Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach każdy nowoczesny laptop i każda kamerka internetowa, smartfon, czy aparat fotograficzny ma wbudowany mikrofon. Jednak mikrofony te nie są kierunkowe, co oznacza, że nagrają nasz głos, ale też szum wentylatora, dźwięk klaksonu samochodu za oknem i trzaskanie drzwiami. Główną zasadą, jaką należy się kierować przy wyborze mikrofonu, jest wybór sprzętu kierunkowego. Warto dokonać pewnej inwestycji i we własnym, domowym studio nagraniowym mieć chociaż jeden przyzwoity mikrofon do nagrywania.

Kupując mikrofon do nagrywania, warto upewnić się również, że jego używanie nie wymaga dokupienia kosztownych przejściówek i da się go podłączyć bezpośrednio do komputera.

W zależności od tego, czy chcemy nagrywać dźwięk do filmików na YouTube, potrzebujemy mikrofonu do nagrywania wokalu, czy chcemy sprzętu używać do zapisywania innych dźwięków, różne parametry będą nas interesować. Oczywiście nasze potrzeby zapewne znajdą odzwierciedlenie również w kosztach zakupu najlepszego dla nas mikrofonu.

Przedział do 400 zł – mikrofon do nagrywania wokalu

Możemy za te cenę kupić całkiem rozsądny, wielko-membranowy mikrofon pojemnościowy, który nada się do nagrywania samego wokalu, jak i nagrywania instrumentów akustycznych. Mikrofony z tego przedziału cenowego nie będą szczególnie ciche, jednak już utrzymują jakiś poziom w swojej klasie (średnio ok. 22-25 dB). Możemy liczyć na niwelację efektu zbliżeniowego przy nagrywaniu „bliskiego wokalu”, a także na funkcję odcięcia niskich częstotliwości. W tym przedziale cenowym spokojnie można znaleźć mikrofon z dużą tolerancją na ciśnienie akustyczne. Dobry mikrofon poradzi sobie również z wokalem dynamicznym, a nawet z dźwiękiem ze wzmacniacza gitarowego. W zależności od firmy i modelu różnić będzie się czułość sprzętu i jego masa. Budżetowe mikrofony mają zwykle 2-3 letnią gwarancję.

Jeśli jednak wymienione powyżej parametry nie spełniają twoich oczekiwań względem sprzętu do nagrywania dźwięku, poniżej opisano, jakich funkcji można się spodziewać od mikrofonów do nagrywania muzyki w przedziale cenowym do 1000 zł.

Oprócz w miarę naturalnego brzmienia, mikrofony w tym przedziale cenowym charakteryzuje przyjemnie niski poziom szumów własnych oraz poziom maksymalnego ciśnienia akustycznego. Wciąż co prawda musimy w niektórych modelach w tej cenie pogodzić się z brakiem filtra górnoprzepustowego, czy tłumika na wejściu, jednak do 1000 zł kupimy już dobry mikrofon do nagrywania dźwięku o przyjemnym brzmieniu. W tej cenie kupić można bardzo czuły sprzęt, nie należy jednak zapominać, że czułość pozwala wychwycić i podkreślić nawet najmniejsze detale w nagraniu, tym samym jednak czułość sprzętu sprawi, że każde niedociągnięcie i fałszywy dźwięk również zabrzmi intensywniej na nagraniu.

Inaczej ma się sprawa, jeśli mikrofonu potrzebujemy do nagrywania dźwięku i streamingu, bo na innych parametrach będzie nam wówczas zależeć. Bardzo często bowiem gracze wyrażają opinie, że mikrofon wbudowany w słuchawki jest dla ich potrzeb wystarczający. Istnieje jednak grupa osób, dla których tylko samodzielny mikrofon może posiadać parametry zapewniające użytkowanie na najwyższym poziomie. Te najtańsze można kupić już od 25 zł i nawet taka najtańsza propozycja cenowa może dawać do 5 razy czystszy dźwięk niż uzyskiwany przy użyciu headsetów.

Jeśli natomiast masz możliwość i chęć zainwestowania więcej w sprzęt, to w cenie do 150 złotych często już nie trzeba iść na ustępstwa. Sprzęt z tej półki powinien być odpowiedni nawet dla dosyć wymagających graczom.

Jeśli natomiast pieniądze nie są dla Ciebie decydującym czynnikiem wyboru sprzętu, możesz pokusić się o zakup profesjonalnego mikrofonu do nagrywania. W cenie do 300 złotych jakość dźwięku jest świetna i niewielki jest poziom zbierania szumów z otoczenia. Powyżej 300 złotych możemy kupić oczywiście wiele propozycji sprzętowych, jednak co ważne, będą one się różnić głównie niższym poziomem zbierania szumów.

Jeśli chodzi o jakość, to mikrofony na statywie mogą dla wielu osób okazać się dużo korzystniejszym rozwiązaniem.

Podsumowując:

 • Unikamy używanie mikrofonów wbudowanych, szczególnie niekierunkowych,
 • W pierwszej kolejności należy rozważyć zastosowanie mikrofonu kierunkowego pojemnościowego, jeśli jednak nie wchodzi to w grę, warto poszukać sprzętu o szerszym kącie zbierania,
 • Jeśli planujesz zakup mikrofonu dynamicznego, również w pierwszej kolejności wybieraj sprzęt kierunkowy,
 • Najlepiej do każdego mikrofonu stosować pop-filtry lub inne filtry w miarę potrzeb Twojego nagrania.
Mikrofon do nagrywania

Mikrofon do nagrywania - Ranking 2018

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Mikrofon do nagrywania, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

TOP 6 Model (Mikrofon do nagrywania) Producent Cena
1Rode LavalierRodeAktualna Cena
2Novox USB NC-1NovoxAktualna Cena
3Shure SM 58 SEShureAktualna Cena
4Blue Microphones Yeti Mikrofon USB 3 kapsulkiBlueAktualna Cena
5Rode NT5-SRodeAktualna Cena
6Sony ECM-CS3SonyAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • najlepszy mikrofon blou

Mikrofon do nagrywania - Opinie i komentarze

 • 22 marca 2017 z 10:25
  Permalink

  Ja mam mikrofon do nagrywania Audio Technica i to wg mnie jedna z najlepszych firm dla tego typu sprzętu. Natomiast szukam drugiego mikrofonu, czy możecie polecić jakąś formę albo model? Jakie są Wasze doświadczenia?

  Powtórz
 • 27 czerwca 2017 z 13:41
  Permalink

  Dobry mikrofon musi mieć dobre parametry. Spotkałam się kiedyś z takim za około 250 zł, który nagrywał lepiej niż ten za 500 zł. Wszystko trzeba sprawdzić. Jednak uważam, że zestawienie bardzo dobre i pomocne dla osób niezdecydowanych.

  Powtórz
 • 5 kwietnia 2018 z 21:46
  Permalink

  Jaki polecacie mikrofon do nagrywania na YouTube? Do 400zl

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *