Głośnik Bluetooth z radiem

Głośniki bluetooth zdobyły sobie duże uznanie – lekkie, wytrzymałe, pozwalające na odtwarzanie kilku godzin muzyki bez konieczności podłączania zewnętrznego zasilania. Coś jednak trzeba do nich podłączyć, a konkretnie w jakiś sposób sparować je z telefonem albo wprowadzić kartę z muzykę. Na większą niezależności można sobie pozwolić tylko, jeśli dysponuje się głośnikiem bluetooth z radiem.

Głośnik bluetooth z radiem? A komu to potrzebne?

Wbrew pozorom stacje radiowe wciąż mają spore grono stałych słuchaczy. Właśnie radio jest uznawane za najbardziej przyjazne medium – reklamy, choć irytujące, nie drażnią tak, jak te telewizyjne, a dobór treści jest bardziej uporządkowany niż w sieci. Stała ramówka też często współgra z wykonywanymi obowiązkami i dlatego wiele osób słucha radia w samochodzie, w pracy czy w czasie prac domowych. Klasyczny odbiornik jednak traci na atrakcyjności, ponieważ jest już tylko radiem, zwykle zresztą zapewniającym mizerną jakość dźwięku.

Głośniki bluetooth z radiem łączą w sobie wszystko, co najlepsze w klasycznych odbiornikach radiowych i wszystko, za co można polubić przenośne głośniki z technologią bluetooth. Są uniwersalne, lekkie, a kosztują często nawet mniej niż dobrej klasy radio. Wybór jest spory, a estetyka zdecydowanie bardziej nadąża za trendami, niż w przypadku odbiorników radiowych.

Najlepszy głośnik bluetooth z radiem – który wybrać?

Czynników, które wpływają na ocenę poszczególnych modeli głośników przenośnych z radiem, jest całkiem sporo. Warto poświęcić im więcej uwagi, żeby kupić najlepsze radio dla siebie.

  • Ilość głośników. Zdecydowana większość głośników bluetooth to głośniki pojedyncze, a więc wyposażone tylko w jedną membranę. To kiepskie rozwiązanie z punktu widzenia jakości dźwięku, dlatego należy zadbać o to, żeby był to solidny głośnik z silnym magnesem i trwałą, w miarę możliwości dużą membraną. Oczywiście są w ofercie większości producentów również głośniki dwu, a czasem i trójdrożne, co zdecydowanie korzystnie wpływa na zadowolenie z jakości dźwięku i równie niekorzystnie na portfel, bo te konstrukcje są zdecydowanie drogie.
  • Moc głośników. Większość głośników bluetooth ma ograniczoną moc – 4, 6, 10 watów. Są też konstrukcje 16-watowe, ale te spotyka się już zdecydowanie rzadziej. W praktyce często nie potrzeba nawet tych 10 W – problem polega na czym innym. Otóż kiedy głośnik pracuje w górnym przedziale swoich możliwości, dźwięk jest zawsze bardziej zniekształcony. Stąd najlepszy głośnik bluetooth z radiem to zawsze będzie ten, któremu pozostanie pewien zapas mocy. W przypadku typowo przenośnych urządzeń 8-10 W będzie często aż nadto, natomiast jeśli ma to być podstawowy sprzęt grający w dużym pokoju, warto rozejrzeć się za głośnikami 15-20 W.
  • Czas pracy. Jak na urządzenia przenośne przystało, głośniki bluetooth powinny wyróżniać się długim czasem pracy na baterii. Większość tańszych modeli osiąga 4-6 godzin, te droższe nawet około 12 lub trochę więcej. To oczywiście tylko wartości orientacyjne, natomiast nie znaczy to również, że zawsze trzeba szukać ekstremalnie trwałego akumulatora – głośnik wyposażony w dużą baterię będzie sporo cięższy, także warto tutaj zastanowić się, gdzie leży złoty środek.
  • Odporność na kurz i wodę. Coraz większa część głośników bluetooth z radiem jest skonstruowana w taki sposób, żeby wytrzymać kontakt z wodą i pyłem. Są wśród nich raczej domowe urządzenia odporne na przypadkowe zabrudzenia, ale też głośniki bluetooth z radiem typowo do pracy w trudnych warunkach, tzw. budowlane, które wytrzymują dużo więcej dzięki wzmocnionej obudowie.

Antena wewnętrzna czy zewnętrzna? Co będzie lepsze?

Rozwój technologii strumieniowania i bezprzewodowej łączności sprawił, że wiele osób chętnie odsyła do lamusa zewnętrzne anteny. Prawda jest jednak taka, że głośnik bluetooth z radiem, jeśli będzie w nią wyposażony, będzie zdecydowanie lepiej sprawdzał się w swojej roli. Zewnętrzna antena pozwala skuteczniej zebrać fale niż antena wbudowana. Ta ostatnia sprawdzi się w głośniku, który albo będzie używany jako radio jedynie sporadycznie, albo po prostu będzie ustawiony w miejscu, w którym zasięg fal i tak jest bez zarzutu.

Inna sprawa jest taka, że dziś wielu producentów już niemal całkowicie zrezygnowało z produkcji dobrych głośników bluetooth z radiem i anteną zewnętrzną – tych modeli jest niewiele i przez to są też mniejsze możliwości doboru ich pod względem estetyki czy konkretnych parametrów technicznych. Jeśli jednak priorytetem ma być zapewnienie dobrego odbioru, to zewnętrzna antena stanie się najważniejszym z kryteriów wyboru.

Czy to znaczy, że anteny wewnętrzne są całkiem do niczego? Nie, ale trzeba przygotować się na to, że takie radio szybciej straci zasięg, być może czasem chwyci nie tę falę, co trzeba, a jakość może być gorsza.

DAB czy FM: jaki standard w dobrym głośniku bluetooth z radiem?

DAB i DAB+ to cyfrowy standard nadawania sygnału radiowego. W Polsce jest stosowany dość powszechnie, ale nie tak szeroko, jak FM – transmisja analogowa, która miała się dobrze i nic nie zapowiada jej zmierzchu. Decydując się na zakup dobrego głośnika z radiem, warto podjąć też decyzję co do formatu odbioru.

  • Standardem jest pasmo FM – to dobry wybór, jeśli radio ma być mobilne, ponieważ sygnał analogowy jest mniej podatny na zakłócenia, niż sygnały cyfrowe.
  • Standardy DAB i DAB+ nie są w pełni kompatybilne: tuner DAB+ odbierze audycje nadawane w DAB, ale nie zadziała to już w drugą stronę, więc rozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór tunera DAB.
  • Radio FM ma prostszą konstrukcję, ergo dobry głośnik bluetooth z radiem analogowym będzie po prostu tańszy niż podobna konstrukcja pracująca w standardzie DAB lub DAB+.
  • W teorii najwyższą jakość może zapewnić tuner DAB+, natomiast w praktyce głośniki przenośne z radiem nie są sprzętem, na którym te różnice będą bardzo wyraźne – ograniczeniem tutaj nie jest konkretna technologia, tylko raczej specyficzna konstrukcja samego głośnika.
  • Jeżeli radio ma być w pełni użyteczne na dużym obszarze, lepiej wybrać FM – DAB+ ma pokrycie w praktycznie wszystkich dużych miastach, ale nie nadają w tym standardzie wszystkie stacje, a z zasięgiem poza miastem bywają już spore problemy.
  • Najlepsze głośniki bluetooth z radiem będą miały tuner DAB+, ale te, które mają tuner FM, też nie są wcale gorsze jakościowo. DAB+ ze względu na różne poboczne możliwości jest stosowany częściej, ale z punktu widzenia użytkownika radia nie daje tak dużej swobody, jak klasyczny tuner FM.
  • Największym problemem, jeśli chodzi o standardy cyfrowe, jest strojenie radia – brak tutaj ujednoliconego sposobu dostrajania, co w radiach FM nie stanowi najmniejszego problemu. Pod względem ergonomii sporą przewagę mogą więc zyskać tradycyjne odbiorniki.

Ile trzeba zapłacić za dobry głośnik bluetooth z radiem?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Spora część producentów skupia się na niższym i środkowym segmencie, co oznacza, że wiele modeli głośników bluetooth z radiem kosztuje poniżej 150 zł, a nawet poniżej 100 zł. Ich główne bolączki to wciąż w najlepszym przypadku zaledwie przyzwoita jakość dźwięku oraz ograniczony czas pracy na baterii. Mała moc tutaj niekoniecznie jest wadą, ale warto pamiętać, że w tej cenie większość głośników bluetooth z radiem ma 6, czasem 8, ale czasem tylko 4 W. Pojedyncze modele mają nominalną moc 10 W.

Faktycznie w tym przedziale cenowym można znaleźć już głośniki odporne na wodę i kurz – to spory plus. Będą to konstrukcje typowo przenośne: małe i lekkie. Niestety jakość ich wykonania raczej nie będzie powalająca. To głównie konstrukcje z tworzyw z wyraźnymi nadlewkami, część dodatkowo „gumowana”, ale nie jest to szczyt możliwości technicznych.

Za naprawdę dobry głośnik bluetooth z radiem trzeba zapłacić, w zależności od oczekiwań co do możliwości technicznych, od 200 do 400 złotych. To spory wydatek, ale przynajmniej sprzęt ma duże możliwości i faktycznie radzi sobie w każdych warunkach. Nawet w tym przedziale jednak producenci zwykle muszą iść na jakieś kompromisy – albo sprzęt jest wodoodporny, albo ma większą moc, albo atrakcyjny design. Rzadko udaje się znaleźć taki głośnik, który naprawdę spełni wszystkie oczekiwania użytkowników.

Najsłabsze cechy głośników bluetooth z radiem

Mogłoby się wydawać, że co jak co, ale ergonomia będzie mocną stroną nowoczesnych produktów. Tymczasem właśnie z tej strony pojawia się najwięcej problemów, które udaje się producentom wyeliminować dopiero w nieco droższych modelach swoich głośników.

  • Różnego rodzaju przyciski często nie działają tak, jak powinny: mają za dużo luzu albo wręcz przeciwnie.
  • Materiały wykończeniowe użyte do produkcji głośników miewają nieestetyczne nadlewki.
  • Różnego rodzaju rączki, mocowania czy zaślepki są dość delikatne i łatwo je uszkodzić.

Dobre głośniki bluetooth z radiem pod wieloma względami wydają się prostsze niż ich tańsze odpowiedniki. Nie mają na przykład dodatkowych diod odpowiedzialnych za efekty świetlne albo są pozbawione wejścia na kartę SD (co zresztą ma sens w przypadku sprzętu wodoodpornego – tak jest łatwiej zapewnić szczelność). Takich drobiazgów jest całkiem sporo. Nie chodzi o to, żeby zniechęcać do zakupu – to nawet na swój sposób podbudowujące, że jakość dźwięku jest lepsza od jakości wykonania, natomiast warto po prostu mieć świadomość, że szczególnie tańsze głośniki bluetooth z radiem nie będą raczej bardzo trwałe i odporne.

Za co czasem warto dopłacić?

Producenci dobrych głośników bluetooth z radiem miewają całkiem ciekawe pomysły. W modelach większych często przewidziana jest funkcja powerbanku. To trochę jak tankowanie wprost z cysterny, bo przecież cierpi na tym czas pracy na baterii, ale to tylko jedna z opcji. Niektóre lepsze modele głośników z radiem mogą być sterowane bezprzewodowo z poziomu aplikacji na smartfona. Odrębną kwestią jest jakość samego programu, natomiast zwykle jest on przynajmniej na tyle ergonomiczny, że nie chce się wstawać z kanapy, żeby zmienić ustawienia głośnika.

Ciekawym rozwiązaniem są przyciski programowalne. Można je wykorzystać do przełączania stacji albo wywołania jakiejś funkcji w smartfonie – tutaj możliwości są bardzo duże, ale takie dodatki są spotykane raczej w droższym sprzęcie. Można też rozważyć po prostu dopłacenie za markę – nie w takim stopniu, żeby cena rosła dwukrotnie, ale zasadniczo głośniki lepszej marki będą najpewniej pracowały dłużej i zapewniały lepszą jakość dźwięku niż noname’y z supermarketu.

Podsumowanie

Dobry głośnik z bluetooth z radiem pozwala słuchać ulubionej stacji w domu, w pracy, na wakacjach i wszędzie indziej bez potrzeby ciągnięcia kabli. To proste i eleganckie rozwiązanie, ale żeby radio naprawdę działało, trzeba podjąć kilka ważnych decyzji co do kwestii technicznych. To nic trudnego, ale nie warto kupować samymi oczami, a już tym bardziej, ograniczając się do reklamowych haseł.

Głośnik bluetooth z radiem

Głośnik bluetooth z radiem - Ranking 2024

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Głośnik bluetooth z radiem, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Głośnik bluetooth z radiem. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Głośnik bluetooth z radiem - RankingProducentCena
1.
Ferguson Vibro Stereo Czarny
FergusonAktualna Cena
2.
Rebeltec SoundBox 340 RBLGLO00044
RebeltecAktualna Cena
3.
XX.Y Boombard S36
ArkasAktualna Cena
4.
Manta SPK816 Czarny
MantaAktualna Cena
5.
Manta Go SPK01
MantaAktualna Cena

Komentarze 4 thoughts on “Głośnik bluetooth z radiem

  • 12 grudnia 2022 z 15:34
    Permalink

    Podobnie sądzę o 5120 Manty. Ta seria głośników BT jest wyjątkowo udana. Dźwięk, wykonanie, moc i ogólnie obsłguga to wszystko jest przemyślane i sprawia, żeę warto kupić. Używam pół roku i złego słowa powiedzieć nie mogę.

    Powtórz
  • 21 listopada 2022 z 10:37
    Permalink

    Kiedy szukałam głośnika bluetooth z radiem, to jedyne co znalazłam wtedy, to był właśnie JBL. Wybrałam taki mały głośnik, który miał radyjko. Jestem z tego modelu zadowolona. Jest małych rozmiarów, wszędzie mogę go zabrać. Doskonale odbiera, a sam głośnik jest OK.

    Powtórz
  • 19 listopada 2022 z 19:19
    Permalink

    Głośnik bluetooth z radiem? Pierwszy raz taki widzę. Może to dlatego, że swój głośnik bezprzewodowy już mam i nie interesowałam się żadnymi innymi. A taki z radiem naprawdę fajnie się prezentuje i co ciekawe, chyba byłby mi potrzebny nawet bardziej niż sam głośnik. Pomyślę nad zakupem.

    Powtórz
  • 12 lipca 2021 z 23:08
    Permalink

    Myślałem nad stormem ale wziąłem z Lamaxa model Soul1. Jakoś ładniej wyglądał wtedy. Z wyboru jestem jak najbardziej zadowolony. I czym jestem zaskoczony 😉 używam go dość często

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *