Żeby cieszyć się muzyką w najwyższej jakości, nie wystarczy po prostu iść do sklepu i wybrać najdroższy sprzęt. Trzeba skupiać się nie na cenie, ale na jakości. Problem w tym, że budowa klasycznego zestawu audio dla melomana nie kończy się właściwie nigdy. I właśnie tu pojawia się możliwe rozwiązanie problemu, czyli Power Audio. Co to jest i jak wybrać Power Audio dla siebie?
Power Audio: co to jest?
Mówiąc dość ogólnie, Power Audio to kompletny zestaw muzyczny przeznaczony do użytku domowego lub na małych imprezach plenerowych. Jego cechy charakterystyczne to kompletność (zestawu nigdy nie trzeba rozbudowywać o kolejne elementy, wszystkie niezbędne akcesoria są już gotowe do pracy) oraz duża moc i szerokie spektrum regulacji, co pozwala uzyskać nie tylko duże natężenie dźwięku, ale przede wszystkim odpowiednio wysoką jakość bez względu na miejsce ustawienia zestawu i słuchany gatunek muzyczny.
Zestawy Power Audio znajdują się zarówno w ofertach znanych producentów sprzętu elektronicznego, jak również w katalogach firm specjalizujących się wyłącznie w rozwiązaniach audio. Poszczególne modele różnią się oczywiście mocą, ale w tym przypadku ważniejsza jest możliwość konfiguracji, która będzie zależała od ilości i typu użytych elementów. Właśnie z tego powodu wybór dobrego Power Audio nastręczać może niemałych trudności.
Kto powinien pomyśleć nad zakupem Power Audio?
Ponieważ sprzęt tej klasy kosztuje sporo, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego ograniczeniami i zastosowaniami. Aby to zrobić, należy przede wszystkim poznać pełną funkcjonalność najbardziej rozbudowanych modeli i zastanowić się, które z funkcji są niezbędne, a które można potraktować jako opcjonalne. Duże zestawy Power Audio:
- pozwalają na odtwarzanie muzyki w jakości klubowej lub koncertowej w domu, lub na niedużych imprezach plenerowych;
- mogą stać się elementem zastępującym standardowy system nagłośnienia kina domowego lub domowego multimedialnego centrum rozrywki;
- zastępują w ograniczonym zakresie konsoletę DJ’ską, pozwalając na dostosowanie parametrów dźwięku do upodobań słuchaczy;
- współpracują z zewnętrznymi elementami instalacji oświetlenia, a w niektórych przypadkach oświetlenie jest wręcz częścią integralną Power Audio;
Błędem jest myślenie o Power Audio jako „mocniejszym odtwarzaczu”. To sprzęt, który można z powodzeniem zaliczyć do kategorii przynajmniej pół-profesjonalnej, zatem na jego zakupie skorzystają najwięcej osoby, które regularnie urządzają domówki, przyjęcia w ogrodzie albo przynajmniej oczekują najwyższej jakości dźwięku w domowym kinie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w chwilach wolnych po prostu słuchać muzyki przy pracach domowych, jednak jeśli zastosowanie Power Audio ma się ograniczać tylko do tego, to nie będzie to optymalne wykorzystanie funduszy.
Podstawowe funkcje Power Audio
Możliwości, jakie daje nawet niezbyt rozbudowany zestaw Power Audio wynikają w prostej linii z tego, w jaki sposób został on zaprojektowany. Szczególnie trzeba tu zwrócić uwagę na sam system nagłośnienia.
- W podstawowym wariancie Power Audio obsługuje całe kolumny wyposażone w kilka głośników do przenoszenia dźwięków o różnej częstotliwości. Bardziej rozbudowane warianty mają budowę modułową – pozwalają na dość dowolne rozłączanie poszczególnych głośników i ustawienie ich w wybranej przez użytkownika orientacji, co zwiększa wrażenie przestrzennego dźwięku.
- „Jednostka centralna” pozwala na odtwarzanie standardowych płyt audio, a także plików mp3. Lista obsługiwanych rozszerzeń jest w praktyce bardzo długa, ale dziś nadal to mp3 ma największe znaczenie. Warto jednak zaznaczyć, że ten format powstaje w drodze kompresji stratnej, dlatego wielu melomanów wybiera jednak inny typ zapisu plików. Tu wystarczy porównać swoje oczekiwania ze specyfikacją producenta.
- Wiele podstawowych modeli Power Audio ma wbudowany odbiornika radiowy, wejścia USB pozwalające na odtwarzanie muzyki z dysku zewnętrznego, ale coraz częściej zastępowane ono jest łączem WiFi albo Bluetooth, co nieco zwiększa możliwości, ale też nakłada pewne ograniczenia.
- W zdecydowanej większości przypadków dobre Power Audio ma wbudowaną „konsoletę”, która pozwala na dostosowanie charakterystyki dźwięku. Nie jest to pełny equalizer, ale nawet podstawowa funkcjonalność podbicia basów sprawia, że można lepiej niż w standardowych urządzeniach kontrolować jakość muzyki.
Power Audio dla wymagających: funkcje dodatkowe
Podstawowy zestaw Power Audio ma tę zaletę, że jest jeszcze stosunkowo tani, a i tak oferuje zdecydowanie większe możliwości niż nawet dobrej klasy kolumny. Faktem jednak jest, że wiele osób poszukuje w podobnych zestawach czegoś więcej niż po prostu dużej mocy i podstawowej korekty dźwięku. Lista opcjonalnych funkcji, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie Power Audio z górnej półki, jest bardzo długa.
- Mobilność. Power Audio to zestaw kolumn lub modułów o stosunkowo dużej masie. To szczególnie odczuwalne w przypadku kolumn, których nie można rozłączyć na moduły – przeniesienie zestawu z domu do ogrodu i z powrotem będzie wymagało pewnego wysiłku, ale kupując zestaw z nieco wyższej półki cenowej, można oczekiwać, że producent ustawił poszczególne elementy na kółkach. To spore ułatwienie w przypadku bardzo rozbudowanych wersji.
- Zaawansowane modele można łatwo wykorzystać jako zestaw do karaoke. Poza olbrzymią mocą (sięgającą 600 W) pozwala na to algorytmiczne usuwanie warstwy tekstowej. Ta funkcja jest opracowana niezależnie dla sprzętu różnych marek i działa z różną skutecznością, jednak zasada jest często bardzo podobna: algorytm analizuje utwór i „wycina” ze ścieżki częstotliwości wokalu. Zwykle też w takich kompletach Power Audio użytkownik kupuje też od razu mikrofon, który pozwala przenieść zabawę na wyższy poziom.
- Efekty świetlne to także opcja dostępna w niektórych droższych modelach. W wybranych Power Audio ze średniej półki oświetlenie jest sprzedawane jako wyposażenie opcjonalne, ale mimo wszystko to rzadko stosowane rozwiązanie. Jeśli chodzi o technologię, to nie jest ona zaawansowana i najczęściej sprzęt oferuje jeden lub kilka efektów świetlnych bez dodatkowego dostosowania.
- Niektóre modele Power Audio pozwalają na modyfikowanie utworów z poziomu telefonu komórkowego (u niektórych producentów moduł pozwala na jednoczesny kontrolę z trzech urządzeń mobilnych). Samo to nie jest jeszcze funkcją zarezerwowaną dla sprzętu najwyższej klasy, ale tylko ten daje możliwość zapisu zmodyfikowanej ścieżki w pliku.
- Najbardziej zaawansowane modele Power Audio, mimo że są sprzedawane jako kompletne, pozwalają na dalszą rozbudowę. Ma to na celu zapewnienie użytkownikom możliwości uzupełnienia zestawu o system nagłośnieniowy również do innych pomieszczeń. To rozwiązania o budowie modułowej, kosztowne i zamawiane raczej rzadko, ale też dające maksymalne wrażenia i wykonane na zupełnie innym poziomie technologicznym.
Power audio z jedną kolumną?
W większości sklepów w dziale Power Audio wiele produktów to pojedyncze kolumny o mocy 400-550 W. Spora część z nich spełnia oczekiwania, jakie można żywić wobec podobnego sprzętu: mają proste (zwykle 2-3 funkcyjne) equalizery, sporą moc, nawet funkcje karaoke lub prostych efektów dźwiękowych. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że takie pojedyncze głośniki są zaprojektowane zgodnie z regułami ergonomii: w miarę lekkie, wyposażone w solidny uchwyt, nierzadko też odporne na zachlapanie obudowy. Mają też jednak poważną wadę: bez względu na moc i pasmo przenoszenia, bez względu na zastosowanie funkcje właściwe sprzętowi z wyższych półek, z oczywistych powodów taki sprzęt nie pozwoli na uzyskanie przestrzennego dźwięku.
Tego rodzaju Power Audio to dobre rozwiązanie na przykład do salonów kosmetycznych, niedużych sklepów albo na przydomowe imprezy, gdzie liczy się przede wszystkim ogólna atmosfera, a nie perfekcyjna jakość dźwięku. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że już sam fakt umieszczenia w kolumnie dużej membrany zmienia sposób słuchania muzyki, ale mimo tego sprzęt tej klasy zdecydowanie nie będzie odpowiadał większości osób ceniących sobie na przykład system surround kina domowego.
Warto tu dodać krótką uwagę o sprzęcie z najwyższej półki cenowej – niektóre najlepsze Power Audio z ceną rzędu kilku tysięcy złotych to również pojedyncza kolumna. Nawet wtedy dźwięk nie będzie przestrzenny, chyba że producent przewidział możliwość łączenia kilku takich kolumn we współpracujący ze sobą zestaw. To jednak będzie sprzęt o zastosowaniu typowo profesjonalnym i w domowym użytku nie będzie się zbyt dobrze sprawdzał mimo wysokiej jakości dźwięku.
Jaka moc Power Audio?
Nie istnieje ścisła definicja sprzętu Power Audio, a ta mniej ścisła określa tylko, że powinny to być urządzenia o dużej mocy. Jeśli tak, to można się zastanawiać, czy pojedyncze kolumny o mocy 15-50 W już powinny być klasyfikowane jako Power Audio? A jeśli nie, to czy moc rzędu 150 W jest już odpowiednia? Na tak postawione pytanie trudno jest odpowiedzieć. Z całą pewnością kilkanaście czy kilkadziesiąt watów to za mało, żeby można było osiągnąć parametry wystarczające choćby w ogrodowym przyjęciu. Z drugiej strony – w porównaniu do podstawowych głośników może to już być pewien postęp. Najczęściej jednak uznaje się, że dobre Power Audio ma moc kilkuset watów. Poniżej są to tylko głośniki różnej jakości i z różnymi funkcjami dodatkowymi, ale dla których faktycznie przydałoby się wydzielić oddzielną kategorię.
Z drugiej jednak strony, przymierzając się do zakupu Power Audio nie warto kierować się tylko mocą. W wielu przypadkach opłaci się poświęcić kilkadziesiąt czy nawet sto watów, żeby móc cieszyć się muzyką w wyższej jakości. To decyzja indywidualna, ponieważ bardzo mocno zależy od planowanego sposobu użytkowania – nawet w sali weselnej 600 W to potężna moc i można by było sugerować zakup odrobinę słabszego sprzętu Power Audio, który też wystarczy jako nagłośnienie, ale być może będzie miał inne ciekawe funkcje.
Power Audio - Ranking 2024
Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Power Audio, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.
Power Audio - Ranking | Producent | Cena |
---|---|---|
1. JBL PartyBox 710 | Aktualna Cena | |
2. MANTA Attis SPK0802B120 | Aktualna Cena | |
3. JBL Partybox Stage 320 | Aktualna Cena | |
4. Overmax OV-SOUNDBEAT 5.0 | Aktualna Cena | |
5. Aiwa KBTUS-700 | Aktualna Cena |
W niskiej cenie polecam najlepszy power audio czyli GoGEN BPS 686X. Jestem użytkownikiem od kilku miesięcy i sobie chwalę bardzo ten sprzęt. Ciekawie wygląda. Połączenie czerni z niebieskim podświetleniem! Mega wygląda wieczorem czy w nocy. Nie ma może zbyt wiele funkcji i możliwości ale jest Bluetooth, radio analogowe z pamięcią, obsługuje MP3. Jak na moje wymagania to jest to całkiem dobry sprzęt i mi wszystko pasuje. Więcej nie potrzebuję.
Power Audio warto w domu mieć. Jeżeli nie zwracasz uwagi na cenę to ja typowałbym model JBL PartyBox 200. Wygląda kosmicznie, super się prezentuje, a na imprezach robi robotę i wrażenie na każdym. Sprzęt, który warto mieć w swoim domu jeżeli muza jest dla nas ważna. Tutaj cena powyżej 1000 PLN, ale można dorwać na promocji, wtedy jak najbardziej polecam, bo zawsze warto zaoszczędzić. Obsługuje MP3, WAV, WMA, nie posiada radia. Patrzcie na złącza: USB, AUX, mikrofon, gitarowe – jest wszystko czego potrzebujemy i dla każdego. Ma też Bluetooth… Nie wiem czy ktoś potrzebowałby czegoś jeszcze? Jak dla mnie to najlepsze Power Audio jakie teraz można kupić w korzystnej cenie.
Powiem ci, że myślałem nad zakupem tego JBL – mam kilka głośników z tej marki i jestem zadowolony. Wyjątkowa jakość dźwięku jeżeli mówimy o tych bardzo popularnych markach i cenowo też to fajnie się prezentuje. Ale jeżeli chodzi o dobre Power Audio to wybrałem coś innego. Zdecydowałem się na coś 5 razy tańszego. Czy żałuję? No nie! Mam NGS Electronic Skyline i to super model, który ma podobne parametry do tych drogich sprzętów. Jakość dźwięku super, wszystko przechodzi. Co więcej, ma radio, ma też czytnik kart pamięci.
W większej cenie polecam dobry power audio czyli Sony MHC-V82D. Bardzo dobrej jakości sprzęt, ale jednak trochę duża cena, na którą trzeba mieć sporo. Jednak uważam, że tutaj jakość idzie w parze z ceną. Posiada Bluetooth, ma złącze USB. Ten model ma nawet możliwość ładowania telefonu, więc jest tutaj masa opcji, z których można korzystać. Ja posiadam ten sprzęt od roku i jeszcze wszystkich nie wykorzystałem.
Posiadam Media-Tech MT3154 i jestem na razie w fazie testowania. Na razie jest całkiem OK – dźwięk dobry, problem trochę z łączeniem z pilotem, ale nie przeszkadza to aż tak bardzo. Jestem ciekawa czy dalej będzie tak dobrze, czas pokaże jak to będzie dalej. Mam nadzieję, że to będzie dla mnie dobry sprzęt. Chociaż muszę przyznać, że za taką cenę to jestem w szoku.