Poranne wstawanie nikomu nie sprawia przyjemności. Budzik wyrywa nas zwykle z błogiego snu i bezlitośnie każe wstawać. Możemy sobie jednak nieco uprzyjemnić ten moment i zainwestować w radiobudzik, który nie tylko skutecznie nas obudzi, ale również wprawi w dobry nastrój ulubioną muzyką. Na rynku znajdziemy sporą gamę tego typu produktów. Jak wybrać najlepszy radiobudzik?
Pomożemy Wam podjąć odpowiednią zakupową decyzję. Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu będziecie wiedzieli, na co zwrócić uwagę podczas wyboru i jak dostosować model do swoich preferencji oraz możliwości. Dowiedzmy się zatem, czym powinien charakteryzować się dobrej jakości radiobudzik.
Radiobudzik – podstawowe informacje
Radiobudzik to przydatne stacjonarne urządzenie służące do słuchania radia, ale również budzenia. Można ustawić w nim pobudkę za pomocą zwykłego alarmu (beeper), melodii lub po prostu ustawiając ulubioną stację radiową na konkretną godzinę. W wielu modelach można ustawić jednocześnie dwa alarmy, o różnych godzinach. Każdy radiobudzik ma zegar z dużym wyświetlaczem, dzięki czemu na bieżąco można sprawdzać czas. Większość nowoczesnych modeli wyświetla również godziny alarmu czy temperaturę pomieszczenia.
Zaletami radiobudzików są ich nieduże rozmiary. Spokojnie można je ustawić na przykład na szafce nocnej. Niektóre modele są wyposażone w odtwarzacze CD, co umożliwia budzenie się przy dźwiękach ulubionej muzyki. Wadą większości radioodbiorników jest niewielki, wbudowany głośnik, który nie zapewni raczej najwyższej jakości dźwięku. Ograniczony jest również zakres fal radiowych. Większość radiobudzików to urządzania z zasilaniem sieciowym, chociaż znajdziemy również modele z zasilaniem bateryjnym.
Jak wybrać najlepszy radiobudzik?
Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć przed zakupem, to wybór rodzaju radia. Wyróżniamy:
- Radio analogowe – to tańsze rozwiązanie. Stacje w tego typu urządzeniach ustawiane są ręcznie za pomocą specjalnego pokrętła. Zwykle nie posiada dodatkowych funkcji. Radio analogowe to wyposażenie większości radiobudzików.
- Radio cyfrowe – to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, ale również droższe. Strojenie takiego radia odbywa się automatycznie, a stacje są bardzo precyzyjnie ustawiane. Można w nich zaprogramować ulubione pozycje, zwykle od 4 do 20. Niektóre modele są wyposażone w przyciski, dzięki którym bezpośrednio wybieramy konkretną stację, co znacznie ułatwia obsługę. Radio cyfrowe ma wiele dodatkowych funkcji, między innymi RDS – wyświetlanie informacji o utworze i wykonawcy czy słuchanej audycji.
Do wyboru mamy również zakres fal radiowych. Do najpopularniejszych należą:
- FM, UKF – fale ultrakrótkie, odbierane przez każde radio.
- AM SW – fale krótkie.
- AM MW – fale średnie.
- AM LW – fale długie.
Trzy ostatnie rodzaje dostępne są w wybranych modelach. Radiobudziki zwykle mają zdecydowanie mniejszy zakres fal radiowych. Przed zakupem, warto sprawdzić, czy wybrany model pracuje w zakresie, w którym znajduje się nasza ulubiona stacja.
Przydatną funkcją jest również podtrzymanie pamięci w wypadku braku zasilania. Dzięki niej, przy chwilowym braku zasilania sieciowego, wyświetlacz z godziną się nie wyłączy. Część modeli zachowuje również w takiej sytuacji funkcję budzenia. Istotne jest to również przy radiach cyfrowych. Taka opcja sprawi bowiem, że zaprogramowane stacje zostaną zachowane.
Jeśli zależy nam na dobrej jakości dźwięku, zdecydujmy się raczej na bardziej zaawansowany muzyczny zestaw. Radiobudziki są zazwyczaj monofoniczne. Nie posiadają również możliwości podłączenia słuchawek.
W przypadku radiobudzików bardzo ważny jest rodzaj wyświetlacza. Do wyboru mamy diodowy, świecący wyświetlacz LED albo wyświetlacz LCD (z podświetleniem lub bez). Wyświetlacz LED ma zwykle zielony lub czerwony kolor, LCD natomiast jest najczęściej czarno-biały. Większość radiobudzików ma opcję podświetlenia (stałe lub włączane za pomocą przycisku). Stałe, wyraźne podświetlenie, widoczne w nocy, mają wszystkie wyświetlacze LED. Jeśli zależy nam na dużych cyfrach, warto zwrócić uwagę na radiobudzik z projektorem.
Nowoczesne radiobudziki mają szereg funkcji, które mogą ułatwić ich użytkowanie. Wszystko zależy od naszych możliwości i potrzeb. Przydatna może okazać się między innymi opcja narastającej głośności alarmu, dzięki której mamy pewność, że budzik faktycznie wyrwie nas ze snu. Część modeli ma funkcję drzemki – alarm włącza się ponownie po określonym czasie oraz opcję sleep timer, która umożliwia samoczynne wyłączenie się radia o konkretnej godzinie.
Skupmy się na kilku najpopularniejszych rozwiązaniach.
Radiobudzik na baterie
Rodzaj zasilania radiobudzika wpływa na jakość urządzenia. Do wyboru mamy zasilanie sieciowe lub bateryjne. Oczywistym jest, że w pierwszym przypadku raczej nie zabierzemy radiobudzika w miejsce, gdzie nie będziemy mieli dostępu do prądu (na przykład na działkę). Być może jednak zupełnie nam na tym nie zależy. Radiobudzik na baterie jest zwykle tańszy i posiada najprostszą konstrukcję, by ograniczyć pobór energii. Jest wyposażony w niewielki głośnik i mały, najprostszy ekran. Modele zasilane sieciowo są bardziej zaawansowane. Jeśli jednak decydujesz się na taki rodzaj, warto wybrać urządzenie z zapasowym zasilaniem, by w razie braku prądu, móc liczyć na skuteczną pobudkę.
Radiobudzik z Bluetooth
Najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane modele radiobudzików mają wbudowany moduł Bluetooth. Umożliwia on bezprzewodowe komunikowanie się z innymi urządzeniami elektronicznymi, na przykład odtwarzanie muzyki ze smartfona, tabletu oraz innych urządzeń. Trzeba się jednak liczyć z tym, że radiobudzik z Bluetooth będzie miał również znacznie wyższą cenę.
Radiobudzik z projektorem
Radiobudzik z projektorem to świetne rozwiązanie dla osób, które często w nocy sprawdzają godzinę oraz dla tych, którzy mają problemy ze wzrokiem i niewielkie cyfry na wyświetlaczu nie są dla nich zbyt czytelne, zwłaszcza w nocy, kiedy jesteśmy zaspani. Radiobudzik z funkcją projekcji może ułatwić życie. Godzina wyświetlana jest na ścianie lub suficie. Im dalej od ściany zostanie umieszczony radiobudzik, tym obraz będzie większy. Część radiobudzików z projektorem ma funkcję wygaszania, żeby w sypialni nie było zbyt jasno.
Radiobudzik z USB
Radiobudzik z USB to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu możesz zabrać urządzenie na przykład na biwak, podłączyć do powerbanku i nie martwić się o baterie czy prąd. Port USB umożliwia również łączność z urządzeniami zewnętrznymi i odtwarzanie z nich muzyki. Niektóre modele pozwalają ładować również urządzenia zewnętrzne, na przykład telefon.
Radiobudzik dla dzieci
Jeśli chcesz uprzyjemnić swojemu dziecku poranne wstawanie, możesz wybrać model dedykowany najmłodszym. Radiobudziki dla dzieci mają ciekawy wygląd i dodatkowe, atrakcyjne funkcje. Najważniejsze, by godzina była czytelna i dobrze widoczna. Podświetlenie powinno być dostosowane do potrzeb dziecka, niezbyt ostre. Ciekawą opcją jest radiobudzik z projektorem, a także urządzenia z pilotem. To sprawi, że korzystanie z radiobudzika będzie łatwiejsze, wygodniejsze i atrakcyjniejsze. Radiobudzik dla dziecka to koszt rzędu 100-200 złotych, w zależności od modelu.
Radiobudzik - Ranking 2024
Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Radiobudzik, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Radiobudzik - Ranking | Producent | Cena |
---|---|---|
1. PP5.2CR kremowe | Aktualna Cena | |
2. PEAQ PCR 440 DAB+ | Aktualna Cena | |
3. Blaupunkt CR10ALU Czarny | Aktualna Cena | |
4. Blaupunkt CRP7WH | Aktualna Cena | |
5. OK. OCR 170 PR DAB+ | Aktualna Cena |
Radiobudzik w sypialni jest ze mną od zawsze i jestem wierny marce Philips. Ostatnio zakupiłem model AJ2000, który ma nowoczesny desing i fajny lustrzany wyświetlacz.
Dla mnie radiobudzik ma przede wszystkim dobrze wyglądać. Dlatego wybrałem Philips aj2000 który wygląda rewelacyjnie. Świetnie pełni również swoje funkcje, czyli funkcję budzika oraz radia.
Długo się zastanawiałam nad tym, jaki radiobudzik będzie najlepszy. Kupiłam go, bo lubię słuchać muzyki, a oprócz tego muszę codziennie bardzo wcześnie wstawać, więc budzik się przyda. Nie chciałam kolejnych osobnych urządzeń, więc kupiłam taki radiobudzik. Spodobał mi się i jestem zadowolona ze swojego wyboru. W sklepach jest bardzo dobry wybór, więc osoby zainteresowane na pewno znajdzie coś dla siebie.
Radiobudzik Manta jest bardzo fajny. Mam go od jakiegoś czasu i jestem zadowolona. Radio odbiera bez żadnego zarzutu, a dodatkowo budzik jest bardzo punktualny. Sam radiobudzik wygląda ciekawie, minimalistyczne i jeśli ktoś szuka takiego, to ten ma odpowiednie funkcje, które będą przydatne.
Dla mnie dobry radiobudzik to podstawa. Lubię słuchać muzyki wieczorami, a dodatkowo rano przydaje się budzik. Po co kupować dwa produkty, jak można kupić jeden, dobry sprzęt i z nim pracować? Moim zdaniem to wystarczające, żeby móc się cieszyć efektami. Budzik zawsze działa bardzo dobrze, chociaż zbudziłby największego śpiocha, bo jest strasznie głośny.