ma raczej szans na zakup najlepszych podłogówek, ale za to można nabyć bardzo dobre podstawkowe.

Ilość i wielkość głośników

Kryterium podstawowym przy wyborze kolumn podłogowych powinna być ilość i wielkość głośników. Tak naprawdę obie te cechy są ze sobą dość ściśle związane i dobrze jest, rozpatrując jedną, brać pod uwagę również drugą z nich.

 • Najlepsze kolumny podłogowe mają układ 3-drożny, a więc trzy głośniki: po jednym dla tonów niskich, średnich i wysokich.
 • W wielu nowoczesnych kolumnach ze średniej półki stosuje się układ dwudrożny, czyli taką konstrukcję, w której tony średnie i niskie są odtwarzane na tym samym głośników. Jest to relatywnie dobra koncepcja, pod warunkiem jednak, że średnica membrany jest duża.
 • Jeśli membrana jest niewielka, a konstrukcja dwudrożna, ucierpi na tym jakość tonów niskich, których przekazanie wymaga poruszenia sporej masy powietrza.

Kolejna sprawa to określenie wielkości głośników. W tym przypadku języczkiem u wagi są membrany głośników niskotonowych. Dawniej standardem była średnica od 20 do 25 cm. To dużo – konstrukcja kolumn też nie była w związku z tym szczególnie finezyjna, co dziś wielu osobom przeszkadza po prostu ze względu na estetykę. Producenci postanowili więc zastosować mniejsze membrany. Jednocześnie jednak uznano, że zapewnienie odpowiedniej jakości dźwięku wymaga więcej niż jednego takiego głośnika, więc w najlepszych kolumnach podłogowych stosuje się raczej tandemy membran po 16-18 cm. Z rzadka stosowane są jeszcze niskotonowe głośniki 5,25 cala – wystrojenie takiego głośnika to wyższa szkoła jazdy i w dużych pokojach nawet to może nie wystarczyć.

Obudowa kolumn podłogowych a jakość dźwięku

Najlepsze kolumny głośnikowe podłogowe są projektowane z uwzględnieniem wielu detali, co oznacza, że w ich przypadku typ obudowy również nie jest dobrany przypadkowo. Nie wnikając w szczegóły techniczne, warto wspomnieć o trzech dostępnych konstrukcjach:

 • bas-refleks: obecnie najpopularniejszy, ponieważ pozwala elegancko rozciągnąć pasmo w dół przy zachowaniu cywilizowanych wymiarów obudowy. Niestety kolumny tego typu po ustawieniu zbyt blisko ściany mogą generować nieprzyjemne dla ucha podbicia. Są jednak tanie, więc wielu melomanów decyduje się na ich wybór i ewentualnie odpowiednią zmianę planów co do miejsca ustawienia;
 • obudowa z membraną bierną: to konstrukcja dość skomplikowana technicznie, a więc także dość droga. Zapewnia wysoką wierność dźwięku i nie jest szczególnie wrażliwa na ustawienie;
 • obudowa zamknięta: relatywnie prosta, ale też konstrukcyjnie prymitywna, ponieważ wymaga dużej objętości kolumny. To niestety przekłada się na małą praktyczność tego rozwiązania, aczkolwiek jest to typ obudowy zapewniający idealną charakterystykę dźwięku. Ponieważ jest to rozwiązanie niszowe, cena jest wysoka – według wielu znawców jednak warto kupić takie kolumny podłogowe, jeśli celem jest uzyskanie kryształowego brzmienia.

Moc i inne parametry techniczne

Przy wyborze kolumn podłogowych patrzenie na moc maksymalną jest pozbawione głębszego sensu. Nawet bowiem, jeśli przyjąć wybitnie naiwne założenie, że faktycznie taka moc zostanie wykorzystana, to zniekształcenia w górnych granicach będą absolutnie niedopuszczalne – dotyczy to zresztą głośników każdego typu i każdej klasy. Po prostu nie wykorzystuje się górnej granicy mocy, więc nie jest to wybitnie ważne kryterium wyboru.

Nie ma też zbytniego sensu przestrzeganie wyznawanej dawniej zasady, że kolumna powinna mieć moc większą od wzmacniacza stereo. Teoretycznie taki układ miał chronić kolumny przed przeciążeniem, ale w praktyce jest to zupełnie zbędne zabezpieczenie.

Ważniejsze są skuteczność (ta powinna być zawsze jak największa) i impedancja (im równiejszy ma przebieg, tym lepiej). Sęk w tym, że zwiększenie skuteczności często wymaga skokowego niemal wzrostu impedancji – w tym momencie pojawiać się mogą zakłócenia, a także ryzyko uszkodzenia zestawu. Zresztą w tych rachunkach należy też uwzględnić moc wzmacniacza: im jest większa, tym mniejsza może być skuteczność kolumn – uzyskany dźwięk będzie tak samo głośny, przy czym, co warto podkreślić, nie jest celem zapewnienie maksymalnej głośności samej w sobie.

Podstawki pod kolumny podłogowe: herezja czy wsparcie

Są osoby, które głośno krytykują stosowanie podstawek pod kolumny podłogowe, a są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez nich życia. Tu jednak trzeba wprowadzić pewne rozróżnienie. Po pierwsze, kolumn podłogowych nie należy zamieniać w kolumny podstawkowe, ustawiając je na wysokich cokołach. Większość z nich ma obudowę odpowiedniej wysokości, by głośniki znalazły się w optymalnym miejscu – ich podniesienie może negatywnie wpłynąć na odbiór muzyki.

Z drugiej strony, ciężkie kolumny podłogowe muszą bardzo stabilnie spocząć na podłożu, dlatego używa się albo specjalnych kolców do osadzenia na dywanie, albo podstawek granitowych o grubości 30-50 mm. Jest to jedno z dostępnych rozwiązań, natomiast w wielu przypadkach zamiast gotowych podstawek najlepiej sprawdzają się indywidualne rozwiązania: „nóżki” z silikonu, podkładki z filcu lub drewna. Zdecydowanie jest to kwestia subiektywna, wynikająca z własnych preferencji oraz charakterystyki akustycznej pomieszczenia.

Kolumny podłogowe do 1000 złotych

W tym przedziale cenowym można kupić absolutnie podstawowe modele. Nie będą one dobrym wyborem dla najbardziej wybrednych audiofilów i w wielu przypadkach rozsądnie będzie kupić zamiast kolumn podłogowych podstawkowe. W przypadku bardziej dopracowanych modeli na pewno nie pojawią się wyszukane funkcje techniczne – cały impet producenta zostanie przekazany na stworzenie możliwie stabilnej konstrukcji oraz dobrych jakościowo membran. Niestety w przypadku większości producentów widać wyraźnie, że skupiają się na dodatkach: estetyce, zdalnym sterowaniu i tym podobnych gadżetach, które nie na wiele się zdają, jeśli jakość podstawowych podzespołów w kolumnie jest poniżej przeciętnej.

Kolumny podłogowe do 1000 zł

Kolumny podłogowe do 1000 zł Quadral Rhodium 500

➾Szczegóły TOP1: Quadral Rhodium 500

Kolumny podłogowe do 2000 złotych

Dla wielu osób nie będzie to jeszcze wystarczająco wysoki budżet, natomiast jeśli skupić się tylko na tym, co ważne, to można już w tym segmencie trafić kilka dobrych propozycji. Warto sprawdzić na przykład polskie kolumny podłogowe – kilka firm ma dość rozbudowaną ich ofertę. Cały czas jednak warto mieć na względzie, że każde dodatkowe udogodnienie będzie się odbywało kosztem funkcji podstawowych. Dla większości osób będzie to dobry przedział cenowy, żeby kupić najlepsze kolumny podłogowe do średniego wzmacniacza na początek przygody z muzyką w jakości naprawdę hi-fi.

Kolumny podłogowe do 2000 zł

Kolumny podłogowe do 2000 zł Klipsch R-820F Czarna

➾Szczegóły TOP1: Klipsch R-820F Czarna

Kolumny podłogowe do 3000 złotych

Budżet jest spory i można już pozwolić sobie na odrobinę fantazji przy wyborze. Co prawda nadal nie jest to najwyższa półka, jednak dostępna jest już większość rozwiązań technicznych, które sprawiają, że dźwięki jest krystalicznie czysty w całym funkcjonalnym zakresie mocy i w całym paśmie. Mając do wydania 3000 złotych na najlepsze kolumny głośnikowe podłogowe, można liczyć już na przemyślaną konstrukcję, solidną obudowę i duże, wydajne głośniki. To rzecz nie do przecenienia.

Kolumny podłogowe do 3000 zł

Kolumny podłogowe do 3000 zł Quadral Argentum 550 Czarne

➾Szczegóły TOP1: Quadral Argentum 550 Czarne

O czym trzeba pamiętać, szukając najlepszych kolumn podłogowych?

Kryteria techniczne nie zawsze rozwiązują wszystkie problemy i wybór tak naprawdę zawsze będzie skomplikowany. Nawet zakładając, że budżet nie jest w żaden sposób ograniczony, sprawa nie jest przesądzona.

 • Jeśli na czymś trzeba oszczędzić, to lepiej na innych elementach zestawu. Słabszy wzmacniacz nie pogorszy tak jakości dźwięku, jak słabe kolumny. Oczywiście – jeśli te oszczędności będą bardzo duże, może się okazać, że nie uda się złożyć dobrego zestawu, ale to sytuacja skrajna. Na początek warto ustalić, że większość pieniędzy i tak pochłonie zakup kolumn podłogowych w tym przypadku.
 • Estetyka i wielkość. Teoretycznie duży rozmiar to spory atut, ale w praktyce przestrzeń jest zawsze dobrem limitującym. Nawet jeśli masz duży salon, możesz nie chcieć ustawić tam wielkich kolumn. A to znaczy, że przy wyborze dochodzi kolejne kryterium – zewnętrzne wymiary.
 • Idąc dalej: jeśli masz w domu zwierzaki albo małe dzieci, to lepiej poszukać kolumn z maskownicami. A może w ogóle zamiast podłogowych, lepsze będą kolumny podstawkowe? A jeśli jednak maskownice, to masz znów do wyboru standardowe, niezbyt urodziwe rozwiązania, albo na przykład maskownice magnetyczne lub siatki zintegrowane z obudową. To kolejna rzecz, nad którą trzeba się zastanowić.
 • Warto też pomyśleć o rozbudowie zestawu na przyszłość. Ilość gniazd i ich typ w kolumnach będzie ograniczał możliwość modernizacji zestawu. Z kolei te bardziej wszechstronne znów będą droższe i tym samym rozbudowa może w ogóle stracić sens.

Podsumowanie

Kryteriów, które bierze się pod uwagę przy wyborze kolumn głośnikowych, jest więcej. Nawet to, o czym wspominane zostało wyżej, to jedynie niezbędne minimum. Im bardziej profesjonalny ma to być sprzęt, tym więcej pytań się pojawia. Przy pierwszym zakupie tego typu dobrze jest dokonywać wyboru, mając wsparcie innej, bardziej doświadczonej osoby. A przede wszystkim warto sobie zdać sprawę z tego, że to absolutnie nie jest moment dobry do tego, by sugerować się treścią reklam – dużo lepiej będzie skupić się na opisie technicznym, swoich własnych potrzebach i upodobaniach.

Kolumny podłogowe

Kolumny podłogowe - Ranking 2021

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Kolumny podłogowe, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Kolumny podłogowe. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Kolumny podłogowe - RankingProducentCena
1.
Focal Chora 826-D Ciemne Drewno
FocalAktualna Cena
2.
Monitor Audio Silver 500 Biały
Monitor AudioAktualna Cena
3.
Dali Opticon 8
DaliAktualna Cena
4.
Focal Chora 826-D Jasne drewno
FocalAktualna Cena
5.
Heco Aurora 700 Czarny
HecoAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *