Mimo tego, że dziś wszystkie smartfony wyposażone są w dyktafon, jakość ich dźwięku jest zwykle niewystarczająca do komfortowego nagrywania wykładów. Oferują one krótki czas działania i zwykle zapisują dźwięki w formacie, który trzeba potem konwertować. Smartfon oferuje zwykle sporo opcji, ale nie posiada na przykład mikrofonu kierunkowego i regulacji mikrofonu.

Z tego powodu, warto jest kupić dyktafon w formie osobnego urządzenia, który nagra dźwięk bez szumów i zaoferuje wygodne zarządzanie plikami.

Jaki dyktafon na wykłady?

Przed zakupem dobrego dyktafonu na wykłady, warto zwrócić uwagę na kilka różnych parametrów. Jest to przede wszystkim jakość nagrania – jeśli podczas odtwarzania nagrania musisz się wsłuchiwać w szum, bardzo szybko zniechęcisz się do nagrań.

Bardzo ważnym parametrem jest czas nagrywania w dobrej jakości dźwięku. Niektóre dyktafony oferują bardzo wysoką jakość dźwięku, ale kosztem krótkiego czasu nagrywania, w innych można nieco zmniejszyć jakość lub dokupić kartę pamięci. Pomoże ona w przenoszeniu muzyki na komputer. Jeśli chcesz nagrać kilka dni wykładów, powinieneś kupić dyktafon oferujący dużą kompresję dźwięku i dokupić do niego kilka kart pamięci.

Oprócz jakości dźwięku i miejsca na karcie pamięci, bardzo ważna jest długość nagrywania na jednym komplecie baterii. W tanich modelach nie przekracza ona 15 godzin, natomiast w drogich można nagrywać kilka razy dłużej.

Dyktafon do 200 zł

  W dyktafonie za około 200 złotych, powinny się znaleźć takie opcje, jak:

 • Aktywacja nagrywania głosem – to bardzo przydatna opcja, jeśli chcesz dobrze wykorzystać przestrzeń na karcie pamięci. Jeśli pomiędzy wypowiedziami osoby wygłaszającej wykład pojawiają się przerwy, dyktafon automatycznie się w nich wyłączy i wznowi nagrywanie, gdy ktoś znów będzie mówił.
 • Regulacja czułości mikrofonu – dzięki niej można dopasować czułość do tego, jak głośna jest wypowiedź. Gdy osoba mówi cicho, ustawiamy większą czułość, natomiast gdy siedzimy bardzo blisko, zmniejszamy czułość.
 • Regulacja prędkości odtwarzania – jest konieczna, jeśli po pierwszym odsłuchaniu nie rozumiemy wypowiadanych słów. Ta opcja przydaje się także, gdy przepisujemy nagranie na komputer.
 • Przewijanie i powtarzanie fragmentów nagrań – dzięki nim można jeszcze raz przesłuchać dany fragment. Najlepiej, jeśli dyktafon oferuje przewijanie z kilkoma prędkościami oraz można szybko przeskoczyć do poprzedniego fragmentu.
 • Katalogowanie nagrań – jeśli nagrywasz bardzo dużo, z czasem może pojawić się problem z poruszaniem się w katalogach. Aby tego uniknąć, wybierz dyktafon pozwalający na stworzenie własnych folderów.
 • Wyświetlacz – większość tańszych dyktafonów oferuje wyświetlanie obrazu na ekranie ciekłokrystalicznym, który pobiera mało prądu. Warto wybrać model z podświetlanym wyświetlaczem, który będzie wyposażony w zegar i datownik (dane z zegara są zapisywane również przy nagraniach).
 • Automatyczne wyłączanie – aby wydłużyć czas nagrywania, powinieneś wybrać urządzenie, które wyłączy się po dłuższym okresie czuwania. Dzięki temu oszczędzasz baterię i nie musisz ciągle pamiętać o tym, by wyłączać dyktafon po zakończeniu nagrania.
 • Blokada klawiszy – dyktafony mają także tę zaletę, że posiadają wiele osobnych klawiszy, do których przypisano różne funkcje. Aby uniknąć ich przypadkowego wciśnięcia, wybierz dyktafon z funkcją Hold, czyli blokadą przycisków.
Ranking Dyktafon do 200 zł Producent Cena
1Olympus WS-852OlympusAktualna Cena
2Sony ICD-PX240SonyAktualna Cena
3Olympus VN-541 PCOlympusAktualna Cena
4Philips DVT1200PhilipsAktualna Cena
5Philips DVT1300PhilipsAktualna Cena

Dobry dyktafon do 500 zł

W droższym dyktafonie możemy liczyć na szeroką gamę akcesoriów i jeszcze lepsze parametry dźwięku. Przykładowo – jest wiele modeli, które oferują zapis dźwięku czterokanałowego, co daje znacznie lepsze efekty niż dyktafony mono i stereo.

Taki dyktafon lepiej radzi sobie w trudnych warunkach, a jeśli zachodzi taka konieczność, można do nich dołączyć zewnętrzny, kierunkowy mikrofon. Niektóre modele oferują także możliwość zainstalowania na statywie, co umożliwia umieszczenie go znacznie bliżej prowadzącego wykłady.

Ranking Dyktafon do 500 zł Producent Cena
1Olympus LS-12OlympusAktualna Cena
2Olympus DM-7OlympusAktualna Cena
3Sony ICD-TX650SonyAktualna Cena
4Olympus LS-P1OlympusAktualna Cena
5Philips DVT6010PhilipsAktualna Cena

W droższym dyktafonie możesz spodziewać się także dobrego, wbudowanego akumulatora, który będzie działał znacznie dłużej niż w tanim dyktafonie.

Jeśli kupujesz dyktafon głównie z myślą o tym, by przepisywać wykłady, najlepszym rozwiązaniem będą dyktafony z dołączonym oprogramowaniem do transkrypcji – dzięki niemu, zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Dyktafony w wyższej cenie różnią się od tych najtańszych przede wszystkim jakością wykonania i trwałością. W większości przypadków, droższy dyktafon to sprzęt, który przetrwa bez problemu nawet kilkanaście lat. Nie można tego na pewno powiedzieć o odtwarzaczach MP3 ani o współczesnych smartfonach, które ulegają uszkodzeniu już po jednym upadku na podłogę.

Najpopularniejsze modele na rynku, to dyktafony firm Sony, Samsung i Olympus. Obecnie dominują modele z cyfrowym zapisem dźwięku, natomiast dyktafony na mikrokasety pojawiają się w sprzedaży znacznie rzadziej. Przed zakupem dyktafonu warto zwrócić uwagę na to, w jakim formacie będzie nagrywał i czy jest on odczytywany przez programy, które masz na swoim komputerze.

Dyktafon na wykłady

Dyktafon na wykłady - Ranking 2018

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Dyktafon na wykłady, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

TOP 6 Model (Dyktafon na wykłady) Producent Cena
1Sony ICD-PX240SonyAktualna Cena
2Olympus LS-12OlympusAktualna Cena
3Olympus WS-852OlympusAktualna Cena
4Olympus VN-541 PCOlympusAktualna Cena
5Philips DVT6010PhilipsAktualna Cena
6Philips DVT1200PhilipsAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • dyktafony o dlugim czasie nagrywania
 • jaki dyktafon wybrac do nagrywania wykładów
 • jaki dyktafon wybrać forum

Dyktafon na wykłady - Opinie i komentarze

 • 10 marca 2016 z 11:24
  Permalink

  Kupiłam ostatnio taki dyktafon, był mi potrzebny do pracy! Zapłaciłam 100 zł a działa bez żadnego problemu, bardzo dobrze nagrywa, wyłapuje nawet niewielkie szmery i bardzo ciche głosy, dlatego warto takie coś kupić, nawet jeżeli potrzebujemy tylko do sporadycznego użytku, w końcu nie wiemy kiedy może się nam to przydać.

  Powtórz
 • 31 grudnia 2017 z 18:00
  Permalink

  Takie dyktafony nie są za duże? Niektórzy nie pozwalają nagrywać swoich wykładów, więc im mniejszy, tym lepiej. Można zerknąć na alfatronik.com.pl i zobaczyć na takie mikruski, któe mają długi czas nagrywania.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *