amplituner

Amplitunery są centrum domowej rozrywki. To one decydują o jakości dźwięku, to tym, w jaki sposób odbierana będzie muzyka i one właśnie mogą w dość dużym stopniu wyeliminować wady wynikające z nieco słabszej jakości źródła. Wbrew pozorom jednak niekoniecznie są ulubioną zabawką audiofila, a jednak zainteresowanie nimi rośnie. Jak wybrać najlepszy amplituner, który sprawdzi się w konkretnych warunkach?

Amplituner czy wzmacniacz: jakie są różnice?

Mówiąc w pewnym uproszczeniu, każdy amplituner jest wzmacniaczem, ale nie każdy wzmacniacz jest amplitunerem. Drugie z tych urządzeń w swojej najdoskonalszej formie nie daje bowiem żadnych możliwości regulacji: urządzenia do wzmacniacza się podłącza i wszystko ma od razu działać. To znaczy, że taki sprzęt wzmacnia niewybiórczo wszystkie pasma i częstotliwości, a zatem wymaga też doskonałej jakości dźwięku na wejściu. Amplituner natomiast nie tylko ma możliwość podłączenia wielu wejść i wyjść, ale też może oferować opcję korekty dźwięku, czyli służy za equalizer, choć obecnie raczej na bazie gotowych presetów do różnych typów dźwięku.

Co to jest amplituner?

Z technicznego punktu widzenia różnica między amplitunerem a wzmacniaczem wcale nie jest duża, a sam amplituner można określić jako wielokanałowy wzmacniacz z tunerem. Dziś jednak definicję tę często należałoby wzbogacić o drugi człon: wielokanałowość i tryb stereo, dzięki któremu możliwe jest rozłożenie kanałów i opracowanie każdego z nich niezależnie. Mówiąc natomiast bardziej obrazowo, amplituner to centrum dźwięku: można do niego podłączyć zarówno sprzęt grający, jak i kino domowe, a następnie w określony sposób wzmocnić, skorygować i rozdzielić dźwięk tak, żeby był on odtwarzany w konkretnej jakości w wybranych kanałach.

Zastosowanie amplitunera

Amplituner, choć technicznie od wzmacniacza nie różni się za bardzo, to jednak daje zdecydowanie większe możliwości. Oto analiza kilku przykładów.

  • Amplituner stereo połączony na przykład z gramofonem czy nawet zestawem cyfrowego odtwarzacza może wzmocnić, pokolorować dźwięk i przekierować go na większe kolumny, na przykład te od kina domowego. Dzięki temu urządzeniu jeden zestaw dobrej klasy głośników będzie można wykorzystać do odtworzenia dźwięków ze źródła, z którym normalnie one nie współpracują.
  • Amplituner kina domowego pozwala zmienić barwę dźwięku w zależności od tego, jaki program się ogląda (inny jest preset dla kanału sportowego, a inny dla wiadomości czy filmu). Będzie też w stanie dzięki innym presetom poprawić jakość dźwięku przy przestrzennym dźwięku z gier konsolowych.
  • Amplituner sieciowy poza możliwościami klasycznego amplitunera pozwala też na odtworzenie muzyki ze streamu albo z serwera NAS. To już bardzo skomplikowana konstrukcja, której cena nie jest niska, ale zakup takiego sprzętu praktycznie rozwiązuje wszystkie problemy audio w nawet sporym domu.
  • Zwyczajny mały amplituner można wykorzystać choćby po to, żeby do podstawowego sprzętu Hi-Fi podłączyć większe kolumny podłogowe i skorygować dźwięk przed odtworzeniem go w głośnym warsztacie albo garażu.

Od najprostszego do skomplikowanego: jaki amplituner wybrać?

Kryteria wyboru mogą być oczywiście różne i trzeba będzie skupić się na kilku parametrach technicznych, ale pierwszym krokiem przed zakupem powinno być rozpoznanie, który typ amplitunera w ogóle wybrać.

Amplituner dwukanałowy

Podstawowe rozwiązanie to amplituner dwukanałowy. Dziś takie urządzenia są stosunkowo tanie i zapewniają przy tym ciekawy wachlarz możliwości. Ich przeznaczenie jest jednak dość ograniczone, ponieważ na dwóch kanałach można zbudować jedynie system stereofoniczny. To niewiele, ale wystarczy we wspomnianym wyżej przypadku garażowo-warsztatowym. Będzie to także dość dobre rozwiązanie w budżetowym centrum audio, jeśli posłuży ono wyłącznie do odtwarzania muzyki. W istocie dobry amplituner często jest równoważny wzmacniaczowi. Może dawać większą od niego możliwość korekcji dźwięku, ale mimo wszystko jego zastosowania są dziś dość ograniczone.

Amplituner stereo dwukanałowy

Amplituner stereo dwukanałowy YAMAHA MusicCast R-N600A Czarny

➾Szczegóły TOP1: YAMAHA MusicCast R-N600A Czarny

Amplitunery wielokanałowe

Wersją rozwojową są amplitunery wielokanałowe, zwane też amplitunerami AV. Początkowo ich przeznaczeniem było wzmocnienie przed systemem nagłośnienia kina domowego. I w tej roli odnajdują się oczywiście również dziś. Zakup takiego amplitunera to świetne rozwiązanie dla kinomanów, którzy wolą mały ekran od wielkiego. Ponieważ natomiast do telewizora można podłączyć również konsolę, tym samym amplituner wielokanałowy jest świetnym rozwiązaniem dla domowego centrum gamingowego. Jest to często nawet bardziej istotne niż w przypadku filmów, które można z przyjemnością odebrać nawet zaledwie w stereo. Jednak dla gier dźwięk przestrzenny jest jeszcze ważniejszy, a ze względu na to, że i typów gry nie brakuje, to wielokanałowy amplituner z equalizerem jest w zasadzie jedynym akceptowalnym rozwiązaniem dla wielu graczy.

Amplituner wielokanałowy

Amplituner wielokanałowy DENON AVC-S670H Czarny

➾Szczegóły TOP1: DENON AVC-S670H Czarny

Amplituner sieciowy

Amplituner sieciowy to już kosztowna, ale i wszechstronna maszyna. Standardem – również w mniej skomplikowanych wariantach – jest tuner FM. Tymczasem w amplitunerach sieciowych równie często stosowany jest DAB+, normą będzie odtwarzanie strumieni (Spotify, Tidal, TuneIn), łączność po Wi-Fi ze wszystkimi urządzeniami w sieci domowej itd. W wielu amplitunerach sieciowych stosowany jest dwukierunkowy Bluetooth.

Jak wybrać najlepszy amplituner?

Dobry amplituner będzie odpowiedzią na konkretne potrzeby użytkowników. Nie można więc powiedzieć, że wielokanałowy jest zawsze lepszy od dwukanałowego. Z drugiej strony, parametrów technicznych, na które trzeba zwrócić uwagę, jest naprawdę sporo. Niektórym z nich koniecznie trzeba się dokładniej przyjrzeć.

  • Ilość kanałów wyjściowych. Proste amplitunery 2.0 są tanie i pozwalają podłączyć podstawowy sprzęt muzyczny. Standardem w wielu przypadkach są jednak amplitunery w systemie 5.1, czyli 5 głośników głównych i jeden subwoofer. Jeśli celem ma być uzyskanie maksymalnie przestrzennego dźwięku, można kupić nawet 7.1, czy rzadko spotykany 7.2. Taki symbol oznacza, że do amplitunera można podłączyć siedem głośników głównych i nie jeden, ale dwa głośniki pogłosowe.
  • Moc znamionowa i muzyczna. W idealnych warunkach lepszym rozwiązaniem byłoby porównywanie mocy muzycznej, ale procedura jej oznaczenia powoduje, że wartości są obciążone pewnym błędem. Tutaj zasada jest prosta: warto kupować taki amplituner, który zapewnia spory zapas mocy. Nie chodzi o to, żeby umożliwić słuchanie dobrej muzyki także sąsiadom dwa piętra niżej, ale o to, że przy pracy w górnym zakresie mocy mogą pojawić się samowzbudzone szumy. Zostawiając sobie większy zapas, można odtworzyć głośniej idealnie czystą ścieżkę.
  • Dekodery audio. Dekoder pozwala rozdzielić dźwięk na odpowiednią liczbę kanałów. Tutaj większość użytkowników może tak naprawdę nie zwracać uwagi na oznaczenia, jeśli kupowany amplituner jest nowej generacji. Ewentualne problemy dotyczyć będą dwóch przypadków: zakupu używanego amplitunera starszej generacji, który może nie mieć dekoderów zgodnych z najnowszą technologią stosowaną przez producentów nośników, a także sprzętu z naprawdę najwyższej półki, gdzie potrzebne są bardzo specyficzne dekodery stosowane wyłącznie w ograniczonym zakresie. W przypadku większości amplitunerów natomiast można nad listą dekoderów przejść obojętnie, choć warto znać podstawowe oznaczenia. Dla dźwięków z filmów stosowane będą Dolby Digital i DTS, a dla samego audio rodzina Dolby Logic.
  • Wejścia amplitunera. Żeby w ogóle zakup amplitunera miał sens, musi być możliwe podłączenie do niego wszystkich urządzeń. Standard minimum to koaksjalne cyfrowe, optyczne i HDMI. Warto zresztą poszukać takich amplitunerów, które szczególnie wejść HDMI będą miały kilka. Bardziej rozbudowane amplitunery mają ich nawet do ośmiu. Dzięki temu wszystkie urządzenia mogą być podłączone jednocześnie i nie trzeba mocować się z przewodami. Po drugie warto móc podłączyć telewizor po optyce, czyli złączem komponentowym albo kompozytowym. Do tego przydałoby się wejście liniowe. Pozornie anachroniczne, ale pozwoli – choć bez podziału na kanały – podłączyć inne urządzenia, dla których zabraknie innych możliwości.
  • Wyjścia amplitunera. Tych też powinno być sporo, żeby wykorzystać potencjał domowego centrum rozrywki. Koaksjalne, optyczne i HDMI pozwolą na nagranie cyfrowego dźwięku na komputerze albo DVD, analogowe S-video może zwiększyć płynność ruchu na telewizorze przy skanowaniu progresywnym, AV (kompozytowe+liniowe) dla konsol, kamer itd., a do tego USB, które pozwoli przesyłać również zdjęcia czy filmy na przykład bezpośrednio z aparatu.
  • Łączność bezprzewodowa. Już w niższej półce cenowej przy dobrych amplitunerach standardem jest łączność przynajmniej po Wi-Fi albo Bluetooth. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby obie technologie wykorzystywać jednocześnie. Takie rozwiązanie pozwala z jednej strony ograniczyć ilość stosowanych kabli, a z drugiej, daje też szanse na przełączanie między różnymi wyjściami nie tylko w różnych pokojach, ale wręcz na innych piętrach.
  • Zaawansowane przetwarzanie obrazu. Choć amplituner pracuje głównie na dźwięku, to najlepsze modele wspomagają też jakość obrazu. Po to kupuje się zresztą tuner AV z obsługą sieci. Dzięki temu można płynnie poprawiać jakość choćby filmów strumieniowanych przez Netflix. Tu warto zwrócić uwagę, że w technologii nośników optycznych z kolei odchodzi się od HDR na rzecz Dolby Vision i właśnie ta technologia prawdopodobnie będzie w amplitunerze cenniejsza.
  • Korekcja akustyki. Nie chodzi w tym przypadku o korektor graficzny, ale akustyczny. W starszych modelach wzmacniaczy wymagało to ręcznego podania odległości do każdej z kolumn, nowsze amplitunery mogą w tym zakresie wykazywać sporą autonomię i daleko posuniętą automatyzację, ale nadal chodzi o to samo: o zmianę parametrów dźwięku w zależności od tego, gdzie ustawione są konkretne głośniki. Dzięki temu można uzyskać idealnie przestrzenny dźwięk nawet tam, gdzie głośniki są ustawione nieco niepoprawnie.

Amplituner do 2000 zł: czego się po nim spodziewać?

Amplitunery do 2000 złotych to już dość poważne kombajny AV. Większość z nich obsługuje połączenia bezprzewodowe po Wi-Fi i Bluetooth, spora część nie ma problemu z przetwarzaniem wideo w 3D i 4K. W niektórych modelach stosowany jest system automatycznej korekcji akustyki pomieszczenia na podstawie wbudowanych mikrofonów. Większość amplitunerów w tym przedziale będzie pracowała w standardzie 5.1 i obsłuży też wirtualne kanały. Jeśli chodzi o porty wejścia, to już nawet w tym przedziale nie powinno żadnego zabraknąć, trochę gorzej jest z wyjściami, gdzie zwykle jest tylko jedno HDMI.

Amplituner do 2000 zł

Amplituner do 2000 zł Yamaha RX-V4A

➾Szczegóły TOP1: Yamaha RX-V4A

Amplituner do 3000 zł: dla wymagających

Dołożenie kolejnego tysiąca złotych i zakup amplitunera do 3000 złotych daje sporo możliwości. Przede wszystkim w takim sprzęcie stosowane są jeszcze bardziej precyzyjne technologie odpowiedzialne za poprawę jakości dźwięku. Podbicie basów, rozbudowany korektor graficzny, automatyczna korekcja akustyki i tak dalej – to ma duże znaczenie szczególnie w multiroomach, które można rozsądniej skonfigurować. A jest to łatwiejsze również dzięki temu, że spora część amplitunerów w tym przedziale pracuje już w 7.1, a niektóre nawet w 7.2. Ważna będzie dla niektórych osób rozbudowana funkcja poprawy jakości z plików mp3. Te są piętą achillesową niższych amplitunerów, ponieważ wysoka kompresja przy dużej mocy sprawia, że wyraźniej słychać braki w udźwiękowieniu.

Amplituner do 3000 zł

Amplituner do 3000 zł YAMAHA MusicCast R-N600A Czarny

➾Szczegóły TOP1: YAMAHA MusicCast R-N600A Czarny

Podsumowanie

Zakup dobrego amplitunera jest niełatwy, a warto poświęcić mu więcej czasu, bo w grę wchodzą niemałe pieniądze. Tak naprawdę kryteriów do oceny nie ma strasznie dużo, ale trzeba w sposób uczciwy i racjonalny ocenić własne potrzeby. Zakup amplitunera „na zapas” może mieć sens, ale obciąży budżet. Z kolei wymiana zbyt słabego na mocniejszy też nie będzie tania. Warto przed zakupem przyjrzeć się choćby wymaganiom filmów czy muzyki, którą chce się odtwarzać – wtedy stanie się jasne na przykład to, na jakie dekodery trzeba zwrócić uwagę.

Amplituner

Amplituner - Ranking 2024

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Amplituner, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

Amplituner - RankingProducentCena
1.
Yamaha RX-V6A
YamahaAktualna Cena
2.
Yamaha RX-V4A
YamahaAktualna Cena
3.
Yamaha R-S202D
YamahaAktualna Cena
4.
YAMAHA MusicCast R-N600A Czarny
YamahaAktualna Cena
5.
Onkyo C-7030B czarny
OnkyoAktualna Cena

Komentarzy do 15 thoughts on “Amplituner

  • 4 stycznia 2021 z 08:51
    Permalink

    TopHiFi akurat zawsze godne polecenia, prezentowe poradniki też mają na wysokim poziomie

    Powtórz
  • 24 listopada 2020 z 16:31
    Permalink

    Szanuję za odnośniki do TopHiFi. Naprawdę porządny sklep z porządnym sprzętem

    Powtórz
    • 27 listopada 2020 z 17:34
      Permalink

      Właśnie mam je na oku od dłuższego czasu. Pora ich odwiedzić 😉

      Powtórz
  • 23 kwietnia 2020 z 10:55
    Permalink

    Tak trochę z innej beczki. Jak dobry amplituner to też przydałby się ranking telewizrów. Osobiście uważam, że Sony nie ma sobie równych pod wzgdlędem jakości i funkcjonalności chociażby dzięki temu że telewizory mają system Android. A jak doda się jeszcze pełne równomierne podświetlenie chociażby w modelu 65XF9005 i matrycę 100Hz (może nie najnowszy, ale i tak bije konkurencję i obecnie w super cenie) to niczego więcej nie potrzeba. Jest szansa na ranking najlepszych TV do kina domowego?

    Powtórz
  • 27 grudnia 2019 z 18:27
    Permalink

    Jak nie wiecie co kupić … to kupcie Krella i wszystko w temacie !

    Powtórz
  • 12 listopada 2019 z 19:30
    Permalink

    Mam na oku dwa modele i zastanawiam się jaki amplituner ostatecznie wybrać. Może mi pomożecie? Na pewno znacie się na temacie bardziej i macie doświadczenie. Ja wytypowałam dwa modele, które mnie interesują, ale nie wiem, który mam ostatecznie wybrać i na jaki się skusić. Pierwszym z nich jest amplituner PIONEER SX-10AEB, a drugim modelem jest amplituner ONKYO CR-N765S. Onkyo jest nieco droższy, ale to tylko 100 złotych, więc żadna różnica.

    Powtórz
  • 12 listopada 2019 z 19:25
    Permalink

    Moim zdaniem jeżeli ktoś chce kupić dobry amplituner jeżeli nie najlepszy to powinien zwrócić uwagę na firmę Denon. Sam posiadam Denona AVR-X550BT i jestem bardzo zadowolony z tego sprzętu. Naprawdę warto wydać pieniądze i kupić ten model. W tym modelu mamy 5.1 kanałów, moc na kanał to 130 W. W tej cenie (a kosztuje około 1200 złotych) nie znajdzie się nic o lepszej jakości. Takie jest moje zdanie, a już kilka tego typu sprzętów przetestowałem.

    Powtórz
    • 12 listopada 2019 z 19:28
      Permalink

      Posiadałem Denona i byłem bardzo zadowolony. Zdecydowanie warto zdecydować się na tę firmę. Chociaż obecnie korzystam z Yahamy i też swoje bardzo chwalę. Jest to jak najbardziej dobry amplituner. Kupiłem go około 900 zł. Cena jak marzenie za ten sprzęt. Ten model wyposażony jest w tuner analogowy FM i cyfrowy DAB+, a także moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth! Chyba warto skusić się na model R-S202D, bo w porównaniu do innych modeli jest dobrze wyposażony.

      Powtórz
  • 12 listopada 2019 z 19:23
    Permalink

    Mam na oku kilka sprzętów i zastanawiam się nadal jaki amplituner wybrać.. Ten ranking jak i cały artykuł bardzo mi pomógł, bo już mniej więcej wiem na co powinienem się zdecydować. Dodatkowo napiszę, że kilka pozycji w rankingu pokrywa się z tym o czym myślałem jeszcze nie wchodząc na tę stronę. Więc chyba jakieś względne pojęcie mam na ten temat skoro umiałem wytypować dobry sprzęt, polecany przez Państwa.

    Powtórz
  • 1 sierpnia 2019 z 19:23
    Permalink

    Czy to dobry pomysł, żeby kupić amplituner razem z odtwarzaniem treści z internetu? Czyli Spotify, itp. Chyba są też takie zintegrowane z CD. Od razu napiszę, że nie jestem jakimś audiofilem, ale zależy mi na fajnym sprzęcie do salonu, który nie będzie miniwieżą albo muzyczką z głośnika komputerowego.

    Powtórz
  • 16 lutego 2019 z 10:49
    Permalink

    Widzę, że nie wszyscy wiedzą, co to jest amplituner i ja też należę do takich osób. W ogóle nie jestem jakoś dobrze zapoznana z taką tematyką. Ale lubię o niej czytać, bo to zawsze interesujące. Tutaj okazuje się, że to może być pomocne dla moich chłopaków w domu. Więc jak będą chcieli kupić, to ja będę mogła im już pomóc. Na pewno ich zaskoczę, bo się nie spodziewają po mnie takiej wiedzy.

    Powtórz
  • 22 stycznia 2018 z 23:10
    Permalink

    Ciągle się zastanawiam czy kupić, czy nie kupować. Jak widzę komentarze na temat tego sprzętu są różne, więc trudno jest znaleźć odpowiedź jaki amplituner kupić. Moim zdaniem jeżeli trafimy na dobrą cenę to warto spróbować. Mi zawsze wydawało się, że najlepszy amplituner musi kosztować do kilku tysięcy, a jak widać wcale tak nie jest.

    Powtórz
  • 7 listopada 2017 z 19:44
    Permalink

    No właśnie, ja po małym doświadczeniu z amplitunerem którego zakupiłem jakieś pięć lat temu, już wiem, że trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę abym nie musiał spędzić z instrukcją obsługi kilka dni, aby móc usłyszeć dźwięk przestrzenny przy oglądaniu jakiegoś filmu (a i tak wystarczy, by ktoś po twoich męczarniach wcisną przycisk stereo/mono i zaczynasz ustawienia od nowa). Zawsze nalegajcie aby sprzedawca pokazał wam jak łatwo przejść do szybkich ustawień, jeśli nie NIE KUPUJCJE szkoda nerw. pozdrawiam i życzę trafnych zakupów.

    Powtórz
  • 27 czerwca 2017 z 13:45
    Permalink

    Zastanawiałem się ostatnio nad nim, ale nigdzie nie trafiłem na polecane sprzęty i nie widziałam zestawienia na co zwrócić uwagę. Teraz mi się trochę rozjaśniło w głowie. Jutro zamawiam.

    Powtórz
  • 9 listopada 2016 z 11:01
    Permalink

    Nigdy nie słyszałam o takim urządzeniu, ale mam bardzo duży problem z odpowiednim odbiorem i to właśnie może być dla mnie rozwiązanie! Dziękuję. Jutro pójdę do sklepu i się rozejrzę za czymś co mogłoby mi pomóc. Teraz przynajmniej wiem czego mam szukać.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *