wzmacniacz stereo

Wzmacniacz stereo – centrum muzyczne dla każdego audiofila – tylko na pozór jest prostym urządzeniem. Czy może inaczej: choć od strony technicznej faktycznie nie jest przesadnie skomplikowany, to przy wyborze najlepszego wzmacniacza stereo, trzeba uwzględnić wiele niuansów. Tylko wtedy nowy sprzęt pozwoli cieszyć się krystalicznie czystym dźwiękiem.

Wzmacniacz stereo: zintegrowany czy dzielony?

Wzmacniacz stereo jest w istocie zespołem współpracujących ze sobą elementów, z których najważniejsze – a w prostych wzmacniaczach jedyne – są przedwzmacniacz i końcówka mocy. Zakup zintegrowanego wzmacniacza stereo jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć od razu zestaw gotowy do pracy. Dziś najczęściej wzmacniacz zintegrowany, nawet taki zupełnie przeciętnej klasy, będzie zbudowany na podzespołach, które dobrze ze sobą współgrają. Wzmacniacze stereo dzielone to alternatywa dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad uzyskiwanym brzmieniem. Aby jednak z takiego wzmacniacza skorzystać i w pełni cieszyć się muzyką, trzeba mieć nieco więcej umiejętności technicznych. Dostrojenie przedwzmacniacza i końcówki mocy, zmasowanie ich, a nawet samo dobranie odpowiedniego sprzętu to dość trudne zadanie, nie wspominając nawet o tym, że wzmacniacz dzielony jest po prostu droższym rozwiązaniem.

Najlepszy wzmacniacz stereo: jakie ma wejścia i wyjścia?

Rolą wzmacniacza stereo jest łączenie różnych elementów zestawu muzycznego, więc jest sprawą oczywistą, że musi on być wyposażony w odpowiednie wejścia i wyjścia. Tylko jakie ich typy i jaka liczba będą charakteryzowały najlepszy wzmacniacz stereo? Tutaj szkoły są dwie.

  • Wybór rozbudowanego wzmacniacza, który ma maksymalną liczbę wejść i wyjść różnych typów. To rozwiązanie wyraźnie droższe, ale pozwala na myślenie o rozbudowie zestawu audio w przyszłości. Większa liczba wejść i wyjść różnych typów sprawia, że przy wymianie sprzętu nie trzeba będzie głowić się nad podłączeniem go do starego wzmacniacza.
  • Minimalizm, ale z głową, to drugie rozwiązanie. Dobry wzmacniacz stereo nie musi mieć kilkunastu wejść i wyjść. Można ich liczbę ograniczyć, ale przy zakupie trzeba mieć pełną świadomość, że w przyszłości może pojawić się problem z podłączeniem większej ilości bardziej rozbudowanego sprzętu.

Jakie konkretnie złącza będzie miał dobry wzmacniacz stereo? Cóż, tu lista nie jest długa, ale nietrudno się w niej odnaleźć.

  • Złącza RCA Audio to w zasadzie podstawowy typ wejścia. Stosuje się je do zdecydowanej większości urządzeń analogowych.
  • RCA Phono to wejście do wzmacniacza gramofonowego. Jest uznawane ze bardzo przydatne, ale oczywiście można z niego zrezygnować, jeśli gramofon nie jest i nie będzie używany.
  • Złącza USB. Popularniejsze z nich to oczywiście USB A, dzięki któremu można do wzmacniacza podłączyć większość urządzeń przenośnych. Warto jednak pamiętać o możliwości strumieniowania cyfrowej muzyki z komputera. Do tego we wzmacniaczu powinno być przeznaczone wejście USB typu B (tzw. drukarkowe, bo właśnie w drukarkach stosowane jest najczęściej).
  • Złącze koaksjalne. Stosowane dziś relatywnie rzadko, przesyła sygnały cyfrowe bez wcześniejszej zamiany na analogowe. Technologia jest dość złożona, ale dość powiedzieć, że dzięki temu rozwiązaniu nie pojawiają się straty, do których dochodzi przy każdorazowej konwersji sygnału.
  • Złącze TOSLINK, czyli złącze optyczne dla dźwięku dwukanałowego. Charakterystyczne raczej dla nowoczesnego sprzętu z co najmniej średniej półki. Można z niego zrezygnować, jeśli istnieje alternatywny sposób podłączenia urządzeń, aczkolwiek ten typ przesyłu ma niewątpliwą zaletę: jest niewrażliwy na większość zakłóceń.

Jaką moc ma dobry wzmacniacz stereo?

Moc jest często przedstawiana jako najważniejszy parametr przy wyborze wzmacniacza stereo. To nie do końca prawda: po prostu ta wielkość jest intuicyjnie zrozumiała i dość często mówi się, że im jest większa, tym lepiej. Znów – jest w tym trochę prawdy, ale rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i wybór dobrego wzmacniacza nie może ograniczać się do poszukiwań najmocniejszego sprzętu. To nie tylko doprowadzi budżet do ruiny, ale też warto mieć świadomość, że nadmiar mocy też ma swoje negatywne konsekwencje.

Podstawowa reguła doboru mocy wzmacniacza

Zaleca się, aby wykorzystywać nie więcej niż połowę mocy wzmacniacza. To dlatego, że mniej więcej właśnie od tego momentu dalsze zwiększanie mocy będzie powodowało powstawanie większej ilości zakłóceń. Wzmacniacz stereo ma zapewniać krystalicznie czysty dźwięk, więc musi mieć spory zapas mocy, żeby tego uniknąć. W przypadku wzmacniaczy stereo o bardzo dużej mocy zakłócenia mogą pojawiać się nieco wcześniej, a przy niektórych konstrukcjach mogą też być słyszalne przy pracy na bardzo niewielkiej mocy. Na tej podstawie wypracowano pewien standard wiążący moc wzmacniacza z powierzchnią pomieszczeń.

  • Do 15 m²: 25-40 watów na kanał – mniejsze wartości są przeznaczone do standardowych pomieszczeń, większe raczej do pokoi muzycznych.
  • Pomieszczenia około 30 metrów kwadratowych najlepiej obsłuży wzmacniacz o mocy 80-100 W na kanał.
  • Przy 50 m² zalecana moc to około 150 W na kanał.

Jak widać, zależność nie jest liniowa. Wynika to i z podstawowych zasad akustyki, i nieco innych oczekiwań przeciętnego użytkownika wzmacniacza.

Moc wzmacniacza a moc głośników

Mówiąc najprościej: moc wzmacniacza stereo i kolumn powinny być doskonale zgrane. Stosunkowo łatwo jest to osiągnąć, jeśli dopiero kompletuje się cały sprzęt audio i ma się duży budżet, ale już przy wymianie samego wzmacniacza i ograniczonym budżecie pojawia się kilka problemów.

  • Idealnie jest dopasowywać moc głośników do mocy wzmacniacza, ponieważ to głośniki znacznie łatwiej jest przeciążyć zbyt mocnym wzmacniaczem.
  • Dobranie zbyt słabego wzmacniacza w stosunku do kolumn może sprawić, że w układzie pojawią się zakłócenia, a jakość dźwięku ulegnie pogorszeniu.
  • Granica błędu jest inna dla poszczególnych wzmacniaczy i głośników. Przy różnicy mocy w granicach 10-15% i mocniejszym wzmacniaczu zwykle cały zestaw pracuje stabilnie, choć ryzyko przeciążenia głośników jest już istotne.
  • Przy zakupie wzmacniacza stereo do już posiadanych kolumn lepiej kupić wzmacniacz minimalnie słabszy od głośników – będzie to rozwiązanie bezpieczniejsze.
  • W miarę możliwości warto stawiać na zestawy sprzętu od jednego producenta, bo wtedy pomiary mocy są najbardziej wyrównane i taki zestaw, nawet przy pewnej różnicy mocy, brzmi dobrze i działa stabilnie.

Więcej niż wzmacniacz stereo: co wyróżnia najlepsze modele?

Jest w światku audiofilskim grono purystów, którzy wierzą tylko w optyczne przesyłanie sygnału. Trudno nie przyznać im racji, ale nie mylą się też ci, którzy twierdzą, że w codziennym użytkowaniu mogą pomóc nowoczesne technologie stosowane w niektórych wzmacniaczach.

  • Łączność bezprzewodowa. Ani Bluetooth, ani Wi-Fi nie są stworzone do przesyłania muzyki i mają w tym swoje wady. Największą jest podatność na zakłócenia. Jednak komunikacja bezprzewodowa ma jedną zasadniczą zaletę: jest nią wygoda. Najlepszy wzmacniacz stereo z Bluetooth pozwoli słuchać muzyki bezpośrednio ze smartfona czy innego urządzenia mobilnego. Jakość będzie zadowalająca i poza garstką zapalonych audiofilów wszyscy będą zachwyceni.
  • Funkcje sieciowe. Najlepszy wzmacniacz stereofoniczny przede wszystkim pozwala słuchać muzyki z ulubionego źródła. A jeśli takim jest Tidal albo Spotify, to funkcje sieciowe są najprostszym rozwiązaniem problemu. Znów – pasjonaci opracują własną metodę strumieniowania w ekstremalnie wysokiej jakości, jednak zintegrowany wzmacniacz z funkcją sieciową zrobi to samo szybciej, łatwiej i taniej, a różnica dla nawet dobrze wyrobionego ucha będzie minimalna.
  • Jest to opcja bazująca najczęściej na Wi-Fi i polegająca na umożliwieniu niezależnej kontroli kilku „obwodów dźwiękowych”. W praktyce daje to możliwość postawienia głośników poza pomieszczeniem, w którym znajduje się wzmacniacz i dystrybucji muzyki tylko do wybranej „strefy”. Rozwiązanie bez wątpienia wygodne, ale – jak wszystkie powyższe – opcjonalne i nie zawsze potrzebne.
  • Dostęp do radia w dobrych wzmacniaczach można zrealizować na kilka sposobów: wbudowany tuner analogowy, tuner DAB+, obsługa radia przez wejścia optyczne. Tak naprawdę dodanie tunera do wzmacniacza sprawia, że taki sprzęt należy już nazwać amplitunerem, ale dla wielu osób, szczególnie tych, które szukają szerszej funkcjonalności, właśnie to może być rozwiązaniem wielu kłopotów (Polecamy: Jaki amplituner wybrać).

Wzmacniacz stereo do 1000 zł

900 złotych na zakup wzmacniacza to kwota, z jaką można zaledwie zaczynać pierwsze próby. Taki sprzęt będzie działał poprawnie, ale nie należy spodziewać się najwyższej jakości. Problemów z takimi wzmacniaczami stereo będzie kilka. Przede wszystkim w wielu przypadkach producenci skupiają się na funkcjach pobocznych: sterowanie pilotem, atrakcyjny wygląd, rozbudowane funkcje zarządzania energią. Odbywa się to kosztem funkcji podstawowych. Takie wzmacniacze często są wybrakowane pod względem ilości złącz optycznych. W praktyce więc pozwalają odtworzyć muzykę z telefonu po Bluetooth, ale jakość nie jest najwyższa i taki sprzęt w przyszłości nie pozwoli raczej na rozbudowę zestawu muzycznego. Oczywiście to nie oznacza, że w tym segmencie nie ma dobrych wzmacniaczy. Podstawowe modele najbardziej znanych producentów raczej nie zadowolą fanów najczystszego brzmienia, ale jeśli tylko dla danej marki ważniejsza jest jakość, niż kolor podświetlenia wskaźników, to jest w czym wybierać. Wzmacniacze stereo, które mogą realnie podnieść jakość słuchanej muzyki, kosztują zwykle od 1000 złotych w górę. Wbrew pozorom spora część z nich ma nawet dość wysoką moc, dochodzącą do 140-160 W na kanał.

Przy zakupie warto zwracać uwagę na markę i na to, ile oraz jakich wejść ma dane urządzenie. Najtańsze wzmacniacze z Chin nie mają potencjału – jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia. Te nieco droższe faktycznie dają już radość ze słuchania muzyki, ale trzeba uważnie patrzeć na to, w jaki sposób poszczególne elementy zestawu można ze sobą połączyć.

Wzmacniacze stereo do 2000 zł

Szukając wzmacniacza stereo w przedziale do 2000 złotych, można się czasem zdziwić. Na pierwszy rzut oka sprzęt ten wygląda często na mniej zaawansowany od niektórych tańszych modeli. Zamiast nowoczesnych, ale mało precyzyjnych wskaźników cyfrowych, w tym przedziale często stosowane są niezawodne wskaźniki analogowe. Największe różnice jednak widoczne są na tylnym panelu. Większa ilość wejść pozwala podpiąć sporo zaawansowanego sprzętu i bardzo ułatwia późniejszy upgrade zestawu.

Inne są także obudowy. Paradoksalnie to właśnie one często są czynnikiem limitującym jakość dźwięku w tańszych modelach. Nie rośnie też za bardzo moc: część wzmacniaczy w tym przedziale cenowym to konstrukcje zaprojektowane specjalnie z myślą o niedużych pomieszczeniach, a tam moc nie jest kluczowa. Zamiast tego producenci stawiają na zdecydowanie wyższą jakość wykonania. To ma znaczenie w sprzęcie, którego każdy, nawet pozornie nieistotny element może wpłynąć na efektywność pracy. Pewnym standardem staje się już Bluetooth, niektóre modele mają też wbudowaną funkcję multiroom, w innych można ją zapewnić specjalną przystawką. Właśnie takie możliwości instalacji rozszerzeń w wielu przypadkach będą największą zaletą najlepszych wzmacniaczy stereo do 2000 złotych.

Podsumowanie

Zakup wzmacniacza stereofonicznego nie jest trudny, jeśli zna się kilka podstawowych zasad. Nawet wtedy jednak przeglądając listę produktów, można doznać niemałego zaskoczenia. Przede wszystkim naprawdę dobre wzmacniacze nie muszą być niewyobrażalnie drogie. Zgoda – te najtańsze nie są wiele warte, ale nie trzeba już wydawać kilku tysięcy, żeby kupić potężny sprzęt, który przeniesie słuchanie muzyki na dużo wyższy poziom. Mimo wszystko jednak warto często krytycznie spojrzeć na swoje oczekiwania – być może lepszym rozwiązaniem jest czasem użycie klasycznych rozwiązań w wyższej jakości, niż nowoczesnych technologii w niskiej cenie, ale bez gwarancji, że efekt będzie zadowalający.

Wzmacniacz stereo

Wzmacniacz stereo - Ranking 2024

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Wzmacniacz stereo, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Wzmacniacz stereo. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Wzmacniacz stereo - RankingProducentCena
1.
Amplituner stereofoniczny DENON DRA-900H Czarny HEOS HDR 8K
DenonAktualna Cena
2.
Yaqin MS-20L
YaqinAktualna Cena
3.
Cayin HA-1A
Aktualna Cena
4.
Yaqin MC-13S
YaqinAktualna Cena
5.
Yaqin MS-34D
YaqinAktualna Cena

Komentarzy do 5 thoughts on “Wzmacniacz stereo

  • 15 sierpnia 2020 z 13:20
    Permalink

    Dobry wzmacniacz stereo chciałam kupić na urodziny dla brata… W sklepie zdecydowałam się na MARANTZ PM5005N1SG. Nie jest może najtańszy, ale moim zdaniem dobrze działa i brat teraz też jest zadowolony. Składaliśmy się w kilka osób, więc nie wyszło tak źle. Mnie zachwycił jego wygląd, bo nieco różni się od pozostałych.

    Powtórz
  • 15 lipca 2020 z 16:14
    Permalink

    Stanąłem przed wyborem i był naprawdę ciężki. Wahałem się między PIONEER VSX-534B, a YAMAHA R-S202D. I stanęło na tym drugim. najlepszy wzmacniacz stereo jaki można kupić do swojego domu i myślę, że nie jest tylko dla początkujących i amatorów. Świetna jakość wykonania, naprawdę wyjątkowa. Może nie jest tak rozbudowany jak Pioneer, ale cenowo też wypada znacznie niżej. Jak na początek to bardzo dobry sprzęt.

    Powtórz
  • 10 czerwca 2020 z 19:15
    Permalink

    Moim zdaniem najlepszy wzmacniacz stereo to Denon lub Sony. Konkretnego modelu nie polecę, bo jest kilka na które warto zwrócić uwagę, ale jak ktoś jest zainteresowany to na pewno wśród tych dwóch na pewno znajdzie swojego faworyta 🙂 Muzyka z takim wzmacniaczem brzmi o wiele lepiej.

    Powtórz
    • 10 czerwca 2020 z 19:17
      Permalink

      Moim zdaniem bardzo dobry wzmacniacz stereo to Sony STR-dn1080 – bardzo fajny model – warty swojej ceny. W przedziale cenowym do 3 000 zł. Fajnie, stylowo wygląda, prezentuje się nienagannie. Dźwięk 100% lepszy, super jakość wykonania.

      Powtórz
    • 15 sierpnia 2020 z 20:26
      Permalink

      Bardzo chcę kupić Denona i teraz zastanawiam się tylko, który model… Na co dokładnie się zdecydować. Myślę, że w końcu coś wybiorę. Już testowałem i jakość jest niezwykle wysoka. Dla mnie to najlepszy wzmacniacz stereo, jaki mogę nabyć do swoich potrzeb. Aż nie mogę się doczekać aż już będzie mój!

      Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *