Rodzaje słuchawek - Jakie słuchawki wybrać

Wybór słuchawek – wydaje się to banalnie prostym zadaniem. Do czasu, gdy nie zaczniemy przeglądać dostępnej oferty. Okazuje się bowiem, że na rynku znajdziemy całą gamę tego rodzaju urządzeń. Dowiedzmy się zatem, jakie rodzaje słuchawek mamy do wyboru, jakie słuchawki wybrać? 

Pierwsze słuchawki wyprodukowano pod koniec XIX wieku. Ważyły prawie 5 kilogramów! Były wykorzystywane głównie w centralach telefonicznych. Do powszechnego użytku słuchawki weszły w 1910 roku. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo różnorodnych modeli słuchawek. Niektóre ważą nawet kilkadziesiąt gramów. Można je, bez trudu, dostosować do własnych potrzeb. Jakie rodzaje słuchawek znajdziemy w ofercie?

Rodzaje słuchawek - Jakie słuchawki wybrać
Rodzaje słuchawek. Jakie słuchawki wybrać?

Rodzaje słuchawek

Po pierwsze, słuchawki dzielimy ze względu na sposób przesyłu dźwięku:

Słuchawki przewodowe

Słuchawki z kablem przez długi czas były jedyną dostępną opcją. Obecnie mamy do wyboru również modele bezprzewodowe, które jednak nie zapewniają tak dobrej jakości dźwięku jak słuchawki przewodowe (w tym samym przedziale cenowym). Słuchawki te są mniej wygodne niż urządzenia bezprzewodowe, głównie przez kabel, który ogranicza ruchy. Oferują zatem znacznie mniejszą mobilność. Słuchawki przewodowe są jednak mniej podatne na zakłócenia i zazwyczaj są tańsze od modeli bezprzewodowych (biorąc pod uwagę tę samą jakość wykonania i dźwięku).

Słuchawki bezprzewodowe

To bardzo wygodna opcja, zwłaszcza, jeśli słuchawki mamy na uszach będąc w ruchu. Plączący się, ograniczający nas kabel nie jest niczym przyjemnym. Producenci oferują coraz bardziej zaawansowane technologicznie modele, które oferują znacznie lepszą jakość dźwięku. Tego typu słuchawki można podłączyć do wybranego urządzenia, które będzie generowało dźwięk poprzez moduł Bluetooth lub radiowo (Wireless 2.4 GHz), co daje nam możliwość oddalenia się od źródła dźwięku, nawet na 30 metrów. Słuchawki bezprzewodowe są jednak zwykle droższe.

Sprawdź: Ranking słuchawek bezprzewodowych

Po drugie, słuchawki dzielimy ze względu na użyty przetwornik elektroakustyczny. Wyróżniamy:

  • Słuchawki elektrodynamiczne – wyposażone w papierową lub wykonaną z tworzywa sztucznego membranę. Umieszczona na niej niewielka cewka pobudza ją do ruchu.
  • Słuchawki magnetoelektryczne – wyposażone w membranę wykonaną ze stali. Jej ruch wzbudzany jest przez zmiany w polu magnetycznym.
  • Słuchawki piezoelektryczne – membrana w nich zastosowana pobudzana jest na skutek zjawisk piezoelektrycznych.
  • Słuchawki elektrostatyczne – ich membrana wzbudzana jest przez zmianę pola elektrycznego.

Po trzecie, słuchawki dzielimy ze względu na budowę. Do wyboru mamy:

Słuchawki douszne/dokanałowe

Umieszczane są wewnątrz kanału słuchowego. Doskonale sprawdzą się na przykład podczas podróży, ale również podczas biegania. Mają niewielki rozmiar, są mobilne, dyskretne i bardzo wytrzymałe. Producenci oferują coraz nowocześniejsze modele, które dopasowują się do anatomicznej budowy ucha. Niestety, tego rodzaju słuchawki nie oferują dźwięku wysokiej jakości. Mogą również niekorzystnie wpływać na słuch. Warto zaznaczyć, że słuchawki dokanałowe i douszne nieco się od siebie różnią. Modele douszne, nazywane również pchełkami mają kształt spłaszczonego owalu. Umieszcza się je w małżowinie usznej. Konstrukcje dokanałowe natomiast wprowadza się do kanału słuchowego. Posiadają specjalne, silikonowe uszczelki, które dobrze izolują od hałasów dochodzących z zewnątrz.

Sprawdź: Ranking słuchawek dousznych, Ranking słuchawek dokanałowych

Słuchawki nauszne

Tego rodzaju słuchawki przylegają do małżowiny usznej od strony zewnętrznej. Głośniki połączone są pałąkiem. Modele te gwarantują dźwięk dobrej jakości, a ich wpływ na słuch jest znacznie mniejszy niż w przypadku urządzeń dousznych/dokanałowych. Mają jednak większe rozmiary, które dodatkowo należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Są także mniej mobilne. W ofercie znajdziemy słuchawki nauszne zakładane na głowę lub umieszczane z tyłu głowy.

Sprawdź: Ranking słuchawek nausznych

Słuchawki nauszne dzielimy również na:

Słuchawki zamknięte

Dedykowane osobom, które używają słuchawek w ruchu, w podróży, w zatłoczonych i głośnych miejscach. Tego rodzaju modele zamykają szczelnie kanał słuchowy, dzięki czemu do ucha nie docierają inne dźwięki z otoczenia. Otoczenie również nie słyszy dźwięków dochodzących z słuchawek. Minusem jest to, że słuchawki zamknięte uniemożliwiają wentylację kanału słuchowego, przez co narząd słuchu znacznie szybciej się męczy.

Sprawdź: Ranking słuchawek zamkniętych

Słuchawki otwarte

Sprawdzają się, przede wszystkim, podczas domowego użytku, najlepiej w cichych pomieszczeniach. Nie przylegają szczelnie do kanału słuchowego, dzięki czemu ucho ma zapewnioną odpowiednią wentylację. Ich wadą jest to, że przepuszczają zewnętrzny hałas, a i otoczenie również może słyszeć dźwięki dobiegające z słuchawek.

Sprawdź: Ranking słuchawek otwartych

Słuchawki półotwarte

Tego rodzaju produkt łączy zalety słuchawek zamkniętych i otwartych. Zapewnia dobrą wentylację ucha, jednocześnie izolując od hałasu z zewnątrz. Oczywiście, ta izolacja nie jest tak skuteczna jak w przypadku modeli zamkniętych, ale gwarantuje odpowiedni komfort słuchania. Słuchawki półotwarte należą jednak do najdroższych.

Sprawdź: Ranking słuchawek półotwartych

Słuchawki wykorzystujące przewodnictwo kostne

To najnowszy rodzaj słuchawek. Wykorzystują one przewodnictwo kostne. Dźwięk wprawia bowiem kość czaszki w wibrację, co sprawia, że dociera on bezpośrednio do nerwu słuchowego. Tego typu model nie izoluje ucha od otoczenia. Słuchawki wykorzystujące przewodnictwo kostne nie oferują dźwięku najwyższej jakości. Sprawdzą się między innymi u osób aktywnych, na przykład jako słuchawki do biegania.

Słuchawki multimedialne (z mikrofonem)

Dedykowane osobom, które potrzebują zintegrowanego połączenia. Mogą być wykorzystywane zarówno w pracy, jak i w domu. Słuchawki multimedialne są bardzo wygodne w użyciu i praktyczne. Nie musimy podłączać kolejnych kabli, urządzeń ani ustawiać dodatkowego sprzętu.

Sprawdź: Ranking słuchawek z mikrofonem

Z podanymi rodzajami słuchawek spotkamy się najczęściej. Producenci dzielą jednak modele słuchawek również ze względu na konkretne przeznaczenie. W ofercie znajdziemy bowiem urządzenia wyposażone w różnorodne funkcje, które warto dostosować do własnych preferencji. Dla przykładu, osoby aktywne powinny postawić na modele bezprzewodowe, które nie będą ograniczać ruchów. Miłośnikom gier komputerowych producenci oferują słuchawki multimedialne z dodatkowymi funkcjami. Słuchawki dla graczy powinny być, przede wszystkim, wygodne. W modelach dla dzieci stawia się natomiast na odporność oraz trwałość. Tego rodzaju słuchawki powinny mieć również ciekawy wygląd. Rodzaj słuchawek warto dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Rodzaje słuchawek – jakie słuchawki wybrać?

Komentarzy do 5 thoughts on “Rodzaje słuchawek – jakie słuchawki wybrać?

  • 15 lipca 2020 z 16:07
    Permalink

    Jakie słuchawki wybrać? Każdy chyba lubi co innego, a w sklepach jest masa sprzętu… Sam jestem w szoku ile tego jest, bo ostatnio wybrałem się na zakupy i byłem zaskoczony tym jakie są możliwości zakupu. Mój wybór padł na słuchawki bezprzewodowe douszne – kurcze, jaka jakość, jaki komfort słuchania muzyki i rozmawiania. Nie spodziewałem się, jestem w szoku i teraz już innych słuchawek bym nie chciał.

    Powtórz
  • 16 lutego 2019 z 10:41
    Permalink

    Ostatnio długo zastanawiałam się jakie słuchawki wybrać, bo wybór w sklepach jest ogromny. Nie byłam tego nawet świadoma. W sklepach z elektroniką bywam rzadko, a kiedy przyszedł czas wyboru, to byłam zaskoczona. Ostatecznie wybrałam słówkami bezprzewodowe, których trochę się obawiałam, ale sprawdzają się super. Dźwięk jest fajny i najważniejsze, żadne kable nie przeszkadzają.

    Powtórz
  • 4 października 2018 z 20:01
    Permalink

    Testowałem chyba 15 różnych par słuchawek, wniosek Aftershokz Trekz Air bije na głowę konkurencję. Sposób wykonania, lekkość i komfort na wysokim poziomie. Używam ich do biegania i dojazdu do pracy.

    Powtórz
    • 10 czerwca 2020 z 19:28
      Permalink

      Chciałabym właśnie przetestować te słuchawki, bo myślę, że warto. Słyszałam, że to jedne z lepszych słuchawek, jakie teraz można kupić, więc chyba spróbuję poszukać w jakimś sklepie stacjonarnym 🙂 Wygląda na to, że mam faworyta.

      Powtórz
  • 27 września 2018 z 09:59
    Permalink

    Super artykuł, szukam czegoś do biegania

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *