Wzmacniacz samochodowy

Skompletowanie i zmontowanie dobrego systemu audio w samochodzie nie jest łatwym zadaniem, nawet dla osób mających spore doświadczenie w tym obszarze. Trzeba nie tylko dobrać wszystkie elementy zestawu, żeby prawidłowo ze sobą współpracowały, ale także je prawidłowo podłączyć, wygłuszyć całość i na koniec zestroić. Jednym z najważniejszych podzespołów, jakie trzeba zakupić, jest wzmacniacz samochodowy, to właśnie on będzie odpowiadał za dostarczenie wystarczająco mocnego sygnału do głośników. Na rynku wybór wzmacniaczy do samochodu jest bardzo duży, ich moc waha się od kilkunastu watów na jeden kanał do nawet powyżej tysiąca. Podobna rozpiętość jest jeśli chodzi o ceny. Najtańsze wzmacniacze samochodowe można już kupić za mniej niż 200 złotych, ale w takiej cenie nie należy się spodziewać nie wiadomo jakiej jakości. Można też za ten element systemu car audio wydać kilka tysięcy złotych, i wtedy wiadomo, oczekiwania przy takich kwotach są zupełnie inne. Decydując się na zakup wzmacniacza samochodowego warto na początku zastanowić się nad swoimi preferencjami, a później dopasować sprzęt i jego parametry zarówno do oczekiwań, jak również planowanego budżetu.

Wzmacniacz samochodowy – jaka jest jego rola?

Większość radioodbiorników samochodowych jest wyposażona w wewnętrzne wzmacniacze, więc można do nich bezpośrednio podpiąć głośniki. Jednak z reguły przy takim rozwiązaniu nie uzyska się zbyt dużej mocy, a dodatkowo jakość dźwięku może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego też obowiązkowym elementem każdego systemu car-audio jest zewnętrzny wzmacniacz samochodowy, umieszczony pomiędzy radiem a zestawem głośników. Głównym jego zadaniem jest przetworzenie niskiego sygnału, otrzymywanego z odbiornika, na sygnał o wysokiej mocy, dostarczany na głośniki samochodowe. Wzmacniacz jest niezbędny, jeśli ktoś będzie chciał zbudować solidny zestaw, który zapewni mu odpowiednie doznania w czasie słuchania muzyki. Tak samo nie obejdzie się bez użycia wzmacniacza, jeśli w aucie ma być zamontowany głośnik niskotonowy, tak zwany subwoofer. Decydując się na zakup warto zwrócić uwagę na to, żeby zarówno wzmacniacz jak również radio samochodowe posiadało podobne parametry – słaby radioodbiornik nie poprawi bowiem swojej jakości po podłączeniu do dobrego wzmacniacza samochodowego, i całość nie zagra na właściwym poziomie.

Najważniejsze parametry wzmacniaczy samochodowych

Wzmacniacze samochodowe są dość specyficznymi urządzeniami, projektowanymi specjalnie pod kątem zastosowania do nagłośnienia wnętrz pojazdów. Z tego też powodu przy wyborze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, dzięki którym dobierze się jak najlepiej dopasowany do oczekiwań sprzęt.

Moc

Wielu osobom może się wydawać, że im większa moc wzmacniacza, tym będzie lepiej. Jednak trzeba to urządzenie dopasować do parametrów głośników, żeby ich nie uszkodzić. Generalnie zaleca się, żeby wzmacniacz samochodowy był o mocy 1.2 – 2 razy mniejszej niż głośniki, ważne jest przy tym, że dotyczy to jednego kanału. Kolejna istotna sprawa, to różnego rodzaju marketingowe sztuczki, stosowane przez sprzedawców. Na wzmacniaczach samochodowych często można zobaczyć wartości mocy zupełnie nieprzystające do rzeczywistości, oznaczają one na przykład maksymalne chwilowe wartości sygnału. W praktyce należy patrzyć wyłącznie na moc ciągłą znamionową, oznaczaną jako RMS.

Ilość kanałów

Liczba kanałów, które są dostępne we wzmacniaczu samochodowym, determinuje liczbę możliwych do podłączenia urządzeń. Dlatego też przed podjęciem decyzji należy się dobrze zastanowić, jak będzie zbudowany cały zestaw, żeby później nie trzeba było wymieniać wzmacniacza lub kupować drugiego. Generalnie jeśli ktoś chciałby w przyszłości coś dołożyć do systemu car audio, to powinien pomyśleć o sprzęcie posiadającym większą liczbę kanałów, najlepiej z możliwością mostkowania.

Wzmacniacz samochodowy jednokanałowy

Tego typu wzmacniacze najczęściej stosuje się do zasilania subwoofera, zapewniają wyrazisty, mocny bas. Modele jednokanałowe są chętnie stosowane w profesjonalnych systemach car audio, gdzie ze względu na oczekiwania w stosunku do dźwięku stanowią one niezbędny element zestawu.

Wzmacniacz samochodowy 2 kanałowy

Jedne z najczęściej wybieranych, oprócz czterokanałowych, modeli wzmacniaczy. Dwa kanały to standard jeśli chodzi o uzyskanie dźwięku stereo, takie rozwiązanie w zupełności wystarczy użytkownikom bez wygórowanych wymagań. Wzmacniacz samochodowy 2 kanałowy umożliwi zasilenie zestawu przednich głośników, a także, jeżeli będzie posiadał możliwość mostkowania, głośnika basowego. W bardziej zaawansowanych zestawach czasami stosuje się też rozwiązanie z kilkoma wzmacniaczami dwukanałowymi. Daje ono duże możliwości regulacji, ale ze względu na konieczność zakupu większej liczby urządzeń jest dość kosztowne.

Wzmacniacz samochodowy 4 kanałowy

Drugi z najpopularniejszych typów wzmacniaczy samochodowych, polecany w bardziej rozbudowanych instalacjach oraz dla osób, które chciałyby coś dołożyć w przyszłości do zestawu. Cztery kanały umożliwią podłączenie przednich i tylnych głośników, a także, co jest bardzo często spotykanym rozwiązaniem, głośnika niskotonowego. Jeśli ktoś zaczyna poważniej interesować się car audio, to powinien od razu pomyśleć o zakupie takiego modelu, nie będzie on w przyszłości ograniczeniem przy rozbudowie.

Wzmacniacz samochodowy 8 kanałowy

Osiem kanałów w jednym urządzeniu pozwoli tworzyć mocno rozbudowane zestawy. Głośniki przednie, głośniki tylne, subwoofer – to wszystko można bez problemów podłączyć, a jeszcze zostanie coś w zapasie. Modele 8 kanałowe są droższe przy zakupie, ale i tak bardziej się to opłaca, niż kilka wzmacniaczy z mniejszymi możliwościami.

Stosunek sygnału do szumu (S/N)

Parametr ten jest dość istotny, jeśli wnętrze pojazdu będzie prawidłowo wygłuszone i wyposażone w lepszy sprzęt nagłośnieniowy. Oznacza on, jaki jest poziom szumu wytwarzany przez elektronikę wzmacniacza. Zaleca się, żeby parametr S/N był jak najwyższy, minimalna jego wartość to 85 db.

Mostkowanie

Przydatna funkcjonalność, pozwalająca na łączenie kilku kanałów w jeden, posiadający znacznie większą moc. Takie rozwiązanie często jest stosowane do zasilania subwooferów.

Klasa wzmacniacza

Dostępne na rynku wzmacniacze samochodowe mają różne klasy, a tym samym różny pobór mocy i jakość wzmacnianego sygnału. W przypadku modeli przeznaczonych do samochodów najczęściej wybierane są urządzenia posiadające klasę A/B, i takich też należy szukać. Posiadają one stosunkowo wysoką skuteczność, a jednocześnie dają dobry, mało zniekształcony dźwięk.

Rodzaj wtyczek

Sygnał pochodzący z radia musi być doprowadzony do wzmacniacza za pomocą przewodów, trzeba też w jakiś sposób podłączyć komplet głośników. Dlatego też warto się przyjrzeć, jakie wtyczki będą się znajdować na wyposażeniu, umożliwi to łatwą konfigurację całego zestawu.

Bezpieczniki

O jakości wzmacniacza samochodowego dużo mogą też powiedzieć użyte bezpieczniki. W tanich, kiepskich urządzeniach spotyka się nawet 10-amperowe, lepsze wzmacniacze posiadaj bezpieczniki o dopuszczalnym prądzie co najmniej 40A.

Zwrotnice

W systemach car audio z wieloma głośnikami mogą być potrzebne zwrotnice, zwane też filtrami. Pozwalają one na wydzielenie odpowiedniego pasma częstotliwości w każdym z głośników, znacząco poprawiając jakość dźwięku.

Wzmacniacz samochodowy do subwoofera – jaki wybrać?

O możliwościach podłączeniu subwoofera było już kilka razy wspominane, warto więc uporządkować te wiadomości w jednym miejscu. Głośnik niskotonowy najczęściej w zestawie car audio będzie jeden, i powinien on być zasilany z niezależnego urządzenia lub kanału. Świetnie sprawdzają się w tej roli wzmacniacze jednokanałowe, zwane też monoblockami. Z reguły są one specjalnie projektowane właśnie pod tym kątem, dlatego ich parametry i charakterystyka są dopasowane do obsługi sygnałów o niskiej częstotliwości. Jeśli głośnik niskonotowy ma być zasilany z niezależnego urządzenia, to często stosuje się też wzmacniacze dwukanałowe i łączy dwa kanały w jeden. Tylko jeden wzmacniacz samochodowy w zestawie oraz głośnik niskotonowy oznaczają, że trzeba zastosować urządzenie posiadające co najmniej cztery kanały. Dwa przeznacza się wtedy do zasilenia subwoofera, a do pozostałych podłącza się resztę głośników.

Ile kosztuje wzmacniacz samochodowy?

W przypadku wzmacniaczy samochodowych bardzo dobrze sprawdza się reguła, że im dany sprzęt będzie droższy, tym powinien lepiej brzmieć. Ceny wzmacniaczy są bardzo zróżnicowane, najtańsze można kupić już za 100 zł czy 200 zł, a cena najdroższych może dochodzić nawet do kilku tysięcy. Duży wpływ na cenę mają parametry urządzenia, przede wszystkim moc muzyczna i liczba kanałów, ale też i producent. Modele niektórych marki, takich jak Sony, Pioneer, JBL czy Alpina, są klasą samą w sobie, więc i ich cena będzie wyższa, niż konkurencyjne urządzenia o podobnych parametrach. Ale w zamian klienci otrzymują nie tylko logo cenionej firmy, ale też wysoką jakość, trwałość i świetny dźwięk.

Jaki wzmacniacz samochodowy do 300 zł?

Wielu miłośników car audio może stwierdzić, że 300 złotych to zbyt mało, żeby kupić naprawdę dobry wzmacniacz samochodowy. Tymczasem można znaleźć w sklepach sporo modeli, które z powodzeniem da się wykorzystać do budowy własnego zestawu, i świetnie sobie w nim poradzą. W takiej kwocie dostępne są przede wszystkim monoblocki oraz wzmacniacze samochodowe 2 kanałowe, ale kilka firm oferuje też modele posiadające cztery końcówki mocy. Moc wzmacniaczy z tej półki cenowej nie będzie porywająca, 50 – 70 W na kanał to wszystko, czego się można spodziewać przy zachowaniu określonej jakości. Należy unikać modeli kosztujących poniżej 100 złotych dla wzmacniaczy dwukanałowych i 200 złotych przy wersjach czterokanałowych – zarówno ich jakość jak i parametry nie pozwolą na cieszenie się muzyką w samochodzie.

Wzmacniacz samochodowy do 300 zł

Wzmacniacz samochodowy do 300 zł Sony XM-N502 (XMN502)

➾Szczegóły TOP1: Sony XM-N502 (XMN502)

Jaki wzmacniacz samochodowy do 500 zł?

Raptem dwieście złotych więcej wystarczy, żeby móc wybierać pośród znacznie lepszych, markowych urządzeń. Wzmacniacze samochodowe z tego zakresu cenowego są najchętniej wybierane przez właścicieli aut, gdyż oferują wysoką funkcjonalność, dużą moc oraz naprawdę dobrą jakość dźwięku. Zestawy zbudowane o takie modele spełnią już oczekiwania większości miłośników muzyki samochodowej, a jednocześnie nie nadwyrężą zbyt mocno budżetu.

Wzmacniacz samochodowy do 500 zł

Wzmacniacz samochodowy do 500 zł Mac Audio Edition S Four

➾Szczegóły TOP1: Mac Audio Edition S Four

Wzmacniacze powyżej 500 zł

Urządzenia kosztujące powyżej 500 złotych to najwyższa półka pośród wzmacniaczy samochodowych. Po takie sięgają osoby, które dokładnie wiedzą, czego oczekują od systemu Car Audio, i których oczekiwania te są na wysokim poziomie. Mocne, świetnie brzmiące końcówki, wysoka moc pozwalająca na podłączenie potężnych głośników oraz wyśrubowane pozostałe parametry sprawiają, że takie urządzenia spełnią wymagania najbardziej wymagających właścicieli samochodów.

Wzmacniacz samochodowy

Wzmacniacz samochodowy - Ranking 2020

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Wzmacniacz samochodowy, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Wzmacniacz samochodowy. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Wzmacniacz samochodowy - RankingProducentCena
1.
Pioneer GM-A5702
PioneerAktualna Cena
2.
Alpine KTP-445
AlpineAktualna Cena
3.
Kenwood KAC-M1804
KenwoodAktualna Cena
4.
Pioneer GM-A6704
PioneerAktualna Cena
5.
Pioneer GM-A5702
PioneerAktualna Cena
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Wzmacniacz samochodowy - Opinie i komentarze - 5

 • 13 listopada 2019 z 11:37
  Permalink

  Jakie wzmacniacz samochodowy wybrać? Trudny wybór, szczególnie, że modeli na rynku jest kilkaset. Moim zdaniem bardzo trudno jest wybrać najlepszy, bo po prostu takiego nie ma. Każdy ma jakieś swoje upodobania, zwraca uwagę na coś innego. Ja sam korzystałem już z kilku modeli i niestety jednego bym nie wybrał. Kilka można mieć naprawdę fajnych i w każdym znaleźć coś fajnego, tak samo jak wady, wszędzie się znajdą. Nie ma w obecnych czasach sprzętu w którym nie ma wad. Polecam Pioneer np. GM-A5702. Dobra cena, dobra jakość i spełnia wymagania większej ilości osób.

  Powtórz
 • 13 listopada 2019 z 11:39
  Permalink

  Miałem przez pewien czas Pioneera GM-A5702, uważam, że jest to dobry wzmacniacz samochodowy. Chociaż teraz korzystam z Kenwood KAC-M1804 i również nie mogę powiedzieć złego słowa. Model nieco droższy ale wart swojej ceny. Pasma przenoszenia 20 Hz – 20 kHz, moc skuteczna 4 x 45 W, więc możecie sobie porównać do swoich modeli, które macie w samochodach

  Powtórz
 • 13 listopada 2019 z 11:41
  Permalink

  U mnie w samochodzie jest wsadzony Monacor HPB-1502. Kupiłem go już z autem, więc nie miałem wyboru. Ale nie chcę go zmieniać, bo spełnia swoje zadanie, jestem naprawdę zadowolony, jakość wyjątkowo wysoka. Sprawdziłem ceny, to tanio nie chodzi. Jeśli chodzi o parametry moc RMS: 500 W, moc muzyczna: 750 W, 2 kanały. Uważam, że jest to dobry wzmacniacz samochodowy, jeśli spojrzycie na parametry to myślę, że też to powiecie. Oprócz tego idealnie nadaje się np. dla głośników w tylnej półce lub subwoofera. Można go fajnie wykorzystać.

  Powtórz
 • 13 listopada 2019 z 11:43
  Permalink

  Dużo mówi się o marce JBL. Znana przede wszystkim z głośników i to tych bezprzewodowych. Pamiętam jak wkroczyła na nasz rynek. Śledziłem to w jaki sposób się to rozrasta i czekałem na nowe modele i zastosowanie sprzętu. W końcu doczekałem się i mam najlepszy wzmacniacz samochodowy, czyli JBL Stage A3001. Polecam ten konkretny model, doskonale się sprawdza w samochodzie. U mnie auto dość małe i jest moc, czuć ją i to konkretnie. Jeśli tego oczekujecie to nie szukajcie dalej.

  Powtórz
  • 13 listopada 2019 z 11:45
   Permalink

   Klasyka jeżeli chodzi o wzmacniacze i markę JBL. Obecnie chyba jeden z najlepszych modeli tej firmy. Sama posiadam i jestem mega zadowolona. Super wzmacnia. Cena korzystna. Można dostać w wielu miejscach, więc można szukać promocji. Modny i znany model, chociaż nadal mam wrażenie, że nie ma takiej popularności. Powinien mieć, bo jest to jeden z lepszych, dla mnie najlepszy wzmacniacz samochodowy. Wydajecie 500 PLN i macie super sprzęt. Parametry podbicie basów, regulacja fazy, wejście liniowe 2 x RCA, wskaźnik LED, bezpiecznik: 2 x 15A – super.

   Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *