Odtwarzacze audio przebyły bardzo długą drogę, zanim stały się tym co znamy dzisiaj. Rozwój technologii pozwolił na zminimalizowanie gabarytów przy jednoczesnym zwiększeniu jakości odtwarzanego dźwięku. Poza tym odtwarzacze audio oferują obecnie rozszerzoną funkcjonalność, a także innowacyjne metody odtwarzania dźwięku.

Segment urządzeń odtwarzających muzykę powiększył się niedawno o sprzęty odtwarzające muzykę w sposób strumieniowy. Pozwalają one na całkowitą dowolność w wyborze źródła naszej ulubionej muzyki.

W ten sposób możemy strumieniować audio z popularnych serwisów takich jak Spotify, YouTube, Rapsody, iTunes itd. Poza tym większość nowoczesnych urządzeń umożliwia również strumieniowanie z urządzeń mobilnych, domowych dysków podpiętych do sieci lokalnej, konsol do gier, telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Dobre odtwarzacze strumieniowe cechują się praktycznie bezstratną kompresją plików audio. Umożliwiają słuchanie muzyki na najwyższym poziomie o jakości, która kiedyś była nieosiągalna. Wszystko bez plątaniny kabli, zgrywania plików muzycznych na płyty lub pamięci flash.

Odtwarzacze strumieniowe są nowością na Polskim rynku. Poza popularnością, barierą może być także cena, która zaczyna się od jedynki i trzech zer, a kończy nawet na 50 tysiącach złotych! O ile 50 tysięcy to kuriozalna kwota, o tyle tysiąc złotych za możliwości, które oferują odtwarzacze strumieniowe, wydaje się adekwatną kwotą.

Odtwarzacz strumieniowy – jak to działa?

Nie będziemy wdawać się w szczegóły skomplikowanej elektroniki i podzespołów elektronicznych audiofilskich sprzętów. Wystarczy powiedzieć, że w tych na ogół czarnych skrzynkach zastosowano najnowsze zdobycze techniki.

Odtwarzacze strumieniowe posiadają zarówno interfejsy przewodowe jak i bezprzewodowe. Najczęściej komunikują się za pomocą sieci bezprzewodowej Wi-Fi lub Ethernet, a także dzięki falom radiowym.

Odczytują niemal każdy format audio, od FLAC i WAV, przez ALACC, AIFF, AICC do MP3. Poza tym oferują również parowanie urządzeń mobilnych za pomocą modułu Bluetooth.

Z interfejsów przewodowych standardowo możemy wymienić parę złącz fizycznych oraz analogowych, w tym parę portów USB, złącz sieciowych i złącz przedwzmacniacza. Do tego dochodzi obsługa wyjść cyfrowych, w tym portów TOSLINK i koncentrycznych S/PDF. Taka ilość różnego rodzaju portów pozwala na podpięcie tego muzycznego kombajnu do praktycznie każdego sprzętu w domu.

Technika strumieniowania nie polega na ciągłym przesyłaniu sygnału z serwera do odtwarzacza. Wygląda to nieco inaczej. Urządzenie najpierw ściąga do bufora określony pakiet danych, a następnie w oparciu o obecną prędkość łącza określa, czy cały utwór ściągnie się szybciej, niż się skończy. W praktyce oznacza to, że strumieniowanie w przypadku w miarę szybkiego łącza nie powoduje jakichkolwiek opóźnień, zwieszek i przycięć aktualnie odtwarzanych utworów.

Skąd wziął się pomysł na odtwarzacz strumieniowy?

Głównym ograniczeniem obecnego rynku filmów i muzyki są nośniki danych. Najpopularniejszy z nich- płyty CD/DVD mają spore ograniczenia pojemności. W związku z tym twórcy muszą ucinać i kompresować tworzone materiały, co przekłada się na gorszą jakość audio lub wideo.

Odtwarzaczy strumieniowych nie dotyka problem ograniczeń nośnika, w związku z tym pozwalają na odtwarzanie plików dowolnej pojemności i jakości. 16 bitów rozdzielczości i zapis na poziomie 44.1 kHz dobrze znany z płyt CD to przeszłość. Odtwarzacze strumieniowe umożliwiają słuchanie muzyki w formatach Studio Master, czyli takich, które zostają przechwycone w studio. Odznaczają się rozdzielczością 24 bitów i szybkością zapisu od 88.2 kHz do nawet 192 kHz- od 2 do nawet 4,5 raza szybciej niż płyty CD!

Odtwarzacz strumieniowy – warto?

Wszystko zależy od osobistych preferencji słuchacza. Jeżeli zadowalasz się muzyką puszczaną ze smartfona, głośników w laptopie lub tych zintegrowanych w obudowie telewizora, wtedy wydanie pieniędzy na odtwarzacz strumieniowy będzie kompletnie bez sensu.

Jeżeli natomiast nazywasz się melomanem lub po prostu kochasz muzykę i dążysz do słuchania w możliwie najlepszej jakości, wtedy odtwarzacz strumieniowy jest czymś dla Ciebie.

Poza tym tego typu urządzenia w związku ze swoją ogromną funkcjonalnością i kompatybilnością są niezwykle przyjazne użytkownikowi. W praktyce oznacza to, że całą domową siecią audio będziesz w stanie zarządzać za pomocą smartfona lub tabletu bez wstawania z łóżka, lub fotela- wszystko na wyciągnięcie ręki.

W kwocie zaczynającej się od tysiąca złotych uzyskujemy urządzenie, które pozwoli na naprawdę dużo. Umożliwia podłączenie niemal każdego sprzętu, który już posiadasz- telewizora, odtwarzacza Blu-ray, konsoli do gier, komputera, czy smartfona. Oglądanie filmów i seriali przesyłanych drogą telewizji naziemnej sprawi, że odkryjesz jej możliwości na nowo. Granie w gry z dźwiękiem w bezstratnej jakości przeniesie ten typ rozrywki na zupełnie inny poziom, a łatwość zarządzania tym wszystkim jeszcze bardziej Cię rozleniwi.

Odtwarzacz strumieniowy

Odtwarzacz strumieniowy - Ranking 2018

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Odtwarzacz strumieniowy, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

TOP 6 Model (Odtwarzacz strumieniowy) Producent Cena
1Marantz NA6005MarantzAktualna Cena
2Yamaha WXC-50YamahaAktualna Cena
3ONKYO NS-6170ONKYOAktualna Cena
4Naim NDSNaimAktualna Cena
5Pioneer NC-50 DABPioneerAktualna Cena
6Marantz NA 11 S1MarantzAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • odtwarzacz strumieniowy
 • odtwarzacze strumieniowe pionier 50
 • odtwazacze strumieniowe pionier
 • odtwazacze strumieniowe pionier n50cena
 • odwarzacz strumieniowy czy warto

Odtwarzacz strumieniowy - Opinie i komentarze

 • 29 maja 2018 z 12:08
  Permalink

  Zawsze wydawało mi się, że najlepszy odtwarzacz strumieniowy to będzie ten od Yamahy. Sprawdzona firma, z której mam sprzęt od wielu lat. Teraz zdecydowałam się przetestować inne, i rzeczywiście czasami warto wyjść z tych swoich ulubionych producentów. Niezależnie jednak od tego, to odtwarzacz strumieniowy warto po prostu mieć.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *