Chociaż kupując samochód, rzadko w tej chwili spotyka się sytuację, w której auto nie jest wyposażone w fabryczne radio i zestaw stereo, to jednak nie wszyscy użytkownicy muszą być zadowoleni z jakości, jaką prezentują rozwiązania fabryczne producentów aut. Na przecie potrzebom wymagających miłośników dobrego brzmienia i czystości dźwięku, wychodzą producenci sprzętu audio. W co jednak powinno być wyposażony dobre radio samochodowe i ile musimy za nie zapłacić? Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Przede wszystkim najpierw musimy wiedzieć, na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim przystąpimy do wyboru parametrów.

Podstawową kwestią jest to, ile miejsca mamy na wstawienie urządzenia. Otwór w kokpicie należy sprawdzić, bo chociaż najpopularniejszym wymiarem jest tzw. 1 DIN (50 na 180 na 160 mm), czyli kształt niskiego prostokąta. Jeśli więc okaże się, że otwór w kokpicie po oryginalnym radio jest zbyt duży, należy pamiętać o dokupieniu specjalnej ramki. Oczywiście można spotkać równie większe radia. Te mogą być wyposażone w dotykowy wyświetlacz czy nawigację GPS.

Oprócz odbioru stacji radiowych i odtwarzania muzyki dobrze jest zastanowić się, na jakich funkcjach radioodtwarzacza będzie nam najmocniej zależało, ponieważ znacznie zawęzić może to krąg poszukiwań urządzenia na miarę naszych potrzeb.

Radio samochodowe – jakie opcje powinno posiadać?

Jeśli dużo rozmawiamy przez telefon, warto rozważyć zakup odtwarzacza wyposażonego w Bluetooth. Dzięki tej funkcji możliwe jest prowadzenie rozmów w samochodzie bez odrywania rąk i wzroku od prowadzenia pojazdu. Tak, koszt wzrośnie – jednak szybko zwróci się to w środkach, jakie uda się zaoszczędzić na mandatach za rozmowę w trakcie prowadzenia pojazdów, o bezpieczeństwie jazdy nie wspominając.

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?:

 • kolor podświetlenia radia (co może mieć wpływ na dopasowanie stylu i kolorystyki do wnętrza auta,
 • W dzisiejszych czasach rzadkością są radia, w których można odtwarzać kasety, natomiast standardem jest odtwarzacz plików mp3 i płyt CD (a niekiedy także DVD),
 • uwagę powinniśmy zwracać również na moc, która jest zwykle podawana w formie np. 4X20W, czy 4X50W (co oznacza kolejno liczbę głośników, a druga ich maksymalną moc wyrażoną w Watach),
 • dobrą funkcją jest także RDS, który stanowi już w zasadzie standardową funkcję radio (chodzi o wyświetlanie nazw utworów, stacji radiowych itp.),
 • mimo, iż za jakość dźwięku w głównej mierze odpowiadają głośniki, to dobrze jest zainteresować się, jakie tryby odtwarzania dźwięku umożliwia konkretny model odtwarzacza (czy jest regulacja balansu, podbicie basów albo korektor dźwięku),
 • dodatkowe złącza, to w tej chwili już podstawa – możliwość podłączenia telefonu, subwoofera, pendrive’a, czy możliwość połączenia z innymi urządzeniami przez Bluetooth umożliwia dużo szersze zastosowania urządzenia, stanowi więc dużą wartość dodaną,
 • czy panel radia jest zdejmowany, to bardzo ważna kwestia – radio samochodowe jest jednym z najczęściej kradzionych elementów wyposażenia auta,
 • cenne w przypadku polskich dróg będzie dodatkowe wyposażenie w postaci systemu przeciwwstrząsowego,
 • zadowolić mogą też smaczki w postaci możliwości zmiany utworu na płycie czy odtwarzanie losowe,
 • bezpiecznym i ciekawym rozwiązaniem jest również pilot dołączony w zestawie do radio – nie dość, że jest to bezpieczniejsze dla kierowcy niż ręczna obsługa radio, to jeszcze stanowi ciekawy gadżet.

Radio samochodowe do 200 zł – czego możemy oczekiwać?

Dostępne będą podstawowe funkcje, między innymi np. możliwość podłączenia pendrive’a przez USB. Nie należy jednak zapominać, że niższa cena może iść w parze ze słabszymi w wykonaniu podzespołami i niedokładności w wykonaniu.

Ranking Radio samochodowe do 200 zł Producent Cena
1Sencor SCT 4056MRSencorAktualna Cena
2Sencor SCT 4058MRSencorAktualna Cena
3Peiying PY-9398 BTPeiyingAktualna Cena
4Kenwood KMM-102RYKenwoodAktualna Cena
5Sony DSX-A200UISonyAktualna Cena

Ile dostaniemy w cenie do 300 zł?

Na pewno lepsze wykonanie i możliwość odtwarzania płyt CD, a także możliwość podłączenia USB, AUX, przedwzmaczniacza czy subwofera. Radia w wyższej cenie, oferują także możliwość wyjęcia przedniego panelu.

Ranking Radio samochodowe do 300 zł Producent Cena
1Pioneer DEH-1900UBPioneerAktualna Cena
2JVC KDR472JVCAktualna Cena
3Sony CDX-G1100USonyAktualna Cena
4JVC KDX230EJVCAktualna Cena
5JVC KDR471JVCAktualna Cena

W cenie 500 zł i więcej…

Kupimy radio samochodowe o bardzo szerokiej funkcjonalności, również te od czołowych producentów. Dostępne będą rozbudowane stacje multimedialne bogate w niemal wszystkie technologiczne nowinki. Będzie to sprzęt „z wyższej półki”. Warto się jednak zastanowić, czy na pewno będziemy używać wszystkich możliwych funkcji, ponieważ cena odtwarzacza może być sporo wyższa niż miara naszych potrzeb odnośnie radio samochodowego.

Radio samochodowe

Radio samochodowe - Ranking 2017

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Radio samochodowe, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

TOP 6 Model (Radio samochodowe) Producent Cena
1Vordon HT-869VordonAktualna Cena
2Blaupunkt Tokyo 110BlaupunktAktualna Cena
3JVC KD-X130JVCAktualna Cena
4Vordon HT-896VordonAktualna Cena
5Kenwood DPX-5000BTKenwoodAktualna Cena
6Sony DSX-A200UISonyAktualna Cena
Najlepsze zapytania:
 • jakie radio samochodowe
 • dobre radio samochodowe
 • jakie radio samochodowe do 300 zł 2016
 • radio samochodowe ranking
 • dobre tanie radio samochodowe mp3

Radio samochodowe - opinie i komentarze

 • 9 listopada 2016 z 11:02
  Permalink

  Ostatnio zmieniałem radio w samochodzie i wybrałem Pioneera. Bardzo dobre radio za niewielkie pieniądze. Zapłaciłem 200 zł bez paru groszy, a jestem z niego bardzo zadowolony. Radio przede wszystkim ma fajny wygląd. Nowoczesne radyjko, podświetlane na czerwono, fajnie się w aucie prezentuje. Ma trochę funkcji, chociaż zbyt dużej ilości się nie spodziewałem po tak niskiej cenie.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *