Mimo tego, że dziś wszystkie smartfony wyposażone są w dyktafon, jakość ich dźwięku jest zwykle niewystarczająca do komfortowego nagrywania wykładów. Oferują one krótki czas działania i zwykle zapisują dźwięki w formacie, który trzeba potem konwertować. Smartfon oferuje zwykle sporo opcji, ale nie posiada na przykład mikrofonu kierunkowego i regulacji mikrofonu. Z tego powodu warto kupić dobry dyktafon cyfrowy w formie osobnego urządzenia, który nagra dźwięk bez szumów i zaoferuje wygodne zarządzanie plikami. Poniżej podpowiadamy jaki dyktafon kupić oraz prezentujemy aktualny ranking dyktafonów.

Jaki dyktafon na wykłady?

Przed zakupem dobrego dyktafonu na wykłady, warto zwrócić uwagę na kilka różnych parametrów. Jest to przede wszystkim jakość nagrania – jeśli podczas odtwarzania nagrania musisz się wsłuchiwać w szum, bardzo szybko zniechęcisz się do nagrań.

Bardzo ważnym parametrem jest czas nagrywania w dobrej jakości dźwięku. Niektóre dyktafony oferują bardzo wysoką jakość dźwięku, ale kosztem krótkiego czasu nagrywania, w innych można nieco zmniejszyć jakość lub dokupić kartę pamięci. Pomoże ona w przenoszeniu muzyki na komputer. Jeśli chcesz nagrać kilka dni wykładów, powinieneś kupić dyktafon oferujący dużą kompresję dźwięku i dokupić do niego kilka kart pamięci.

Oprócz jakości dźwięku i miejsca na karcie pamięci, bardzo ważna jest długość nagrywania na jednym komplecie baterii. W tanich dyktafonach nie przekracza ona 15 godzin, natomiast w drogich można nagrywać kilka razy dłużej.

Tani dyktafon do 200 zł

  W dyktafonie za około 200 złotych, powinny się znaleźć takie opcje, jak:

 • Aktywacja nagrywania głosem – to bardzo przydatna opcja, jeśli chcesz dobrze wykorzystać przestrzeń na karcie pamięci. Jeśli pomiędzy wypowiedziami osoby wygłaszającej wykład pojawiają się przerwy, dyktafon automatycznie się w nich wyłączy i wznowi nagrywanie, gdy ktoś znów będzie mówił.
 • Regulacja czułości mikrofonu – dzięki niej można dopasować czułość do tego, jak głośna jest wypowiedź. Gdy osoba mówi cicho, ustawiamy większą czułość, natomiast gdy siedzimy bardzo blisko, zmniejszamy czułość.
 • Regulacja prędkości odtwarzania – jest konieczna, jeśli po pierwszym odsłuchaniu nie rozumiemy wypowiadanych słów. Ta opcja przydaje się także, gdy przepisujemy nagranie na komputer.
 • Przewijanie i powtarzanie fragmentów nagrań – dzięki nim można jeszcze raz przesłuchać dany fragment. Najlepiej, jeśli dyktafon oferuje przewijanie z kilkoma prędkościami oraz można szybko przeskoczyć do poprzedniego fragmentu.
 • Katalogowanie nagrań – jeśli nagrywasz bardzo dużo, z czasem może pojawić się problem z poruszaniem się w katalogach. Aby tego uniknąć, wybierz dyktafon pozwalający na stworzenie własnych folderów.
 • Wyświetlacz – większość tańszych dyktafonów oferuje wyświetlanie obrazu na ekranie ciekłokrystalicznym, który pobiera mało prądu. Warto wybrać model z podświetlanym wyświetlaczem, który będzie wyposażony w zegar i datownik (dane z zegara są zapisywane również przy nagraniach).
 • Automatyczne wyłączanie – aby wydłużyć czas nagrywania, powinieneś wybrać urządzenie, które wyłączy się po dłuższym okresie czuwania. Dzięki temu oszczędzasz baterię i nie musisz ciągle pamiętać o tym, by wyłączać dyktafon po zakończeniu nagrania.
 • Blokada klawiszy – dyktafony mają także tę zaletę, że posiadają wiele osobnych klawiszy, do których przypisano różne funkcje. Aby uniknąć ich przypadkowego wciśnięcia, wybierz dyktafon z funkcją Hold, czyli blokadą przycisków.
RankingDyktafon do 200 złProducentCena
1Philips DVT1150PhilipsAktualna Cena
2Philips DVT1200PhilipsAktualna Cena
3Trevi DR 435 SATreviAktualna Cena
4Sony ICD-BX140SonyAktualna Cena
5eNexus MINI N5eNexusAktualna Cena
Dyktafon do 200 zł

Dyktafon do 200 zł Philips DVT1150

➾Szczegóły TOP1: Philips DVT1150

Dobry dyktafon do 500 zł

W droższym dyktafonie możemy liczyć na szeroką gamę akcesoriów i jeszcze lepsze parametry dźwięku. Przykładowo – jest wiele modeli, które oferują zapis dźwięku czterokanałowego, co daje znacznie lepsze efekty niż dyktafony mono i stereo.

Taki dyktafon cyfrowy lepiej radzi sobie w trudnych warunkach, a jeśli zachodzi taka konieczność, można do nich dołączyć zewnętrzny, kierunkowy mikrofon. Niektóre modele oferują także możliwość zainstalowania na statywie, co umożliwia umieszczenie go znacznie bliżej prowadzącego wykłady.

RankingDyktafon do 200 złProducentCena
1Olympus VP-10 (V413111BE000)OlympusAktualna Cena
2Olympus LS-12 (V409131TE000)OlympusAktualna Cena
3Philips DVT6010PhilipsAktualna Cena
4Philips DVT4000PhilipsAktualna Cena
5Olympus VN-731OlympusAktualna Cena
Dyktafon do 200 zł

Dyktafon do 200 zł Olympus VP-10 (V413111BE000)

➾Szczegóły TOP1: Olympus VP-10 (V413111BE000)

W droższym dyktafonie możesz spodziewać się także dobrego, wbudowanego akumulatora, który będzie działał znacznie dłużej niż w tanim dyktafonie.

Jeśli kupujesz dyktafon głównie z myślą o tym, by przepisywać wykłady, najlepszym rozwiązaniem będą dyktafony z dołączonym oprogramowaniem do transkrypcji – dzięki niemu, zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Dyktafony w wyższej cenie różnią się od tych najtańszych przede wszystkim jakością wykonania i trwałością. W większości przypadków, droższy dyktafon to sprzęt, który przetrwa bez problemu nawet kilkanaście lat. Nie można tego na pewno powiedzieć o odtwarzaczach MP3 ani o współczesnych smartfonach, które ulegają uszkodzeniu już po jednym upadku na podłogę.

Najpopularniejsze modele na rynku, to dyktafony firm Sony, Samsung i Olympus. Obecnie dominują modele z cyfrowym zapisem dźwięku, natomiast dyktafony na mikrokasety pojawiają się w sprzedaży znacznie rzadziej. Przed zakupem dyktafonu warto zwrócić uwagę na to, w jakim formacie będzie nagrywał i czy jest on odczytywany przez programy, które masz na swoim komputerze.

Dyktafon na wykłady

Dyktafon na wykłady - Ranking 2019

Polecamy sprawdzić ranking w kategorii Dyktafon na wykłady, który codziennie aktualizujemy poprzez porównywarkę cen Skąpiec.pl. Są tam najlepsze ceny dla danego produktu, opinie i szczegółowe parametry techniczne.

RankingDyktafon na wykładyProducentCena
1Olympus VP-10 (V413111BE000)OlympusAktualna Cena
2Olympus WS-852 (V415121SE000)OlympusAktualna Cena
3Philips DVT1150PhilipsAktualna Cena
4Olympus LS-12 (V409131TE000)OlympusAktualna Cena
5Olympus WS-853 (V415131BE000)OlympusAktualna Cena

Dyktafon na wykłady - Opinie i komentarze

 • 10 marca 2016 z 11:24
  Permalink

  Kupiłam ostatnio taki dyktafon, był mi potrzebny do pracy! Zapłaciłam 100 zł a działa bez żadnego problemu, bardzo dobrze nagrywa, wyłapuje nawet niewielkie szmery i bardzo ciche głosy, dlatego warto takie coś kupić, nawet jeżeli potrzebujemy tylko do sporadycznego użytku, w końcu nie wiemy kiedy może się nam to przydać.

  Powtórz
  • 8 kwietnia 2019 z 14:51
   Permalink

   Gdzie kupiłaś ten dyktafon? ja szukam dla siebie na wykłady, nie chce wydawać fortuny, a miałam jeden który bardzo szybko się popsuł ;( znalazłam kilka, jeden w media expert a drugi w spyshopie, w dobrej cenie. ale będę wdzięczna za podpowiedź 😉

   Powtórz
 • 31 grudnia 2017 z 18:00
  Permalink

  Takie dyktafony nie są za duże? Niektórzy nie pozwalają nagrywać swoich wykładów, więc im mniejszy, tym lepiej. Można zerknąć na alfatronik.com.pl i zobaczyć na takie mikruski, któe mają długi czas nagrywania.

  Powtórz
 • 29 października 2018 z 16:03
  Permalink

  Świetne opracowanie, bardzo rzetelne i koherentne, dziękuję!

  Powtórz
 • 29 marca 2019 z 19:14
  Permalink

  Ja ostatnio kupiłem na spyshop.pl MR-1000 dyktafon cyfrowy. Ma naprawdę długi czas pracy i dobrze sie sprawdza jak chce sie np. nagrywać swoje mysli lub rozmowę

  Powtórz
 • 1 kwietnia 2019 z 18:20
  Permalink

  O własnie czegoś podobnego szukam/ Nie wiedziałem ze w ogóle taki sklep dedykowany istnieje.

  Powtórz
  • 14 kwietnia 2019 z 10:17
   Permalink

   istnieje i jest dobry, pracują tam specjaliści i nie raz nie dwa mi doradzili co wybrać także polecam spyshop jak najbardziej

   Powtórz
 • 9 kwietnia 2019 z 10:19
  Permalink

  u mnie najlepiej zdał egzamin (hehe 😉 ten model ze spyshopu MQ-U350. Malutki i wygląda niepozornie więc szanse na wykrycie 0.

  Powtórz
 • 10 kwietnia 2019 z 15:34
  Permalink

  a może U350 by się nadał, mi działa idealnie i nie widzę żadnych przeciwwskazań by go używać.

  Powtórz
 • 15 kwietnia 2019 z 13:29
  Permalink

  Ja używam takiego ze spyshopa, dobrze odbiera dźwięk i jest przystępny cenowo.

  Powtórz
 • 17 kwietnia 2019 z 21:48
  Permalink

  U350 jest niezawodny. Zgadzam się z innymi opiniami. Swój również mam ze spyshop i działa bez zarzutów.

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *