Amplituner to urządzenie łączące w sobie funkcje wzmacniacza elektroakustycznego i odbiornika radiowego. Trudno wyobrazić sobie nawet najprostszy zestaw muzyczny pozbawiony takiego sprzętu. Jest zbudowany z zestawu gniazd wejściowych, które służą do podłączenia różnych źródeł dźwięku, jak odtwarzacz DVD lub gramofon (ewentualnie mikrofon) i wyjść, które prowadzą do zespołów głośnikowych oraz urządzeń zapisujących przetworzony przez amplituner dźwięk.

Amplituner jest uzupełnieniem każdego domowego zestawu kina domowego. Na jakie funkcje należy najbardziej zwrócić uwagę, decydując się na zakupu takiego urządzenia?

Wiele osób jest zwolennikiem rozdzielania wzmacniacza i tunera, tłumacząc to niższą jakością zestawów połączonych, jednak producenci produktów wysokiej klasy udowodnili, że amplitunery mogą działać na równie wysokim poziomie, co dwa osobne urządzenia. Jeśli chcemy mieć amplituner wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na to, żeby moduły w naszym urządzeniu były odizolowane od siebie (chodzi o izolację transformatorów, modułu odbiornika radiowego, samego wzmacniacza oraz innych modułów, jeśli występują).

Jakie podstawowe funkcje powinien pełnić dobry amplituner?

 • wzmacnia sygnały audio pochodzące z różnych źródeł (odtwarzacz CD, DVD, magnetofony, Blu-ray, konsole, czy nawet odtwarzacz mp3) i przekierowanie dźwięku do kolumn głośników,
 • amplituner dekoduje ścieżki dźwiękowe nagrane na płytach DVD, np. z formatu Dolby Digital,
 • Odbiera kanały radiowe,
 • Przełącza źródła, z których chcemy w danym momencie korzystać (dzięki większej ilości wejść, możemy podłączyć wiele źródeł jednocześnie.

Amplituner poza funkcjami do jakich został stworzony, ma też dodatkowy plus. Pozwala nam uporządkować kable wszystkich obsługiwanych przez niego urządzeń.

Jakie opcje musi posiadać dobry amplituner?

Co jest bardzo ważne przy zakupie amplitunera – nie inwestujmy w przestarzałe rozwiązania – zgodny z aktualnymi trendami amplituner powinien obsługiwać Dolby Pro Logic Ilx, Dolby TrueHD oraz DTS-HD Master Audio

Zwrócić należy uwagę też na ilość wzmacniaczy – aby obsłużyć w należytej jakości najnowsze systemy dźwięku, dobry amplituner powinien mieć ich co najmniej 7 o równej mocy wyjściowej. Jeśli osobno podłączamy do amplitunera Subwoofer to dodatkowy, ósmy wzmacniacz nie jest już w amplitunerze potrzebny.

Uwaga, bardzo ważną kwestią jest możliwość podłączenia do naszego urządzenia także kabli HDMI (lepsze modele mogą mieć nawet 4-6 wejść HDMI). Dzięki takiemu rozwiązaniu, mając nawet tylko jedno wejście HDMI w telewizorze, dzięki amplitunerowi możemy jednocześnie podłączyć do telewizora wiele urządzeń.

Cennym wyposażeniem amplitunera będzie także skaler do wysokiej rozdzielczości. Chodzi o funkcję interpolowania, czyli zmiany rozdzielczości obrazu SD do HD. Należy pamiętać, ze obraz z magnetowidu nie wyświetli się na ekranie telewizora jako pełne HD, jednak na pewno podniesie jakość obrazu.

Różne rodzaje kalibracji w autotunerach

W starszych modelach amplitunerów należało manualnie ustawić wszystkie odległości głośników od źródła dźwięku oraz skalibrować sprzęt do wymiarów pomieszczenia (osobno dla każdego kanału). Producenci sprzętu wychodząc naprzeciw potrzebom mniej obeznanych technicznie użytkowników (kalibracja ręczna nie raz sprawiała użytkownikom niemałe problemy), stworzył amplitunery z możliwością autokalibracji i automatycznego ustawienia wszystkich wymaganych parametrów.

Pilot zdalnego sterowania. W zależności od jakości kupowanego sprzętu możemy liczyć na różnej jakości możliwość zdalnej obsługi – od najprostszych pilotów z podstawowymi funkcjami, do inteligentnych, zapamiętujących ulubione ustawienia użytkownika.

Ile kosztuje dobry amplituner?

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na najdroższe rozwiązanie, to nie znaczy, że nie warto w ogóle kupować amplitunera. Inną ważną sprawą jest to, ile mamy miejsca w pokoju, w którym urządzenie ma pracować – nie na każdej powierzchni zmieści się zestaw 8 głośników. Kolejnym wyzwaniem jest ukrycie dużych ilości kabli. W wersji budżetowej możemy jednak nabyć urządzenie złożone z miniaturowej jednostki centralnej (amplituner połączony z głośnikami). Takie rozwiązanie już podnosi jakość odbioru audiowizualnego, nie obciążając zbyt mocno domowego budżetu. Jest to wydatek rzędu 300-500 zł.

W średnim przedziale cenowym ciekawym rozwiązaniem wydają się być mini zestawy kina domowego, które są złożone z soundbarów, kilku głośników i jednostki centralnej, Za taki zestaw zapłacimy od 800 do 2000 zł .

Rozwiązania zaawansowane zaczynają swoje ceny od około 2500 zł w górę. Tak naprawdę tutaj ogranicza nas już tylko budżet, ponieważ zakres funkcji jest bardzo rozbudowany i mamy możliwość kupienia sprzętu wykorzystującego najnowsze osiągnięcia technolgiczne w swojej dziedzinie.

Amplituner

Amplituner - Ranking 2017

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Amplituner, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

TOP 6 Model (Amplituner) Producent Cena
1Denon DRA-F109DenonAktualna Cena
2Onkyo TX-8150OnkyoAktualna Cena
3Denon AVR-X2300WDenonAktualna Cena
4Yamaha RX-V481DYamahaAktualna Cena
5Yamaha R-N602YamahaAktualna Cena
6Pioneer VSX-930PioneerAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • www amplituner onkyo który model wybrać pl
 • amplituner jak wybierać
 • amplituner plus głośniki
 • amplituner stereo 2017 jaki wybrac
 • amplitunery do 2000 2017

Amplituner - opinie i komentarze

 • 9 listopada 2016 z 11:01
  Permalink

  Nigdy nie słyszałam o takim urządzeniu, ale mam bardzo duży problem z odpowiednim odbiorem i to właśnie może być dla mnie rozwiązanie! Dziękuję. Jutro pójdę do sklepu i się rozejrzę za czymś co mogłoby mi pomóc. Teraz przynajmniej wiem czego mam szukać.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *