Adapter Bluetooth

Adapter Bluetooth to uniwersalna „proteza”, która pozwala zwiększyć możliwości wielu urządzeń elektronicznych: od radia samochodowego, przez komputer stacjonarny, aż po sprzęt audio. W każdym z tych przypadków co innego będzie istotne przy wyborze najlepszego adaptera Bluetooth, warto więc temu tematowi poświęcić nieco uwagi.

Wybór najlepszego adaptera Bluetooth powinien być prosty…

Tak naprawdę najlepszy adapter Bluetooth powinno dać się względnie łatwo wybrać, ponieważ są tylko dwa główne kryteria, które różnicują poszczególne urządzenia. Diabeł jednak tkwi w szczegółach i nie zawsze będzie to takie proste. Od czego jednak należy zacząć?

  • Zasięg. Wbrew pozorom nie zawsze im większy zasięg, tym lepiej. Na przykład w przypadku adaptera Bluetooth do samochodu nie jest to istotne kryterium: celem jest przekazanie danych na odległość metra, może dwóch. Z drugiej strony, większy zasięg oznacza większą moc, a to już ważna cecha, ponieważ w niekorzystnych warunkach zasięg efektywny będzie ograniczany na przykład przez ściany.
  • Szybkość transferu danych. Ta może być dana albo konkretną wartością liczbową, albo „numerem” technologii, przy czym na chwilę obecną najwyższy poziom to Bluetooth 5. Nie oznacza to jednak, że starsze technologie są bezużyteczne – po prostu będą nakładały pewne ograniczenia, które mogą, ale wcale nie muszą okazać się istotne.

Idealny adapter Bluetooth USB: kryteria podstawowe

Więcej niż tylko zasięg

Warto na początek pochylić się dłużej nad zasięgiem. Co do zasady nie będzie on duży: Bluetooth z definicji jest technologią wykorzystywaną na krótkim dystansie i osiągnięcie zasięgu rzędu 10 metrów to będzie w większości przypadków maksimum. To jednak nie oznacza, że wszystkie adaptery Bluetooth, które będą opisane w ten sposób, będą działały równie dobrze.

Najlepsze adaptery Bluetooth będą w idealnych warunkach miały zasięg nieco większy niż 10 metrów. Będzie to wynikało wprost z ich większej mocy, czy raczej większej siły sygnału i korzystniejszego stosunku sygnału do szumu. Tego parametru próżno szukać w większości opisów, ale można go wyznaczyć, podobnie jak dla wszystkich innych typów przekaźników. Dlaczego to ważne? Choćby dlatego, że adapter Bluetooth nie zawsze będzie umieszczony w optymalnym sposób. Znów: w teorii ma on antenę dookólną, ale jeśli sparowane urządzenie znajdzie się za paroma ścianami, a gdzieś pomiędzy będą ustawione jeszcze komputer, dwa telefony i router, to zakłócenia mogą być znaczne.

Nie – Bluetooth i WiFi nie działają w ten sam sposób i bezpośrednio nie powinny ze sobą interferować, jednak praktyka pokazuje, że w takich sytuacjach faktycznie niektóre adaptery radzą sobie lepiej od innych. Wniosek z tego taki, że warto wybierać te adaptery Bluetooth, które mają podany duży zasięg i faktycznie działają ze sporą mocą.

Klasa urządzenia, technologia i prędkość transferu

Obecnie w coraz bardziej zaawansowanych zastosowaniach wykorzystuje się standard Bluetooth 5.2. Nie jest to jednak ani jedyna technologia, ani nawet dominująca. Wciąż spotyka się adaptery Bluetooth pracujące w systemie 4.2 albo 4.0. Ten ostatni jest już faktycznie anachroniczny i choć w wielu przypadkach będzie nadal wystarczający, to w praktyce zakup takiego adaptera raczej nie będzie ekonomicznie uzasadniony.

Adapter Bluetooth 5.x czy 4.2?

Warto uprościć kryteria i zostawić sobie do wyboru tylko adaptery technologii 5 (5.0, 5.1 lub 5.2) oraz 4.2. Jeśli chodzi o prędkość transferu, oczywiście lepiej sprawdzi się 5.x, natomiast nie powinno to być w tej chwili główne kryterium. Faktycznie Bluetooth 5 daje lepszy zasięg lub większą szybkość (ale nie obie korzyści jednocześnie), ale poza przekazywaniem filmów w 8k raczej nie będzie to ograniczeniem. 4.2 ma prędkość wystarczającą nawet do castingu gier online na ekran telewizora, co i tak nie zmienia faktu, że w tym zastosowaniu Bluetooth jakiejkolwiek serii nie jest optymalnym wyjściem. Tym, co warto wziąć pod uwagę, jest zdecydowanie lepsza współpraca adapterów Bluetooth 5.2 z urządzeniami wielofunkcyjnymi: opaskami fit, smarwatchami czy smartfonami – to zasługa poprawy obsługi standardu Bluetooth LE (Low Energy) w tej klasie. I tylko jedna uwaga: producent nie musi implementować wszystkich udogodnień, aby móc oznaczyć adapter symbolem 5.0 czy 5.2.

Dlaczego nie niższy standard?

Większość nowoczesnych urządzeń, nawet jeśli będzie współpracować z adapterem w standardzie poniżej 4.2, to będzie to bardzo męcząca współpraca. Bluetooth 4.2 to technologia bazowa – obecna na rynku do wielu lat, standardowo implementowana nawet w tańszych modelarz wszystkich urządzeń i kompatybilna wstecznie ze starszymi. Zakup adaptera w starszej technologii – choć dziś już coraz trudniej je znaleźć poza serwisami chińskich dostawców – oznacza najpewniej problemy z łącznością przy zakupie jakiegoś nowego elementu całego zestawu.

Jak wygląda adapter Bluetooth

Większość adapterów Bluetooth wygląda bardzo podobnie. Standardem są urządzenia wielkości zgrabnego pendrive’a, ale coraz częściej dostępne są też wersje mini i micro. Bywają praktyczne, jeśli za komputerem ma się nieuporządkowane kable albo jako uzupełnienie urządzeń przenośnych.

Są też jednak na rynku większe urządzenia. W istocie najczęściej nie będą typowymi adapterami Bluetooth, ponieważ będą również służyły do łączności po wi-fi. Będzie to na przykład wysokiej klasy adapter Bluetooth audio do wieży wysokiej klasy. Zmieni się oczywiście cena – wiele całkiem niezłych adapterów kosztuje między 50 a 100 złotych, natomiast za takie zintegrowane adaptery bezprzewodowe trzeba zapłacić nawet do 1000 złotych.

Jak działa adapter Bluetooth?

Zdecydowana większość adapterów to urządzenia Plug&Play – część nie wymaga dedykowanych sterowników, tylko pracuje na oprogramowaniu zintegrowanym z jądrem systemu. Wgrywając oprogramowanie producenta, można najwyżej usprawnić sobie łączenie z urządzeniami, zyskując dostęp do mniej lub bardziej funkcjonalnego interfejsu graficznego. Nie jest to jednak kryterium, które warto brać pod uwagę przy wyborze najlepszego adaptera.

Adapter Bluetooth do komputera podłącza się przez USB A. Warto poszukać modelu, który będzie miał w obudowie małą diodę sygnalizującą stan pracy – to ułatwi konfigurację, a później też umożliwi kontrolę działania sprzętu. Znów jednak: nie jest to na tyle ważne, żeby modele bez diody wypadły z listy adapterów godnych zainteresowania.

Jaki adapter Bluetooth będzie najlepszy?

Można oczywiście powiedzieć, że w każdej sytuacji warto kupować najdroższy adapter Bluetooth 5.2, ale ta strategia też nie zawsze się sprawdza. W codziennym użytkowaniu nie zawsze potrzebne są wszystkie dodatkowe funkcje z najświeższej specyfikacji i czasem warto realnie spojrzeć na swoje potrzeby, żeby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy.

Adapter Bluetooth do radia samochodowego

Dobrze by było poszukać wersji mini lub nawet micro. W ten sposób uda się zachować estetyczny wygląd konsoli w samochodzie. To tym bardziej istotne, że niektóre auta nie są zaprojektowane szczególnie ergonomicznie i duży adapter może przeszkadzać przy zmianie biegów. Co zaś tyczy się technologii – 4.2 jest zwykle zupełnie wystarczające, ale jeśli adapter ma zapewnić bezproblemowe łączenie z telefonem i sprawne działanie również w zakresie funkcji innych niż tylko przekazywanie muzyki czy komunikatów z nawigacji, warto zerknąć na 5.0.

Adapter Bluetooth do wieży

Muzyka, nawet w dobrej jakości, nie wymaga szczególnie szybkiego łącza, więc znów Bluetooth 4.2 będzie wystarczający. Nie ma za bardzo presji na używanie wyższego standardu, ponieważ tutaj i tak nie ma jak wykorzystać jego potencjału. Adapter Bluetooth audio powinien generować minimalną ilość szumu i dlatego dobrze jest szukać modeli od producentów z wyższej półki, ale co się tyczy samej technologii, to tutaj można postępować dość liberalnie.

Adapter Bluetooth do telewizora

Tutaj trzeba zacząć zakupy od weryfikacji możliwości samego telewizora. Standard technologii Bluetooth adaptera musi być równy lub wyższy niż standard urządzeń, które mają zostać podłączone do telewizora (a więc jeśli głośnik jest 4.2, to adapter też może być 4.2, ale może być 5.0, ale już nie 4.0). W tym przypadku akurat warto pomyśleć nad najnowszą technologią – wprawdzie i tak wąskim gardłem, jeśli chodzi o prędkość, mogą być telewizor lub na przykład głośniki, ale już sam fakt, że jest to nowsze rozwiązanie generujące mniej szumu i działające stabilniej, może okazać się sporym atutem.

Adapter Bluetooth do słuchawek

Adapter Bluetooth do słuchawek powinien przede wszystkim mieć spory zasięg. Nie należy zbytnio sugerować się obietnicą 80 czy 100 metrów, bo w praktyce są to najczęściej wartości nieosiągalne, ale rzeczywiste 10 metrów (a nie tylko 10 z deklaracji, a naprawdę to ledwie 2) to niezbędne minimum. Biorąc pod uwagę, że coraz częściej słuchawki bezprzewodowe dają też możliwość kontroli komputera czy wieży, można poszukać adaptera 5.0 – będzie nieco bardziej niezawodny niż 4.2, ale nie jest to raczej kluczowe. Cenne za to mogą być adaptery z aptX – technologią, która pozwala uzyskiwać czystszy dźwięk bez zakłóceń.

Adapter Bluetooth do głośników

W tym przypadku zasięg trzeba dobrać do konkretnych potrzeb, ale znów warto zwrócić uwagę na technologię aptX. Nie od rzeczy będzie też zakup adaptera w wyższej technologii, który będzie mógł jednocześnie łączyć się z dwoma urządzeniami – dzięki temu dźwięk można transmitować na dwa niezależne głośniki Bluetooth albo na głośnik i słuchawki.

Adapter Bluetooth do komputera

Kupując adapter Bluetooth do komputera, najczęściej warto zdecydować się na najwyższą dostępną technologię. Będzie to bowiem najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli podłączyć po BT telefon, głośniki, słuchawki, ale też choćby fitbanda, a w tym przypadku już możliwości 5.0 będą całkiem przydatne. I zdecydowanie warto poszukać sprzętu, który obsłuży dwa urządzenia równocześnie.

Pułapki przy zakupie adaptera Bluetooth

Mogłoby się wydawać, że naprawdę nie ma wielkiego problemu ze znalezieniem sensownego adaptera Bluetooth. I faktycznie – kryteriów nie ma wiele i nie trzeba też mieć żadnej specjalnej wiedzy technicznej. Problem leży gdzie indziej – aby oznaczyć adapter symbolem zgodności z technologią 4.2 czy 5.1, nie musi on wcale spełniać wszystkich jej wymagań, a jedynie niektóre. Drugi – jeszcze poważniejszy kłopot – to zalew chińskich adapterów opisanych w ogóle niepoprawnie. Wciąż zdarza się, że można w sieci kupić adapter 4.2, który okazuje się działać jedynie w standardzie 3.0, który dziś jest naprawdę przeżytkiem. A przetasowań między 4.2 a nowszymi technologiami jest jeszcze więcej. Jak się przed tym ustrzec?

  • Warto kupować nieco droższe adaptery Bluetooth znanych producentów. W ich przypadku – jeśli oczywiście będzie to oryginalny sprzęt – będzie można liczyć na to, że adapter rzeczywiście spełnia deklarowane wymogi.
  • Nie należy ufać obietnicom 80 czy 100 metrów zasięgu. Jest to osiągalne, ale z niejakim trudem i w warunkach laboratoryjnych, a w rzeczywistości już zasięg rzędu 30 metrów jest gigantycznym sukcesem. Zwykle tak naprawdę i tak nie trzeba więcej niż 10-15, więc tym bardziej nie warto dać się nabrać.
  • Warto zdawać sobie sprawę z tego, że czasem problem z łącznością nie będzie wynikał z konstrukcji adaptera. Wszystkie nowoczesne technologie, jakie wpakował producent w tę niewielką obudowę, nie na wiele się zdadzą, jeśli sygnał będzie miał przejść przez trzy betonowe ściany. Zasadniczo jedyną technologią, która faktycznie działa i może mieć znaczenie, jest aptX – wszystkie inne nie są warte uwagi.
  • Na najlepszych adapterach Bluetooth nie warto oszczędzać. Owszem, najtańsze kosztują nawet poniżej 10 złotych, ale nie tylko pracują w niskim standardzie (zwykle 4.0), ale tak naprawdę mają też problemy z utrzymaniem nawet podstawowych warunków zawartych we właściwej dla nich specyfikacji. Wydając już choćby 50 złotych, można sobie kupić zdecydowanie lepszy i niezawodny adapter. Mając 100-150, można już wejść w najwyższy poziom specjalistycznych urządzeń, ale to zupełnie inny świat.

Podsumowanie

Zakup dobrego adaptera Bluetooth może pomóc bez ciągnięcia kabli połączyć ze sobą kilka urządzeń. To ciekawe rozwiązanie, które pozwala tanio podnieść choćby poziom rozrywki w domu albo ułatwia łączenie peryferiów z komputerem lub telewizorem. I choć wybór nie jest skomplikowany, to trzeba uważać na kilka pułapek, które mogą sprawić, że kupiony sprzęt nie sprawdzi się w przewidzianym dla niego zastosowaniu.

Adapter Bluetooth

Adapter Bluetooth - Ranking 2024

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Adapter Bluetooth, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Adapter Bluetooth - RankingProducentCena
1.
BLOW Transmiter adapter BLOW Bluetooth 5.1 AUX odbiornik nadajnik 2w1 74-194
BlowAktualna Cena
2.
UGREEN UGREEN adapter odbiornik Bluetooth 4.2 2RCA / 3,5 mm mini jack czarny ugreen_20200420150925
UGREENAktualna Cena
3.
TP-LINK Bluetooth 5.0 TP-LINK USB Nano Adapter Bluetooth
TP-LinkAktualna Cena
4.
Adapter Bluetooth Dongle 5.0 High Usb Speed Szybki
Aktualna Cena
5.
TRANSMITER ADAPTER BLUETOOTH ODBIORNIK + NADAJNIK
Aktualna Cena

Komentarze 2 thoughts on “Adapter Bluetooth

  • 13 marca 2021 z 07:48
    Permalink

    Różnice między 4, 4.2, 5, i 5.2 są nieznaczne – bardziej skupiłbym się na jakości toru w.cz. i obecności potrzebnych profili bluetooth. Obie te rzeczy najczęściej nie są możliwe do sprawdzenia przed zakupem. Można tylko liczyć, że Asus za ~75zł nie przeznaczył 73,50 na swoją marżę, a tylko 70 😉

    Powtórz
  • 9 lutego 2021 z 23:51
    Permalink

    To jakaś plaga – te wszystkie strony typu Skąpiec, Opineo itd. NIE PODAJĄ WERSJI BLUETOOTH przy ofertach adaptera BLUETOOTH!

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *