Słuchawki nauszne bezprzewodowe

Era urządzeń przewodowych mija i dotyczy to również słuchawek. Mniej kabli, to mniej problemów. Modele nauszne z kolei zwykle są oceniane jako najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Łatwo można dojść do wniosku, że najlepszym wyborem będą słuchawki nauszne bezprzewodowe. Dobrze, ale co dalej? Które konkretnie i czym kierować się przy wyborze?

Warto skupić się na słuchawkach

Zasada działania słuchawek jest prosta: dzięki systemowi magnesu i membran przetwarzają one impulsy elektryczne na drgania mechaniczne o częstotliwości słyszalnej dla ludzkiego ucha. Od strony technicznej jednak to zadanie można zrealizować na kilka sposobów i w zależności od konstrukcji słuchawek lepiej lub gorzej spełniają one swoje zadanie. Warto jednak mieć na uwadze i to, że pojęcia „lepiej” i „gorzej” w tym przypadku są dość subiektywne, bo nie istnieją idealne słuchawki. Za każdym razem trzeba poszczególne modele oceniać przez pryzmat własnych oczekiwań. Zupełnie inny sprzęt będzie sprawdzał się przy odsłuchach technicznych na przykład nagranych wywiadów, a inny przy słuchaniu muzyki różnych gatunków. Pewne zasady dotyczące wyboru słuchawek nausznych pozostaną jednak niezmienne.

Pasmo przenoszenia – które nauszne słuchawki bezprzewodowe dadzą najlepszy dźwięk?

Pasmo przenoszenia to wartość określająca zakres częstotliwości drgań, jakie będą w stanie odtworzyć słuchawki. Szerokość tych widełek i wartości graniczne zależą od konstrukcji słuchawek. A co z dźwiękami, które się w paśmie przenoszenia nie mieszczą? Zostaną one po prostu „ucięte”.

  • Najtańsze słuchawki mają pasmo przenoszenia 40-14000 Hz. Teoretycznie pozwala to na prowadzenie rozmowy telefonicznej w sprzyjającym otoczeniu, ale w praktyce najlepiej byłoby od razu takie słuchawki odłożyć na półkę. W tym przypadku problemem jest i wąskie pasmo przenoszenia, i nieodpowiednie wartości graniczne.
  • Średniej klasy słuchawki będą charakteryzowały się pasmem przenoszenia w granicach 20-20000 Hz. Można uznać, że jest to rozsądne minimum, które odpowiada mniej więcej zakresowi, w jakim pracuje ucho, przy czym – uwaga – chodzi o ucho męskie. Kobiety są bardziej wyczulone, szczególnie na dźwięki wyższe. To oczywiście nie znaczy, że w grę wchodzą tu olbrzymie różnice i generalnie przy ograniczonym budżecie pasmo 20-20 kHz powinno być wystarczające do większości zastosowań.
  • Producenci słuchawek typowo audiofilskich potrafią skonstruować słuchawki z pasmem przenoszenia od poniżej 10 Hz do nawet powyżej 40 kHz. To ekstremalne wartości i tak naprawdę w zdecydowanej większości przypadków nie da się usłyszeć całego zakresu. Szukając bardzo dobrych, ale jednak wciąż rozsądnie wycenianych słuchawek bezprzewodowych, warto szukać takich, których dolna granica pasma przenoszenia wynosi 14-18 Hz, a górna nie mniej niż 22-25 kHz.

Ogólnie rzecz biorąc, dobre słuchawki mają szerokie pasmo przenoszenia, ale prawdziwym kryterium oceny będą same wartości graniczne. Słuchawki o paśmie 50-25000 Hz będą w większości zastosowań dawały gorszy dźwięk niż mające mniejszy zakres 20-20000 Hz.

Zasilanie a nauszne słuchawki bezprzewodowe

W przypadku nausznych słuchawek bezprzewodowych zasilanie jest kwestią kluczową. Im większe słuchawki, im większa ich moc, tym większa powinna być pojemność baterii lub akumulatora. Od razu jednak warto zwrócić uwagę, że przy dziś dostępnych technologiach wzrost pojemności baterii bardzo szybko przekłada się również na wzrost masy, a ta może obniżać komfort noszenia słuchawek.

  • Baterie AA lub AAA. To bardzo popularne rozwiązanie szczególnie w przypadku słuchawek z niższej i średniej półki cenowej. Zdecydowana większość modeli będzie działała zarówno na bateriach, jak i na akumulatorach, ale nie zawsze tak będzie. Warto o tym pamiętać, ponieważ akumulatory zasadniczo mają napięcie 1,2 V, a baterie 1,5 (oba typy: AA i AAA, różnią się one tylko pojemnością). Najczęściej baterie AA sprawdzają się lepiej, bo wystarczają na dłużej, ale w celu zredukowania masy słuchawek wielu producentów decyduje się jednak na stosowanie mniejszych baterii.
  • Akumulatory wbudowane. Ponieważ są one zintegrowane z konstrukcją słuchawek, można zamontować większy akumulator w tej samej przestrzeni, w której zwykle mieszczą się klasyczne baterie. Zmienia się również technika zabezpieczenia „zasobnika”, więc pojemność, a co za tym idzie również czas pracy, może się wydłużyć jeszcze bardziej. Problem polega na tym, że nawet najlepsze akumulatory mają ograniczoną żywotność. W tych montowanych w tanich słuchawkach już po roku wyraźnie widać, że pojemność jest mniejsza, natomiast w droższych słuchawkach ten okres wydłuża się do kilku lat. Koniec końców jednak i tak kiedyś trzeba stanąć przed zadaniem poszukiwania i wymiany wbudowanego akumulatora, co zwykle jest dość trudne.

Przy okazji zasilania warto też powiedzieć co nieco o czasie pracy, bo przecież to on jest tu istotą problemu. Dziś większość nausznych słuchawek bezprzewodowych pracuje w technologii Bluetooth, która jest zasadniczo dość energochłonna, natomiast do zastosowań domowych można zdecydować się na klasyczne słuchawki bezprzewodowe radiowe z bazą podłączaną do zasilania. Te mogą pracować dość długo, ale nie są tak wygodne i uniwersalne jak słuchawki na bluetooth. W każdym przypadku natomiast należy pamiętać, że im dalej będzie od źródła sygnału do słuchawek, tym szybciej będzie zużywana bateria lub akumulator.

Jakie słuchawki nauszne bezprzewodowe są najlepsze?

Za jakość dźwięku w słuchawkach odpowiadają przede wszystkim magnes i membrana. Magnes powinien być jak najsilniejszy, natomiast membrana musi wykazywać bardzo charakterystyczną specyfikę pracy – to skomplikowane zagadnienie, ale można w łatwy sposób uszeregować dostępne warianty.

Jeśli chodzi o magnes, to możliwości nie są duże – w zdecydowanej większości nawet stosunkowo tanich słuchawek producenci używają magnesów neodymowych, ferrytowe niemal całkowicie wyszły z użytku i to dobry kierunek poszukiwań.

W przypadku membran możliwości jest nieco więcej:

  • membrana papierowa to rozwiązanie anachroniczne, trzeba jednak przyznać, że dość skuteczne. Takie membrany dobrze przenoszą drgania, mają jednak jedną wadę – są delikatne i stosunkowo łatwo można je uszkodzić. Z tego też powodu o ile w głośnikach stacjonarnych wciąż wiele osób poleca je jako całkiem niezłe rozwiązanie, o tyle w przypadku nausznych słuchawek bezprzewodowych raczej nie są one idealne;
  • tworzywa sztuczne są stosowane bardzo powszechnie, a różne ich typy spotyka się i w słuchawkach najtańszych, i w modelach z górnej półki. Tutaj wiele zależy od ogólnej jakości wykonania całego systemu przenoszenia dźwięku, ponieważ sama membrana nie jest wybitnie wrażliwa na uszkodzenia, ale nieodpowiednio zamocowana staje się sama źródłem szumów;
  • w sprzęcie dla profesjonalistów bardzo często membrana jest wykonana z mikrofibry. To rozwiązanie bardzo dobre pod względem technicznym, ale niestety dosyć kosztowne.

Warto też dodać, że inaczej niż magnes, membrana powinna być stosunkowo duża. Magnes, im mniejszy i silniejszy, tym lepiej, natomiast w przypadku małych membran pojawia się problem z przenoszeniem niektórych słuchawek. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie słuchawki nauszne bezprzewodowe sobie kupić, to szukaj tych z dużymi membranami – bardzo często duża membrana ze średniej półki cenowej da jakość porównywalną z mniejszą membraną w słuchawkach droższych.

Jakie nauszne słuchawki bezprzewodowe są najwygodniejsze?

Już samo przejście ze słuchawek dousznych na nauszne naprawdę wiele zmienia. Nawet nie chodzi o to, że zmniejsza się ryzyko zapalenia ucha, a miękka gąbka dobrze tłumi i nie powoduje obciążenia nawet po długim czasie noszenia – wygoda dużych bezprzewodowych słuchawek nausznych wynika z dobrego, ergonomicznego projektu. Miękkie, wyściełane pałąki, regulacja zasięgu i kąta odchylenia nauszników – to wszystko sprawia, że w takich słuchawkach można siedzieć nawet kilka godzin i nie poczuć żadnych nieprzyjemnych objawów ucisku.

Jaki zasięg nausznych słuchawek bezprzewodowych?

Zasięg pracy nie dla wszystkich będzie istotny – jeśli słuchawki mają posłużyć tylko od odtwarzania muzyki z telefonu albo prowadzenia rozmów, to nawet proste modele dadzą sobie radę.  Wszystko jednak zmienia się w przypadku słuchawek nausznych bezprzewodowych do użytku domowego.

  • Słuchawki bluetooth w większości mają zasięg około 10 m. Niewiele, ale w zupełności wystarcza, jeśli ma się telefon w kieszeni, plecaku albo torebce. Ponieważ transmisja bluetooth zasadniczo nie jest narażona na zakłócenia, to poza sporadycznymi przypadkami tę deklarowaną wartość udaje się w rozsądnym zakresie utrzymać.
  • W przypadku naprawdę potężnych słuchawek bluetooth producenci deklarują, że ich zasięg może wynosić 100, 200, a nawet 300 metrów. W przypadku wyrobów z pewnego chińskiego serwisu internetowego raczej nie należy w to wierzyć, natomiast w przypadku naprawdę wysokiej klasy sprzętu osiągnięcie deklarowanego zasięgu będzie wymagało braku przeszkód między nadajnikiem a słuchawkami, a i tak będzie okupione szybkim zużyciem akumulatora.
  • Duży zasięg – co najmniej 50-100 metrów mają już średniej klasy słuchawki radiowe. Te najlepsze mogą działać nawet z niemal pół kilometra, a ich sygnał jest dość silny i w wielu przypadkach piętro, a nawet dwa nie są poważną przeszkodą, choć pewne pogorszenie jakości będzie zapewne zauważalne. Tu jednak należy zwrócić uwagę, że słuchawki nauszne bezprzewodowe w technologii radiowej działają na częstotliwościach bardziej zaszumionych, więc są też bardziej podatne na zakłócenia, więc w wielu miejscach deklarowany zasięg maksymalny będzie już oznaczał słuchanie dźwięków naprawdę przeciętnej jakości.

Dodatkowe wyposażenie – jak uczynić dobre słuchawki nauszne jeszcze lepszymi?

Słuchawki z naprawdę najwyższej półki najczęściej są „po prostu” słuchawkami i raczej nie mają dodatkowych możliwości. Zostały zaprojektowane do odtwarzania dźwięku i z tym radzą sobie idealnie. Jednak wielu użytkowników ma szczególne wymagania i tutaj pojawia się kilka komplementarnych rozwiązań.

  • Słuchawki nauszne bezprzewodowe z mikrofonem. To rozwiązanie stworzone z myślą o graczach. Zwykle pasmo przenoszenia takich słuchawek nie jest imponujące, a pasmo przenoszenia mikrofonu wręcz skromne, ale wystarcza, żeby wyraźnie komunikować się w grach online lub rozmawiać przez połączenia internetowe. Warto przy zakupie podobnego urządzenia zwrócić uwagę, by mikrofon miał odpowiednią regulację położenia.
  • Słuchawki nauszne bezprzewodowe ze slotem kart pamięci. Tak naprawdę urządzenie tego typu to nauszny odtwarzacz mp3 wbudowany w słuchawki. O ile sama idea jest jak najbardziej interesująca, o tyle z przyczyn praktycznych często są to rozwiązania dość ciężkie i mało wygodne, podobnie jak słuchawki nauszne ze wbudowanym radiem popularne parę lat temu, a i dziś dostępne w ofertach niektórych sklepów. Problem z tymi urządzeniami polega na tym, że mają psory apetyt na prąd i niemałą wagę, ale stanowią ciekawą alternatywę dla kogoś, kto nie może lub nie chce korzystać ze słuchawek w połączeniu ze smartfonem.

Podsumowanie

Kryteria wyboru nausznych słuchawek bezprzewodowych mogą być różne – dla niektórych będzie jeszcze liczyła się konstrukcja (słuchawki zamknięte, słuchawki otwarte, słuchawki półotwarte), dla innych choćby kolor. Kto inny znów spojrzy na markę (co nie zawsze jest najlepszym przybliżeniem do oceny jakości), natomiast opisane wyżej kryteria z pewnością mają najszersze zastosowanie i w zdecydowanej większości przypadków pozwolą zawęzić wybór do kilku, góra kilkunastu modeli w wybranym przedziale cenowym.

Słuchawki nauszne bezprzewodowe

Słuchawki nauszne bezprzewodowe - Ranking 2024

Jeżeli zastanawiasz się jaki kupić najlepszy sprzęt w kategorii Słuchawki nauszne bezprzewodowe, to zapraszamy do zapoznania się z produktami przestawionymi w poniższej tabeli. Znajduje się tam ranking najpopularniejszych, dobrych produktów, które zostały dopasowane do kategorii Słuchawki nauszne bezprzewodowe. Ranking jest udostępniany przez serwis Skąpiec.pl i jest przez nas aktualizowany codziennie.

Słuchawki nauszne bezprzewodowe - RankingProducentCena
1.
JBL Tune 720BT Niebieski
JBLAktualna Cena
2.
SteelSeries Arctis 7+ czarne
SteelSeriesAktualna Cena
3.
Sony WH-1000XM4 Czarne
SonyAktualna Cena
4.
JBL Tune 720BT Czarny
JBLAktualna Cena
5.
Audio-Technica ATH-MSR7BK czarne
Audio-TechnicaAktualna Cena

Komentarzy do 6 thoughts on “Słuchawki nauszne bezprzewodowe

  • 16 grudnia 2019 z 18:56
    Permalink

    Na blackfriday kupiłem Elite z Lamaxa, które się przewiają w necie od jakiegoś czasu i mogę przyznać, że są warte swojego. Wygodne, ale przede wszystkim grajo!

    Powtórz
  • 13 listopada 2019 z 11:23
    Permalink

    Nie chciałam przepłacać, a widzę, że wszyscy najczęściej kupują w przedziale 150-200 złotych. Ja kupiłam swoje za około 60 złotych i jestem z nich zadowolona. Są OKEY. Mam model Sony MDR-ZX110 w kolorze jasnego różu. Trochę się brudzą ale mogłam się tego spodziewać, więc w zasadzie na to nie narzekam. Słuchawki jak za te pieniądze są zadowalające. Dźwięk jest dobry, fajnie leżą, nie są za duże, nie są za małe, z uszu nie spadają. Wygodne, nie gniotą w głowę nawet jak się je nosi przez kilka godzin.

    Powtórz
  • 13 listopada 2019 z 11:20
    Permalink

    Ja kupiłam dobre słuchawki nauszne JBL TUNE 500BT i za mniej niż 200 złotych można mieć już fajny sprzęt. Według mnie największe plusy to: wygoda, trwałość, dobre przyleganie, dobra bateria, długość grania bez ładowania, dobre wygłuszenie, uniwersalność – pasują do telefonów, mp3-4, tabletów… Ja nie widzę w nich żadnego minusa. Naprawdę super słuchawki, które warto sobie kupić. Moja siostra mi je czasem podbiera, więc chyba jej kupię na święta.

    Powtórz
    • 13 listopada 2019 z 11:22
      Permalink

      Korzystałem przez kilka miesięcy z tych słuchawek i stwierdzam, że w tej cenie to bardzo dobry model, który warto mieć. Fajnie, że piszesz o tych zaletach. Zgadzam się co do nich, też wszystkie zauważyłem. Później musiałem zmienić słuchawki i zastanawiałem się jakie słuchawki nauszne bezprzewodowe wybrać. Ostatecznie padło na PHILIPS SHB3075BK. Czarne słuchawki, które porównuję z poprzednimi, które miałem. Działają na Bluetooth, łatwo się składają, fajne w dobrej cenie.

      Powtórz
  • 13 listopada 2019 z 11:18
    Permalink

    Kiedyś często miałam słuchawki z kablem i miałam okazję słuchać muzyki na takich bezprzewodowych, od razu stwierdziłam, że muszę takie kupić, bo są super! Zdecydowałam się na piękny model niebieskich słuchawek SONY WH-CH500L. Ich działanie jest dość długie, bez problemu zatem można słuchać i słuchać. Na często w nich podróżuję w pociągu. Są wygodne, dobrze przylegają do uszu i są wygodne. Są naprawdę uniwersalne.

    Powtórz
  • 13 listopada 2019 z 11:16
    Permalink

    Kupiłam sobie, myślę, że dobre słuchawki nauszne JBL T460BT. Jestem wielką fanką tej marki, chociaż coraz więcej się o niej mówi i boję się, że niedługo ich jakość spadnie, jak to często bywa. Co do samych słuchawek to bardzo często na nich słucham muzyki i jestem zadowolona z dźwięku. Nie słychać szumów, dobrze leżą na uszach, bardzo fajnie się w nich funkcjonuje 😉 Nawet sprzątając nie spadają z głowy. Długo działają na baterii i fajnie się składają.

    Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *