Kino domowe

Wybór kina domowego to spore wyzwanie nawet dla osób, które mają sporą wiedzę techniczną. Tak naprawdę jednak nie ma w środowisku nawet pełnej zgody co do tego, co można nazwać kinem domowym, a co nie. Czy na przykład odtwarzacz i telewizor są jego częścią, czy należy skupić się przede wszystkim na nagłośnieniu? Na te pytania nie ma definitywnej odpowiedzi, ale można przynajmniej przyjrzeć się dostępnym możliwościom. Czyli zastanawiamy się jakie kino domowe wybrać?

Kino w domu: co można zrobić, mając naprawdę spory budżet?

W przypadku kina domowego pojęcie „spory budżet” oznacza tak naprawdę kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zdecydowana większość osób oczywiście nie może sobie pozwolić na taki wydatek, niemniej jednak warto przyjrzeć się profesjonalnym rozwiązaniom, żeby być może znaleźć w nich inspirację dla projektów również w niższym przedziale cenowym. A co można zrobić, mając bardzo duży budżet?

  • Można zdecydować się na ekstremalnie rozbudowany system nagłośnienia. Na rynku dostępne są różne warianty aż do 11.2 – otoczenie się głośnikami jest oczywiście jedynym sposobem osiągnięcia wrażenia znalezienia się w środku akcji, ale w takich ekstremalnych przypadkach trzeba dysponować niemal pustym pomieszczeniem, żeby w ogóle można było planować jego nagłośnienie.
  • Można również zadbać o odpowiednie oświetlenie, a więc odpowiednio wytłumić światło naturalne elektrycznie sterowanymi zasłonami, zainstalować oświetlenie kinowe, no i oczywiście zastąpić telewizor profesjonalnym projektorem.
  • Na koniec wreszcie można zadbać o komfort, czyli wstawić do domowej sali kinowej specjalne fotele. To pozwoli cieszyć się filmem na poziomie nie tylko równym, ale przewyższającym to, czego można doświadczyć w większości kin.

A jaka z tego płynie nauka dla osób szukających wersji budżetowej? Przede wszystkim należy zadbać o jakość obrazu i dźwięku, ale nie wolno zaniedbywać otoczenia, ponieważ to ono decyduje o tym, jak dźwięk się rozchodzi i jak wyraźny jest obraz. Kwestie architektoniczne w tym momencie jednak należy zostawić na boku – warto skupić się na aspektach technicznych.

Kino domowe – nagłośnienie na poziomie

Najlepsze kino domowe ma głośniki rozstawione w taki sposób, aby zapewniały one wrażenie przestrzennego dźwięku. Z drugiej jednak strony – nie wystarczy po prostu rozbudowany zestaw, bo głośniki muszą jeszcze gwarantować odpowiednią jakość dźwięku. Trzeba więc będzie skupić się na mocy, pasmach przenoszenia i wszystkich innych cechach technicznych każdego systemu nagłośnienia. Przygotowując się do zakupu nagłośnienia do kina domowego, zdecydowanie warto zagłębić się w profesjonalne poradniki dotyczące konstrukcji, typów i zastosowań głośników. Uzbroiwszy się w tę wiedzę, można spróbować wybrać najlepszy zestaw nagłośnienia do kina domowego.

Kino domowe 2.1

Układ z jednym głośnikiem niskotonowym i dwiema kolumnami przednimi to absolutne minimum, żeby w ogóle mówić o jakkolwiek wiernym oddaniu dźwięku. Problem z takimi zestawami kina domowego polega na tym, że nie pozwalają na odtworzenie dźwięku przestrzennego – dwie kolumny oczywiście odróżnią kanał lewy od prawego, ale stereo to nie jest jeszcze dźwięk przestrzenny. Druga sprawa to późniejsza rozbudowa takiego zestawu. Nawet najlepsze kino domowe 2.1 będzie pod tym względem bardzo ograniczone. Są to zestawy tworzone z myślą o klientach szukających rozwiązań budżetowych, a takich osób producenci nie podejrzewają o zamiar późniejszej rozbudowy. To oznacza, że jeśli po jakimś czasie pojawi się pokusa unowocześnienia zestawu, prawdopodobnie trzeba będzie kupić nowy kompletny zestaw nagłośnienia. Faktem jednak jest, że niska cena w tym przypadku pozwala czasem na stworzenie naprawdę dobrze brzmiących głośników.

Kino domowe 5.1

Przez kinomanów jest to uznawane za pierwszy zestaw nagłośnienia, o którym można z czystym sumieniem powiedzieć, że nadaje się do kina domowego. W tym układzie znajduje się jeden głośnik kanału centralnego, dwie kolumny przednie i dwie tylne kolumny efektowe. Nie jest to jeszcze szczególnie rozbudowany układ, natomiast nawet przy ograniczonej mocy pozwala zamienić niewielkie pomieszczenie w całkiem niezłą salę kinową. Dodatkowym atutem jest wciąż umiarkowana cena. Będzie ona oczywiście zależała od wielu czynników i bez wątpienia będzie też wyraźnie wyższa niż w głośnikach 2.1, jednak dopiero ten system jest projektowany konkretnie z myślą o kinie domowym. W praktyce oznacza to nieco inną konstrukcję głośników zoptymalizowaną pod specyficzne częstotliwości i efekty dźwiękowe.

Kino domowe 7.1

W większych pomieszczeniach, ale też mniejszych salach kina domowego system 7.1 pozwala na wierne odtworzenie dźwięku w standardzie znanym z naprawdę dobrych kin. W stosunku do kina domowego 5.1 dodane są tutaj dwie boczne kolumny efektowe. To oznacza, że widz jest już otoczony w miarę równomiernie głośnikami i efekty przestrzenne będą naprawdę nieźle oddane. Plusem jest na pewno fakt, że cena przeciętnego zestawu 7.1 już niewiele różni się od kompletu 5.1. Wiąże się z tą technologią jednak pewien konkretny problem, a mianowicie konieczność znalezienia miejsca na głośniki. W tym przypadku już nie zostawia się tego przypadkowi, tylko planuje rozchodzenie się dźwięku, w czym mogą przeszkadzać meble. generalnie więc będzie to propozycja dla osób, które są gotowe poświęcić inne funkcje pokoju na rzecz funkcji kinowej.

Kino domowe 9.1

W tej konfiguracji dodane są kolejne dwie kolumny efektowe – w sumie jest ich już sześć: dwie tylne i cztery boczne. Dla ucha to bardzo, bardzo przyjemne, natomiast problemy znane z systemu 7.1 są już bardzo dobrze widoczne: trzeba praktycznie w całości poświęcić inne funkcje pokoju i skupić się przede wszystkim na funkcji kinowej. W klasycznych zestawach z łącznością przewodową trzeba też pomyśleć o odpowiednim rozłożeniu kabli, a największą przeszkodą może być w przypadku kina domowego 9.1 cena takiego zestawu. To już sprzęt w pełni profesjonalny i zdecydowanie zakup takiego wyposażenia nie będzie tani.

Jak wybrać zestaw głośników do kina domowego? Najczęstsze błędy

Oczywiście jest prawdą, że im więcej głośników, tym lepszy dźwięk, ale osiągnięcie zadowalających efektów wymaga odpowiedniego rozmieszczenia kolumn w przestrzeni. W niedużym pokoju, w którym dodatkowo ustawionych jest sporo mebli, ustawienie zestawu 7.1 będzie drogą przez mękę. W takich warunkach lepiej zdecydować się na mniej rozbudowane kino domowe 5.1, ale z kolumnami dobrej jakości, które uda się ustawić tak, żeby nie przeszkadzały na co dzień.

To też nie tak, że każdy system 7.1 będzie lepszy od 5.1. Warto jeszcze na podstawie innych kryteriów ocenić jakość głośników – to wybór między doskonałym brzmieniem, ale z mniej subtelnymi efektami przejścia przestrzennego a doskonałym surroundem, tylko że z dźwiękiem czasem aż nadto wyraźnie słabszym. Najlepsze kino domowe 5.1 i najtańsze systemu 7.1 będą kosztowały prawie tyle samo, a wybór będzie podyktowany często zupełnie subiektywnymi kwestiami.

Błędem jest też patrzenie na moc jako główne kryterium wyboru głośników do kina domowego. Nie tylko nie jest ona najważniejsza, ale często w ogóle nie ma znaczenia. Dlaczego? Dlatego, że i tak ni uruchamia się nagłośnienia na pełnej mocy, a w przypadku wielu systemów najwyższą jakość dźwięku uzyskuje się grubo poniżej połowy mocy. Zresztą głośnik o niewielkiej średnicy i dużej mocy i tak nie odda dźwięku tak wiernie jak większy, ale słabszy głośnik. Poza tym na wrażenia wpływa znacznie więcej czynników, niż tylko głośność, a niczego poza nią nie reguluje się poprzez większą moc nagłośnienia.

ostatni błąd to przekonanie, że istnieje jakaś jedna metoda wyboru najlepszego kina domowego. Takiej nie ma – za każdym razem bierze się pod uwagę wiele różnych czynników, które wpływają na to, w jaki sposób dźwięk będzie rozchodził się w pomieszczeniu. Ze względów praktycznych i ekonomicznych nie zawsze dąży się do zakupu maksymalnie rozbudowanego zestawu i nie można pominąć też tego, że powyżej pewnego poziomu zmiana jakości jest już bardziej kwestią wiary niż rzeczywistych osiągów sprzętu nagłośnieniowego.

Nie ilość, tylko jakość i miejsce

W teorii bardziej rozbudowany zestaw kina domowego daje większe możliwości, ponieważ można lepiej oddać dźwięk przestrzenny. W praktyce jednak istnieje kilka zasad dotyczących rozmieszczenia poszczególnych głośników. Ich niezachowanie sprawia, że efekty dźwiękowe będą brzmiały nienaturalnie, więc jeśli z różnych powodów nie da się zachować zalecanego położenia, kąta czy odległości, należy wtedy zdecydować się na mniej rozbudowany zestaw, z którym takich problemów nie będzie. Dopiero przy przejściu z 5.1 na 2.1 warto się głębiej zastanowić, czy nie lepiej będzie w miarę możliwości zmienić orientację ekranu, umeblowanie pokoju lub inne czynniki, które wpływają na odbiór dźwięku. To dlatego, że o ile różnice między dobrym kinem domowym 5.1 a 7.1 albo 7.1 a 9.1 są już relatywnie niewielkie, to między 2.1 a 5.1 naprawdę się je słyszy.

Kwestie techniczne, o których warto pamiętać

Nagłośnienie jest ekstremalnie istotne, ale kino to przecież również obraz. I tutaj warto poruszyć kilka kwestii technicznych, które mogą wpłynąć na decyzję o wyborze konkretnego zestawu kina domowego.

Źródła dla kina domowego

Absolutnie elementarna kwestia to wybór źródła. W najprostszym układzie będzie to po prostu telewizor. Dziś jednak mało kto polega na kanałach filmowych w kwestii dostarczenia ciekawych tytułów. Trzeba jednak o tym wspomnieć z kilku powodów. Po pierwsze, nowoczesne telewizory pozwalają na odczyt filmów z dysku przenośnego, internetu, płyt DVD lub Blue-ray, a jednocześnie stanowią techniczne ograniczenie dla kina domowego, ponieważ nie zawsze jest do nich jak podłączyć system nagłośnienia. Stąd też większość profesjonalnych zestawów obejmuje również dobrej klasy wzmacniacz. Bez niego zamiast kina domowego jest po prostu telewizor z dobrym nagłośnieniem. Warto tu jednak zaznaczyć, że nie zawsze będzie jak podłączyć kino domowe do telewizora: amplituner jest tu niezbędny również dlatego, że pozwala tworzyć bardziej skomplikowane zestawy z wieloma wejściami i wyjściami.

Procesor AV i wzmacniacz – jak je dobrać?

Większość użytkowników tak naprawdę nie będzie zainteresowana szczegółami. Zresztą producenci zestawów kina domowego świetnie sobie radzą z tworzeniem „jednostek centralnych”, które łączą w sobie funkcje odtwarzacza, procesora i wzmacniacza. I dla większości odbiorców wystarczającym kryterium wyboru będzie dostępność odpowiedniej ilości i typów gniazd, które umożliwią podłączenie telewizora lub projektora oraz zestawu głośników, ewentualnie dodatkowo również nośników zewnętrznych.

Telewizor czy projektor?

Standardem dziś jest kino domowe 4K, rozdzielczość to nie wszystko. Liczy się też głębia barw, ich intensywność i kontrast. Pod wieloma względami najlepsze projektory do kina domowego mogą tu zdeklasować nawet bardzo drogie telewizory, ale trzeba pamiętać o kilku ograniczeniach: dobry telewizor nie wymaga zbyt wiele dodatkowego sprzętu, natomiast projektor to tylko jeden z wielu elementów, które trzeba złożyć, żeby uzyskać sprawne kino domowe. Poza tym lampy projektorów trzeba wymieniać, a czasem to poważny koszt – telewizor nie wymaga dalszych nakładów. Na koniec wreszcie: miejsce na telewizor jest w prawie każdym domu, natomiast z przestrzenią na projektor i ekran do niego trzeba często sporo się napocić. W podstawowych zastosowaniach lepiej więc będzie postawić na dobrej klasy telewizor, ale domowa sala kinowa na najwyższym poziomie raczej nie obejdzie się bez projektora.

Najlepsze kino domowe – ile trzeba za nie zapłacić?

Górnej granicy cenowej praktycznie nie ma, ale wiadomo, że do zakupów podchodzi się z założeniami budżetowymi. Czy można wyznaczyć je za nisko? Owszem, ale okazuje się, że najbardziej podstawowe zestawy znośnej jakości można kupić już za kilkaset złotych. Dysponując jednak większą gotówką, można pozwolić sobie na większą swobodę.

Kino domowe do 1000 zł: czego można się spodziewać?

W większości zestawy kina domowego do 1000 złotych będą wyposażone w nagłośnienie systemu 2.1. To niewiele i sprawdzi się głównie do okazjonalnego oglądania filmów przy nieco lepszych wrażeniach. Można jednak przy pewnym wysiłku znaleźć średniej klasy system 5.1 mieszczący się w tym budżecie. Będzie to zdecydowanie dobra inwestycja. Co zaś tyczy się choćby najlepszego kina domowego 2.1 – to przede wszystkim szansa na pozbycie się z uszu beznadziejnego dźwięku pochodzącego ze wbudowanych głośników telewizora.

Kino domowe do 2000 z: jest już lepiej

Podstawowa zaleta zestawów kina domowego do 2000 złotych to większa konfigurowalność. Można bowiem w tej cenie kupić już całkiem niezłe głośniki albo bardzo fajny amplituner, który pozwoli na odtwarzanie materiału z różnych źródeł i będzie wydajnie obsługiwał nawet złożone ścieżki dźwiękowe. Można też oczywiście – zamiast składać cały zestaw – zdecydować się na zakup gotowego. O ile w najtańszych zestawach zwykle pojawiały się nieprzyjemne dysproporcje i jeden z elementów był wyraźnie wyższej klasy od pozostałych, o tyle dobre kino domowe do 2000 zł będzie już zestawem zrównoważonym: bez rewelacji, ale na naprawdę przyzwoitym poziomie.

Kino domowe do 3000 zł: można trochę wybrzydzać

Mając w kieszeni 3000 złotych, można być trochę bardziej wybrednym przy wyborze elementów kina domowego. Taki budżet pozwala na zakup naprawdę dobrych głośników w rozbudowanym systemie nagłośnienia albo wszechstronnego amplitunera. Co zaś tyczy się zestawów gotowych, to są one wciąż dobrze skomponowane, ale mają większe możliwości niż w poprzednim przedziale cenowym. Takich „gotowców” jest jednak niewiele, ponieważ zasadniczo przy tej kwocie większość osób decyduje się już na składanie zestawu zoptymalizowane pod konkretne potrzeby.

Nad czym jeszcze warto się zastanowić?

Przy wyborze kina domowego zawsze pojawiają się dodatkowe pytania. Dwa są szczególnie popularne.

  • Soundbar czy kino domowe? Ten dylemat dotyczy przede wszystkim osób dysponującym mniejszym budżetem. Soundbary nie są dużo tańsze niż dobre zestawy podstawowe kina domowego, ale mają nad nimi tę przewagę, że znacznie łatwiej jest je podłączyć i można tego bez problemu dokonać nawet przy bardzo, bardzo ograniczonej przestrzeni. Problem polega na tym, że soundbar, choć daje dźwięk dobrej jakości, nie zapewnia dźwięku przestrzennego. Z drugiej strony – kino domowe 2.1 też nie, więc ten dylemat należy rozstrzygnąć na podstawie własnych preferencji.
  • Kino domowe bezprzewodowe – czy warto w nie zainwestować? Moda na połączenia bezprzewodowe wszystkiego ze wszystkim bierze się przede wszystkim z wygody. I nie da się ukryć, że kino domowe Bluetooth czy WiFi jest łatwiejsze do ustawienia, można to zrobić szybciej i taki zestaw często można wykorzystać na wiele sposobów bez konieczności dokupowania kolejnych elementów. Jednak ortodoksyjni kinomani twierdzą, że różnica w jakości dźwięku przekazanego przez WiFi i przez dobry kabel jest bardzo duża i zdecydowanie przemawia na korzyść klasycznego rozwiązania. Znów – nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, choć jeśli podstawowym kryterium wyboru ma być wygoda, to prawdopodobnie bezprzewodowe kino domowe będzie w tym przypadku lepsze.

Podsumowanie

Wybór kina domowego w większości przypadków będzie ograniczał się do wyboru odpowiedniego zestawu nagłośnienia, ale tak naprawdę zawsze warto brać pod uwagę również inne kryteria. Nie trzeba natomiast mieć olbrzymiego budżetu, żeby zdecydowanie poprawić doznania związane z oglądaniem dobrych filmów w domowym zaciszu. W wielu przypadkach najlepsze kino domowe będzie kosztowało mniej niż 3 albo nawet mniej niż 2 tysiące złotych – za te pieniądze można zbudować zestaw, który będzie cieszył oczy i uszy przez długie lata.

Kino domowe

Kino domowe - Ranking 2024

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Kino domowe, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Kino domowe - RankingProducentCena
1.
Yamaha YHT-4960 + TSR-400 + NS-P41
YamahaAktualna Cena
2.
YAMAHA MusicCast RX-V4A + Pure Acoustics Nova 8 Czarny
YamahaAktualna Cena
3.
Kino domowe YAMAHA MusicCast RX-V4A + Prism Audio Falcon HT500 Czarny
YamahaAktualna Cena
4.
Kino domowe ONKYO TX-RN6100B + TAGA TAV-606 v.3 Wenge
OnkyoAktualna Cena
5.
Sony HT-A9
SonyAktualna Cena

Komentarze 2 thoughts on “Kino domowe

  • 21 listopada 2022 z 10:39
    Permalink

    Zestaw kina Pioneer HTP-076 kosztuje trochę więcej niż dolna granica, ale to bardzo fajny zestaw, który testujemy u siebie w domu. Nowe mieszkanie, chcieliśmy już wyposażyć typowo pod siebie. Zestaw kina domowego musiał znaleźć się w salonie, to wiedzieliśmy od dawna. Dużo oglądamy, słuchamy muzyki, no wiadomo, jakość w tym przypadku się liczy i to bardzo. Tutaj Pioneer naprawdę daje radę.

    Powtórz
  • 19 listopada 2022 z 19:17
    Permalink

    Na moje wymagania, to kino domowe z Pioneera jest wystarczająco. Tak naprawdę wcześniej nie chciałem kupić takiego sprzętu, ale w ostateczności się zdecydowałem, bo skusiła mnie duża promocja, kiedy byłem w Niemczech. Model HTP076B daje nam dobre wrażenia. Jak ktoś dużo ogląda, to na pewno warto pomyśleć nad zakupem.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *